שתף קטע נבחר

טיפול חדש לאיידס: 5 חולים הבריאו לחלוטין

חיסון לאיידס בדרך? נגיף האיידס החדש שהונדס הצליח לדכא את נגיפי ה-HIV אצל חמישה חולים שתרופות לא עזרו להם במחלה. שלוש שנים אחר-כך לא נמצא יותר נגיף האיידס בגופם. אף שמדובר במחקר קטן וראשוני ביותר, החוקרים סבורים שפריצת הדרך כבר כאן. התקוה - חיסון לאיידס

מחקר חדש מעניק תקווה לחולי איידס: מדענים בארה"ב הצליחו ליצור נגיף איידס המדכא נגיפי איידס "אמיתיים", ומשפר את פעילות מערכת החיסון. המחקר נערך עד כה בחמישה חולים בלבד, אולם בתוצאות חיוביות שהפתיעו גם את החוקרים. על הממצאים מדווח כתב העת Proceedings of the National Academy of Science בגליונו החדש.

 

המדענים מביה"ס לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה ניסו גישה חדשה של טיפול גנטי לדיכוי נגיף ה-HIV הקרוי אנטיסנס: הם נטלו את הנגיף המקורי והפכו אותו לפגום כשהם מותירים בו את המעטפת. כעת גייסו החוקרים חמישה מטופלים נשאי HIV שהטיפול הקונבנציונלי בהם בתרופות - כשל. כתוצאה מכך נגיף האיידס החל לפגוע במערכת החיסון שלהם.

 

צוות החוקרים הסיר תאים ממערכת החיסון של הנבדקים, הקרויים תאי T מסוג CD4 שנתקפו ע"י נגיף ה-HIV. החוקרים הדביקו את התאים הללו במעבדה, עם נגיפי ה-HIV המהונדסים, והזריקו אותם בחזרה אל המטופלים.

 

כאשר נגיף מדביק תא, הוא מזריק לתוכו את המטען הגנטי שלו. התא הופך כעת למפעל לייצור נגיפים. אלפי עותקים של הנגיף הזה פורצים בהמשך מתוך התא. לאחר שהחוקרים הזריקו מחדש את הנגיף המהונדס לתאים, יוצרו מכל תא נגיפי HIV פגומים שאינם גורמים למחלה.

 

התקוה: חיסון לאיידס

החוקרים רק התכוונו, בשלב ראשוני זה של המחקר, להראות כי הזרקת הנגיפים המהונדסים היא בטוחה. אלא שהם הופתעו לגלות שלוש שנים לאחר תחילת המחקר, שהנשאים לא הראו כל סימן מחלה, אף שלא קיבלו כל טיפול תרופתי או טיפול אחר למחלה. לדברי החוקרים, הטיפול בווירוסים המהונדסים סייע לשמר את מערכת החיסון, ונגיף ה-HIV המקורי עצמו נותר מדוכא חלקית.

 

כעת מתכוונים החוקרים לפתוח בשלב שני של המחקר, בחולי איידס אצלם הטיפול התרופתי מעכב את הנגיף. החוקרים סבורים כי ייתכן והטיפול בגנים המהונדסים ישמש בעתיד הרחוק גם כחיסון לאיידס.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי 40 מיליון איש ברחבי העולם נושאים את נגיף האיידס. בכל שנה מתווספים לרשימת האימה הזו חמישה מיליון אנשים. שלושה מיליון איש מתים מידי שנה ממחלת האיידס. על פי נתוני משרד הבריאות, מ-1981 ועד סוף 2004 התגלו בישראל 4,309 מקרים חדשים של נשאים וחולי איידס.

 

במהלך 2004 נדבקו כ-70 הומואים, כ-50 מזריקי סמים, כ-120 עולי אתיופיה ועוד כ-40 שקבוצת ההשתייכות שלהם אינה ידועה. מקרי המוות מאיידס בישראל יורדים בשנים האחרונות, כמו בשאר מדינות העולם. בשנת 2004 נרשמו כ-20 מקרי מוות לעומת כ-60 מקרי מוות מהמחלה ב-2003. הסיבה לירידה בתמותה נעוצה ככל הנראה ביעילות הגוברת של קוקטייל התרופות, שעוצר את התפשטות הנגיף.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
נגיף מדונה נגד נגיף אמיתי. איידס
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים