שתף קטע נבחר

האם פרוייקט המזרקים מונע התפשטות האיידס?

בכנס של משרד הבריאות טען ראש המחלקה לאיידס במשרד הבריאות כי אספקת מזרקים חדשים לנרקומנים היא לא בהכרח הסיבה לירידה הקלה במספר הנרקומנים נשאי האיידס

בשנים האחרונות חלה ירידה קלה במספרם של הנרקומנים בקרב נשאי האיידס, כך עולה מנתונים שהציג אתמול (ב') ראש המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות ד"ר דניאל שם טוב. עם זאת, במחקר שהציג בכנס בנושא קידום הבריאות של משרד הבריאות, אמר שם טוב שלא בטוח שיש קשר בין נתון זה לבין פרוייקט של משרד הבריאות להחלפת מזרקים ולהספקת מזרקים חדשים, שנועד לצמצם את ההידבקויות באיידס כתוצאה משימוש בציוד הזרקה משותף או משומש.

 

מזריקי סמים מהווים 13.7 אחוז ממקרי האיידס המדווחים בישראל. השימוש בסמים באמצעות הזרקה לווריד מהווה גורם סיכון משמעותי להדבקה בנגיפים המועברים באמצעות דם, בהם איידס ודלקת כבד מסוגים B ו-C. השימוש המשותף במזרקים המאפיין את המכורים לסמים, לצד קיום יחסי מין בלתי מוגנים, עלול להפיץ את נגיף האיידס.

 

במחקר נעשה ניתוח של הנתונים שנאספו מאז הפעלת פרוייקט להחלפת המזרקים, בירושלים בנובמבר 2003 ובאשדוד באפריל 2005. בשנים 2004-2005 השתתפו בתוכנית החלפת המזרקים 352 נרקומנים להם חולקו כ-17 אלף מזרקים וכ-3,200 קונדומים.

 

כעשירית מהמשתתפים היו נשים והיתר גברים. כמחצית מהמכורים הם עולים מחבר העמים, כשליש מהם ישראלים ו-11 אחוז מהם ערבים.

 

ממוצע הביקורים לכל פונה היה 7.86. בסך הכל נרשמו 2,404 ביקורים

 בתחנות להחלפת מזרקים. 60 אחוז מהמשתמשים הגיעו לתחנות לחלוקת מזרקים ל-1 עד 4 ביקורים.

 

מסקנת החוקרים היא: "מניתוח שנעשה בקרב אוכלוסיית המבקרים בירושלים ובאשדוד לא ניתן להסיק מסקנות אופרטיביות בשאלה האם להרחיב את התוכנית או להפסיקה". ד"ר שם טוב ציין כי הוא אינו קושר את הירידה הקלה במספר הנשאים לפרוייקט. הוא אף ציין שישנן ערים בעולם בהן פרוייקט דומה הוביל דווקא לתוצאה הפוכה של עלייה במספר נשאי האיידס.

פורסם לראשונה 21/11/2006 00:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
נדבקים ממזרקים משומשים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים