שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עלייה גדולה במספר הפגיעות מסקייטבורד ורולר-בלייד
  נתונים חדשים: 3% מהילדים שאושפזו בשנים 2003-2004 בשל תאונות דרכים, נפגעו במהלך רכיבה על סקייטבורד, רולר-בלייד וקורקינט. רובם לא השתמשו באביזרי בטיחות. ההמלצה: לעודד שימוש באביזרי בטיחות ולהשקיע בהקמת אזורים המיועדים לרכיבה
  יותר ממחצית מהילדים שנפגעו במהלך רכיבה על סקייטבורד, רולר-בלייד או קורקינט לא השתמשו באביזרי בטיחות, כך עולה מנתונים שהוצגו היום (ה') בכנס של "בטרם" ומשרד הבריאות בנושא פגיעות בילדים.

   

  בשנים 2003-2004 נצפתה עלייה ניכרת בהיפגעות ילדים במהלך רכיבה על סקייטבורד, רולר-בלייד וקורקינט. בסך הכל נפצעו בפעילויות אלו 116 ילדים בני 3 עד 17, שהיוו 3 אחוזים מכלל הילדים שאושפזו בשל תאונות דרכים.

   

  במחקר בנושא שנערך על ידי מכון גרטנר לחקר מדיניות הבריאות ומרכז שניידר לרפואת ילדים נאספו נתונים של רישום הטראומה הלאומי, במטרה לאפיין את הפגיעות ולהציע תוכניות למניעת היפגעות ילדים.

   

  נמצא שכמעט שני שליש מהנפגעים היו בני 9 עד 14, רובם בנים (78 אחוז). רק בכעשירית מהמקרים היה מעורב כלי רכב בתאונה, אולם כ-78 אחוז מהתאונות התרחשו בכביש. עוד נמצא שחלק גדול מהילדים לא השתמשו בקסדות או באביזרי בטיחות אחרים (52.6 אחוז).

   

  עם זאת, רוב הפגיעות (74 אחוז) היו קלות, פחות מרבע היו בינוניות (22.4 אחוז) ורק 3.5 אחוז מהילדים נפצעו קשה. אחד הילדים מת במהלך האשפוז.

   

  רוב הילדים שנפגעו סבלו מפגיעות בגפיים העליונות והתחתונות (כ-72 אחוז). פגיעות אחרות היו פגיעה מוחית (21.6 אחוז מהילדים) או פגיעת ראש או פנים אחרת (19 אחוז).

   

  נמצא כי כאשר בתאונה היה מעורב רכב הדבר הגדיל את שיעור הפגיעות המוחיות (73 אחוז לעומת 12 אחוז בתאונה שבה לא היה מעורב רכב) וגם את פגיעות הראש והפנים (54 אחוז מול 12 אחוז). כמו כן, בתאונות שבהן היה מעורב רכב, כעשירית מהילדים הפצועים נפצעו באורח קשה.

   

  לאור זאת מסקנת החוקרים היתה כי רוב התאונות שבהן מעורבים מחליקי רולר-בליידס וסקייטבורד או רוכבי קורקינט אינן קטלניות, אך חומרת הפגיעה עולה כאשר מעורב רכב בתאונה. החוקרת ליסה אמיר ממרכז שניידר לרפואת ילדים מעריכה כי "ניתן לצמצם גורמי סיכון על ידי הקמת אזורים המיועדים לרכיבה, לצד עידוד השימוש באביזרי בטיחות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  רוב הנפגעים בני 9-14 ורובם בנים
  צילום: רויטרס
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים