שתף קטע נבחר

מחקר: 20% מחולי סרטן הריאות - לא-מעשנים

מחקר רחב היקף שכלל מיליון אמריקנים ושוודים מצא כי 20 אחוז ממקרי סרטן הריאות מאובחנים אצל לא מעשנים. הסיכון הגבוה ביותר: אצל נשים שמעולם לא עישנו. החוקרים: הממצאים עשויים להסיר את הסטיגמה על המחלה שאינה נגרמת רק מעישון

סרטן הריאות אינו נגרם רק מעישון: מחקר רחב היקף שכלל כמיליון אמריקנים ושוודים מצא כי חמישית מכלל מקרי סרטן הריאות מתרחשים אצל אנשים שלא עישנו מעולם. על המחקר דיווח כתב העת לאונקולוגיה קלינית בגליונו האחרון.

 

החוקרים מאוניברסיטת סטנפורד ניתחו לראשונה מדוע אנשים שמעולם לא עישנו לקו בסרטן הריאות. צוות החוקרים אסף מידע רפואי של מעל מיליון תושבים מארצות הברית ושוודיה בגילאי 40 עד 79.

 

החוקרים מצאו כי שיעור סרטן הריאות אצל נשים שאינן מעשנות נע בין 14.4 עד 20.8 מקרים לכל 100 אלף אנשים. אצל גברים שיעור החולים נע בין 4.8 ל- 13.7 מקרים. עם זאת, אצל מעשנים השיעורים גבוהים בהרבה, עד פי 30 מאצל לא מעשנים.

 

החוקרים ציינו כי מספר מזהמים סביבתיים שכוללים אסבסט, ראדון, ארסן וכרומיום נחשבו כגורמים לסרטן ריאות אצל לא מעשנים, אולם הקשר בינם לבין המחלה עדיין לא הוכח. עם זאת, הממצאים המדאיגים באשר לשיעור מקרי סרטן הריאות הגבוה אצל לא מעשנים דורש לדעתם מחקרים נוספים שיבהירו מה הגורמים למחלה לבד מעישון.

 

החוקרים עוד מקווים כי מחקרים נוספים יסירו את הסטיגמה על המחלה. "יש לי חולים רבים שמעולם לא עישנו", אמרה ראש צוות החוקרים ד"ר הת'ר ווקלי, "בשל הסטיגמה על המחלה שכביכול נגרמת רק אצל מעשנים, הם מתביישים לחשוף את דבר מחלתם, שמא ישפטו אותם". 

 

לפני שנתיים חשפה דיינה ריב, אלמנתו של כריסטופר ריב ("סופרמן") כי לקתה בסרטן הריאות, חודשים ספורים לאחר מותו. ריב בת ה-44 מעולם לא עישנה והחליטה לצאת בהודעה על דבר האבחון לאחר שמועות בתקשורת שרחשו סביב מחלתה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עישון. לא הגורם היחיד לסרטן הריאות
צילום: רויטרס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים