שתף קטע נבחר

ממצאים חדשים מאשרים: ברית מגינה מאיידס

מחקרים רחבי היקף באפריקה מאשרים ואף מחזקים את מה שכבר ידענו - ברית המילה מפחיתה בכ-60% את הסיכון להידבק בנגיף ה-HIV

אין ספק שברית מילה מגינה בפני איידס - כך אומרים השבוע חוקרים, לאור ממצאים חדשים המגלים כי המילה מפחיתה את הסיכון להידבק בנגיף ה-HIV בעשרות אחוזים. הממצאים החדשים התומכים במחקרים קודמים, עשויים לשמש נשק נוסף במיגור האיידס באפריקה.

 

במחקר שנערך בקניה, 1,391 גברים נימולים הושוו לקבוצת 1,393 גברים

שלא נימולו. במחקר מקביל שנערך באוגנדה, הושוו 2,474 גברים נימולים לקבוצה שמנתה 2,522 גברים שלא נימולו. לאחר שעקבו החוקרים אחר הנבדקים במשך שנתיים, נמצא כי שיעור הדבקה נמוך ב-51 עד 60 אחוז בקרב הגברים הנימולים.

 

הממצאים הראו אז כי על כל 10 גברים לא נימולים שנדבקו באיידס, מבין הנימולים נדבקו רק שלושה. התוצאות היו כה דרמטיות וחד משמעיות, עד כי הניסוי הופסק תשעה חודשים לפני סיומו, בטענה כי הממצאים ברורים עד כדי כך שאין זה מוסרי להמשיך במחקר מבלי להזהיר את הנבדקים שאינם נימולים על הסיכון שעומד בפניהם.

 

במחקר נוסף אותו ערכו חוקרי אוניברסיטת ג'ון הופקינס בארצות-הברית נבדקו 12 אלף תושבים מהעיר רקאי שבאוגנדה. החוקרים מצאו כי גברים שנימולו ונדבקו בנגיף האיידס, היו בסיכון מופחת של 30 אחוז להדביק את בנות זוגם בנגיף. עוד נמצא כי ברית המילה מפחיתה את סיכון ההדבקה ממחלות מין אחרות כמו טריכומונס או וגינוזיס חיידקי, אך לא מפני עגבת, זיבה או כלמידיה.

 

מניתוח סטטיסטי של המחקרים הקודמים סבורים החוקרים כי בשני העשורים הקרובים ברית המילה עשויה למנוע שני מיליון הדבקות בנגיף ה-HIV וכ-300 אלף מקרי מוות. אשתקד נבדקו בנגיף הקטלני 2.8 מיליון אנשים באפריקה, ובתוך כך מתו מהמחלה 2.1 מיליון אנשים.

 

החוקרים משערים כי סיכון ההדבקה המופחתת בקרב גברים נימולים נעוץ במבנה העורלה. השכבה הפנימית של העורלה – היא המוקוזה, מכילה תאים הפגיעים לנגיף האיידס. אצל גברים שאינם נימולים, העורלה ארוכה יותר, ולכן קל לנגיף לשהות בשכבה הפנימית ולעבור הלאה.

 

החוקרים גם מעריכים שאצל גברים שלא נימולו, אורך העורלה פגיע יותר לחתכים זעירים המדממים קלות, מה שעשוי אף הוא להעביר את נגיף ה-HIV מהגבר שלא נימול לבת זוגו. אף שהמחקר התמקד בגברים הטרוסקסואליים ובנות זוגם, החוקרים מאמינים כי גם גברים הומואים שנימולו, נושאים סיכון מופחת להדבקה בנגיף האיידס והעברתו לבני הזוג, לעומת אחרים שלא נימולו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה. נדבקים פחות
צילום: לע"מ
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים