שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חיסנתם את הילד נגד אבעבועות? תצטרכו לחסן שוב
  מחקר שנערך בארה"ב קובע שחיסון אחד בגיל הינקות נגד נגיף הווריסלה, שגורם לאבעבועות רוח, לא מספיק. צריך לחסן את הילדים שוב עד גיל 6

  נגיף הווריסלה, שגורם לאבעבועות רוח, הולך ותופס תאוצה בעולם המערבי וגם אצלנו. החיסון, שנחשב למציל חיים ומונע סיבוכים קשים, ניתן היום במנה בודדת אחרי גיל שנה, אלא שמחקר חדש מגלה שיעילות החיסון הולכת ופוחתת עם הזמן, ויש צורך במנת דחף נוספת.

   

  הסיבוכים

  מחלת אבעבועות הרוח היא מחלת ילדות מפורסמת ומידבקת. בישראל מתאשפזים מדי שנה כ-350 ילדים, בשל סיבוכי המחלה, ובכל שנה מת ילד אחד או שניים. המחלה מופיעה בצורת פצעים שמותירים פעמים רבות צלקות על העור. הפצעים עלולים להזדהם בחיידקים אלימים, ובהם חיידק הסטרפטוקוקוס, החודר לזרם הדם וגורם לזיהום קשה וקטלני.

   

  נגיף הווריסלה שגורם לאבעבועות רוח, עלול לעיתים לגרום גם לסיבוכים נוירולוגיים קשים, ובכלל זה דלקת מוחית (אנצפאליטיס זיהומי), צרבליטיס (דלקת במוח הקטן), שיתוק של עצב הפנים (פאציאליס), דלקת עצב הראייה ומחלת גיאן בארה שגורמת לחולשת גפיים עד שיתוק.

   

  ההידבקות

  מחלת האבעבועות מתפשטת באוויר כשהחולה מתעטש או משתעל או על ידי מגע בפצעים או בחפצים נגועים. ילד שחולה באבעבועות מדביק את הילדים בסביבתו גם במהלך 48 השעות שלפני הופעת הפצעים, ולכן קשה מאוד לשלוט בהתפשטות המחלה. המחלה ממשיכה להיות מידבקת כל עוד יש פצעים - פרק זמן שעשוי להימשך בין כמה ימים לשבועיים.

   

  אחרי שהחולה מבריא, הווירוס לא נעלם מגופו, וכעשירית מהחולים באבעבועות יחלו בעתיד בשלבקת חוגרת - מחלה שמופיעה על העור כפצעים מכאיבים (שינגלס) ונמשכת שבועות ארוכים. אלה שלא לקו באבעבועות בתקופת הילדות נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלה בצורתה הקשה בבגרות.

   

  החיסון

  החיסון לאבעבועות רוח נכנס לשגרת חיסוני הילדות בארה"ב ובמדינות נוספות, אחרי שהוכח שהוא מגן מפני המחלה בשיעור גבוה. בילדים שחוסנו ובכל זאת נדבקו במחלה היה מהלך ההתפרצות קל, נטול סיבוכים ולא הצריך אשפוז.

   

  בישראל משווק החיסון Varilix כבר משנת 2000, והוא מצוי בקופות החולים בעלות מסובסדת לחברי הביטוח המושלם. אלא שמאחר והחיסון הוא לא חלק מתוכנית החיסונים הרשמית, רק חלק מרופאי הילדים מפנים את ההורים לחסן את ילדיהם. התוצאה היא שרק כ-40% מהילדים מקבלים חיסון נגד המחלה.

   

  במחקר חדש, שמתפרסם בגליון מרץ של כתב העת הרפואי ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, עקבו חוקרים במשך עשר שנים אחרי 350 אלף ילדים שחוסנו נגד נגיף הווריסלה. במהלך תקופת המחקר נמצאו 11,356 ילדים שחלו באבעבועות, 9.5% מתוכם היו כאלה שנדבקו בנגיף בוודאות אחרי החיסון.

   

  החוקרים מצאו שכעבור חמש שנים ממתן החיסון היו הילדים המחוסנים בסיכון גבוה פי 2.6 ללקות במחלה שוב, בהשוואה לחמש השנים הראשונות שאחרי החיסון. עוד מצאו החוקרים שבעוד שבעבר הדביק הנגיף פעוטות וילדים, הרי שבשל החיסון נעה המחלה אצל המחוסנים לגילים מאוחרים יותר, כששיאה הוא בגיל 12-9.

   

  על בסיס הממצאים האלה המליצו החוקרים לתת מנת חיסון דחף נוספת לילדים המחוסנים בגיל 6-4. ההמלצות האלה התקבלו לאחרונה אצל האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ונכנסו לשגרת החיסונים בארה"ב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים