שתף קטע נבחר

אוהבים נקניקיות? זה פוגע בריאות

מחקר חדש מגלה כי צריכה תדירה של בשר משומר דוגמת נקניקיות ובשר חזיר, המכילים כמויות גבוהות של תרכובות חנקן, פוגמת בתפקודי הריאות

צריכה תדירה של בשר משומר דוגמת נקניקיות ובייקון פוגע בתפקוד הריאות ומגביר את הסיכון ללקות במחלת הריאות הסופנית COPD. כך עולה ממחקר חדש, שכלל אלפי נבדקים ופורסם בגליון החדש של כתב העת האמריקני לרפואת ריאות וטיפול נמרץ.    

 

החוקרים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק ניתחו נתונים מ-7,352 נבדקים שהשתתפו בסקר לאומי אשר בדק את הקשר בין תפקודי הריאה והתזונה. תוצאות המחקר הראו כי צריכה של בשר משומר גורם לירידה בתפקודי הריאות.


הריאות. בשר משומר מגביר את הסיכון לחלות (צילום: index open) 

 

הנבדקים שצרכו בשר משומר לפחות 14 פעמים בחודש נמצאו בסיכון גבוה ב-78 אחוזים לפתח את מחלת הריאות COPD, בהשוואה לאלה שמעולם לא צרכו בשר משומר;  אלה שצרכו כמות מתונה של בשר משומר העלו את סיכונם ללקות במחלה ב-46 אחוז ביחס לאלה שלא צרכו בשר משומר; אלה שצרכו כמות מעטה של בשר משומר היו בסיכון גבוה ב-11 אחוז ללקות במחלה. 

 

לדברי החוקרים, הניטריטים – תרכובות החנקן שבבשר המשומר - יוצרים צורות פעילות של חנקן. ניסויים בבעלי חיים הראו כי תרכובות אלה מגבירות את הסיכון לפגיעה בריאה ולהתפתחות של נפחת הריאות (אמפיזמה). תופעה זו אופיינית

למחלת ה-COPD, הגורמת לפגיעה במבנה נאדיות הריאה ולירידה ניכרת בתפקודי הריאות.  

 

ניטריטים הם חומרים כימיים שנועדו למנוע התפתחות חיידקים על הבשר והם גם אלו שמספקים לו את הגוון האדום. מחקרים קודמים מצאו כי הניטריטים מגבירים את הסיכון למחלות סרטן.  

 

מחלת ה-COPD היא מחלת ריאות חסימתית כרונית, המתבטאת בשיעול, פליטת כיח וקוצר נשימה במאמץ. לחולים בה צופן העתיד הידרדרות ממושכת, כשגלגל ההצלה היחיד הוא השתלת ריאות ותרופות מקלות. בשנים האחרונות חלה עליה מתמדת במספר החולים בעולם, 90 אחוז מהם נמצאו מעשנים או מעשנים לשעבר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקניקיות. לא טובות לנשימה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים