שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בניגוד לחוק: קרן שקלית בחשיפה של 300% לדולר

  רשות ני"ע מזהירה מנהלי קרנות נאמנות שפעלו בניגוד למדיניות של הקרן אותה ניהלו כדי להשיג תשואות גבוהות; בעתיד היא עשויה להטיל קנסות ואף לפתוח בהליכים משפטיים נגד המנהלים

  רשות ניירות ערך הזהירה לאחרונה מנהלי קרנות נאמנות ונאמנים שלא לחרוג ממדיניות הקרן ע"י לקיחת פוזיציות תוך יומיות המנוגדות בצורה מובהקת למדיניות. כך חושף אתר פאנדר.

   

  מן החוזר ששלחה הרשות עולה, כי ישנם מנהלי קרנות שהמרדף אחר תשואות גורם להם לפעול בדרכים אגרסיביות ביותר ולא תמיד חוקיות על מנת להשיג תשואה עודפת.  

   

  לשם המחשה נתייחס לקרן המוגדרת שקלית, שיכולה על פי תשקיפה להשקיע עד 10% מנכסיה במניות. כדי להשיג תשואות גבוהות שואף מנהל הקרן להשקיע 40% מהקרן במניות, בניגוד למדיניותה. במצב כזה מתברר כי מנהלי קרנות מסויימים קנו בתחילת היום כמות מניות שחורגת ממגבלות התשקיף, ולקראת סוף יום מכרו את הכמות העודפת על מנת שלא תתגלה.

   

  למעשה יועצי השקעות הבוחנים קרנות רק על בסיס תשואה עלולים במקרים אלו להמליץ ללקוחותיהם על קרן שקלים עם חשיפה נמוכה למניות, כאשר באופן מעשי החשיפה למניות גבוהה הרבה יותר.

    

  מקורות של אתר פאנדר יודעים לספר כי החוזר יצא בעקבות ביקורות של הרשות במספר בתי השקעות (שניים ככל הנראה) שמהן עלה, כי מנהלי הקרנות פעלו שלא על פי דין. באחד המקרים נודע כי מנהל הקרן יצר חשיפה גבוהה מאוד לדולר באמצאות אופציות שיצרו חשיפה של 300% לדולר בעוד שהקרן מוגדרת שיקלית.

   

  כיצד גילתה הרשות את החריגה?

  בכנס שנערך לאחרונה, חשפה הרשות כי יש ברשותה כלי בקרה מתוחכם ביותר המזהה חריגות בתשואות הקרנות על בסיס יומי בהתאם למדיניות הקרן. כלומר הרשות יודעת לזהות האם התשואה שהקרן הניבה ביום מסוים היא הגיונית בהתאם למדיניות המוצהרת של הקרן. ברגע שהיא מזהה חריגה היא פותחת בחקירה תוך פניה למנהל ודרישה לדו"ח פעילות יומי.

   

  עקב ראשוניות המקרים הסתפקו ברשות באזהרה בלבד של מנהלי הקרנות, תוך דרישה מאותם בתי השקעות לשנות את שם הקרנות או המדיניות של הקרנות, או

  לחילופין להפסיק לאלתר לפעול בדרך זו. כמו כן, הזהירה הרשות את מנהלי הקרנות והנאמנים כי במידה וישנו מקרים כאלו בעתיד היא עשויה להטיל קנסות ואף לפתוח בהליכים משפטיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משה טרי, יו"ר רשות ניירות ערך - מסתפק באזהרה
  מומלצים