שתף קטע נבחר

הכינו את הבקלאוות

פחות משבועיים לסיבוב הראשון בפריימריז, והמועמדים במפלגת העבודה מסתערים על המגזר הערבי כדי לגייס גדודים של מצביעים. גם הקיבוצים הולכים חזק בתקופה הזו. איך זה ייגמר? כל אחד מהמועמדים טוען שמצבו לא רע, ואיש לא פורש. וגם: קצת "אני מאמין" ממצטרף טרי לליכוד - פלמ"ח זאבי, בנו של גנדי

כבוד למגזר, והרבה. זה מה שצפויים המועמדים לראשות מפלגת העבודה להרעיף על חברי המגזר הערבי ועל אנשי הקיבוצים בימים שעוד נותרו עד לפריימריז. 28 במאי מתקרב, ואט אט צומצמו האפשרויות ומוקדו הצרכים של כל מועמד ומועמד. לא עוד סיורים אינסופיים ברחבי הארץ. מעכשיו, שם המשחק הוא התמקדות. המטרה הם המצביעים המאורגנים. אלה שהולכים לבחור מתוך דחף פנימי עז, לעתים אפילו פעמיים.

 

אין כמו המגזר הערבי כדי להשיג קולות מאורגנים וממוסחרים כהלכה, ואין כמו הקיבוצים כדי להגדיל את התמיכה בעמוד השידרה האידאולוגי-אשכנזי של המפלגה. עמיר פרץ, אהוד ברק (באמצעות בן-אליעזר), אופיר פינס ואפילו דני יתום מחזיקים במגזר הערבי עתודות בגדלים שונים. ברק ועמי אילון חזקים גם בקיבוצים.

 

פרץ מצידו מתהדר בשליטה על כ-5,000 קולות (לפחות) אצל הערבים, ופינס טוען כי הוא יפתיע שם. לאילון יש פחות גייסות בקרב ערביי העבודה, אבל הוא חזק בקיבוצים ובערים הגדולות. פרץ חלש בהתיישבות העובדת, וברק מתמודד עם משקעי שנאת העבר של בוחרים רבים.

 

לכן, בזמן שרוב הישראלים יחגגו את חג השבועות עם גבינות, בן-אליעזר שוב ירעה ביישובים הערביים. "הערבים והקיבוצים", אומרים אנשיו של ברק. "זו המטרה. זה מה שצריך לעשות בימים שנותרו. לעבוד, לעבוד, לעבוד. לעבור בין הקיבוצים ובין הישובים הערביים. שם אפשר לנצח, כבר בסיבוב ראשון. צריך לעשות את זה בסיבוב אחד, אין ברירה".

 

גם עמיר פרץ לא מתכוון לנוח. ביומיים האחרונים, בזמן שהטילים נפלו על שדרות, הוא עוד הספיק לקיים כינוסים פוליטיים. ביום שלישי בקיבוץ בארי (ממש לפני שנפלו הטילים הראשונים), וביום רביעי בירושלים, בין האירועים הממלכתיים לציון יום ירושלים, ובערב בסניף לוד של המפלגה. "יש פריימריז", אומרים אנשיו של פרץ, "אנחנו באמצע קמפיין". עם זאת, לנוכח ההחרפה במצב הביטחוני, פרץ הודיע היום כי הוא ביטל את רוב האירועים הפוליטיים לשבועיים הקרובים, והוא יקדיש את רוב זמנו לנושאים הביטחוניים.

 

כולם רוצים את עופר עיני 

אופיר פינס פיזר בשבועיים האחרונים מאמצים. הוא נקרע בין אוהל המחאה שהקים מול בית ראש הממשלה בירושלים, המאבק לקראת ישיבת המרכז בתל-אביב, והפריימריז. גם הוא חרש יישובים ערביים, ומאמין שיזכה שם באחוזי תמיכה גבוהים. פינס טוען כי מי שחושב שהערבים מונחים בכיסם של ברק או פרץ - יאכל את הכובע.

 

מצבו של דני יתום לא ברור. על פניו, כמה אלפי בני אדם ממשיכים לטעון בסקרים שיצביעו לו. מאידך, אנשיו של עמיר פרץ נשבעים שהנחו את אנשי השטח שלהם לומר שיצביעו עבור יתום. מעין תרגיל משעשע שכזה, אומרים מקורביו של פרץ וקורצים, שנועד לבלבל את האויב.

 

מלבד הקיבוצים והערבים, שזוכים לביקורים תכופים מהמועמדים, מאבק נוסף התרחש מאחורי הקלעים על ליבו של עופר עיני, הסולטן החדש-ישן בהסתדרות. פרץ, שבסיס כוחו האירגוני היה טמון בעבר באנשי השטח באירגון, הסתכסך בעבר קשות עם עיני, אבל לא חסך ביום הבחירות בשבחים. אנשי פרץ דאגו לעדכן את התקשורת בשעה המדוייקת שבה הצביע עבור עיני, וציינו את קריאתו הנרגשת לעובדים לתמוך ביורשו.

 

גם ברק נלחם על איש הוועדים. פואד בן-אליעזר, וגם גורמים אחרים, מנהלים מגעים אינטנסיביים בשבועות האחרונים, בניסיון לשכנע את עיני לתמוך בברק. בשבוע שעבר נחשפו ב-ynet המגעים האלה, אולם לאחר הפרסום הם הוכחשו בעקבות לחצים מכיוונו של עיני. להכחשות אין שום משמעות: ברק רוצה את עיני, והוא יעשה הרבה כדי שיו"ר ההסתדרות ייצא בהודעה פומבית על תמיכה בו. בינתיים, המגעים חשאיים, אבל במטהו של ברק בונים על זה. "הקמפיין שלנו בנוי על יום הבחירות", אומר גורם במטהו של ברק. "הרבה מאוד בנוי על תשתית השטח של עיני. זה יכול לעשות לנו את הבחירות. אנחנו בונים עליו בצורה רצינית".

 

"ביבי? חכם חכם"

לפני כחודש שוחחתי בטלפון עם פלמ"ח זאבי. כן, הוא אישר, אני בדרך לפוליטיקה. אבל תמתין עם הפרסום. זה עדיין לא סופי. אחר כך, ימים אחדים לאחר מכן, זאבי פירט בשיחת טלפון אחרת את משנתו הפוליטית. השבוע כבר התברר כי זאבי הולך לליכוד, לעזור לבנימין נתניהו.

 

כדי שיהיה ברור מי הפוליטיקאי החדש בשכונה, הנה כמה ממחשבותיו של מר זאבי כפי שהציג בשיחה עם ynet: "השניים היחידים שבולטים בפוליטיקה הם איווט וביבי. היתר עובדים לפי סקרים והם לא רציניים. על העבודה אני כועס, כי החיבוק שהערבים מקבלים מהם, זה משהו שהילדים לא יסלחו להם. ואז אמרתי לעצמי: איווט, עם הדחלילים שסביבו, זה לא מה שאני רוצה. לא צריך להיות איש אחד בלבד. אם אתה מתיימר להוביל, תראה שאתה יודע לעבוד עם נבחרת, ואתה לא מישהו מרוסיה".

 

"עכשיו תחשוב על ביבי: יש אידיאולוגיה. הלך נגד כל ציבור הבוחרים שלו עם מצע כלכלי שהוא האמין בו, שילם מחיר טוטאלי. הוא מוכשר כמו שד, חכם, והיחיד שידע לעמוד מול האמריקנים, עם אג'נדה. הדגל שלו הוא לעשות טוב ליהודים. הוא לא נבהל. אני זוכר איך קרקסו לו את הצורה ואמרו שקלינטון מחרים אותו. חתיכת דבילים. מי בכלל מתקרב אליו מקילומטר? זה לא מענין אותי בכלל השמצות על שרה. הוא לא קיבל אפילו צ'אנס אחד אמיתי. כשהוא נבחר קודם. צעקו היידה שרה. זרגגו אותו. לא קיבל סיכוי, והוא חכם חכם. את האידיאולוגיה הוא מביא מהבית, והיא קרובה לליבי".

 

על הכנסת: "אם אני אבוא, זה רק כדי לקבל משהו משמעותי. אני לא רוצה לבוא לצעוק בכנסת קדנציה או שתיים. אם לבוא ולעזוב הכל ולהכנס לביצה הזאת, זה רק בשביל להשפיע". על שרון: "עוד נבין יום אחד מה היו השיקולים להחלטות שלו. לא סתם אומרים שהם נולדו בחטא. אם הוא היה עושה את זה מאידיאולוגיה אמיתית - מותר לו".

 

ומילה אחרונה על מערכת המשפט: "צריך להבין שהקמנו מדינה קודם כל ליהודים, ורק אז נסתכל על מה קורה לאחרים ולמיעוטים. קודם כל זו מדינה ליהודים. לא ייתכן שהכל שפיט במדינה הזאת במצב מלחמה. אם הכל שפיט, זו דמוקרטיה מתאבדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסף תומכים ערבים. פרץ
צילום: ודים דניאל
חזק בערים. אילון
צילום: עופר עמרם
יתגבר על השנאה? ברק
צילום: עידו ארז
מומלצים