שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "הפועלים והבינלאומי - הכי חשופים למשבר הסאב פריים"

  לדברי כלכלני לידר, שני הבנקים חשופים יותר למשבר, על רקע ניהול אגרסיבי יותר של תיק הנכסים הפיננסיים שלהם; לקראת תוצאות הבנקים ברבעון השלישי, צופים בלידר הפסדי הון כתוצאה מפגיעה בתיקי הנוסטרו, אם כי זניחה ביחס לבנקים הזרים

  "משבר הסאב פריים לא צפוי להביא לפגיעה מהותית בבנקים הישראליים, אך עם זאת הסכנה העיקרית היא בבנק הפועלים ובבינלאומי שחשופים לתחום המשכנתאות בארה"ב יותר מהאחרים". כך אומרים בבית ההשקעות לידר שוקי הון.

   

  לדברי כלכלני לידר, הפועלים והבינלאומי חשופים יותר למשבר, על רקע ניהול אגרסיבי יותר של תיק הנכסים הפיננסיים שלהם, והם גם שני הבנקים שהשקיעו בהלוואות מגובות משכנתאות בארה"ב (MBS).

   

  בלידר שוקי הון, סבורים כי "אמנם מדובר בהלוואות בדרגה גבוהה עם סיכון נמוך, אך כשיורד גשם כולם נרטבים, וגם משכנתאות אלה הופכות בשבועות האחרונים ליותר מסוכנות".

   

  להערכת בית ההשקעות, מדובר בעיקר בפגיעה בשערוך של ההלוואות, המוערכות ב-2.5 מיליארד דולר בפועלים, ושל כרבע מיליארד דולר בבינלאומי העלולה להיות משמעותית ולהביא לירידת שווי תוך פגיעה בתוצאות הכספיות.

   

  בתוך כך, מציינים בלידר כי גם לשלוחות הבנקים הפועלים בחו"ל (דיסקונט ולאומי) חשיפה קלה להלוואות מסוג MBS, אולם בסכומים נמוכים בהרבה מהסכומים של פועלים והבינלאומי ושם הפגיעה, אם תהיה, תהיה שולית.

   

  פגיעה בתוצאות הרבעון השלישי

  באשר לחשיפת הבנקים לירידות בארץ ובעולם בשוק האג"ח, סבורים כלכלני לידר כי הירידה בשווקי האג"ח בארץ ובעולם צפויה להביא לפגיעה בתוצאות הבנקים ברבעון השלישי, כאשר תיקי הנוסטרו שלהם צפויים לרשום הפסדי הון.

   

  מעבר לפגיעה בתיקי הנוסטרו של הבנקים, צופים בלידר שוקי הון השפעה נמוכה לירידות בשוק האג"ח של מערכת הבנקאות על רקע היעדר חשיפה ישירה להלוואות מסוג סאב פריים וכן פעילות מצומצמת לעומת הבנקים הזרים בתחום האיגוח של הלוואות (מתן הלוואות ומכירתן באמצעות מכשירי השקעה שונים כדוגמת CDO).

   

  משיכלול ההתפתחויות, מעריכים בבית ההשקעות כי בסופו של דבר המשבר אף יעלה את האטרקטיביות של הבנקים הישראליים על פני הבנקים בעולם בקרב המשקיעים הזרים, אך מציינים כי בתקופה זו כשהכל יורד, גם מניות הבנקים הישראליים יסבלו מהירידות.

   

  מדוברת בנק הפועלים, נמסר כי "הבנק לא צופה פגיעה ברווח שכן כל התיק הוא בדירוג האשראי הגבוה ביותר - AAA (טריפל A). בנוסף, לבנק אין חשיפה

  ל-SUBPRIME ולמרות הטלטלות בשוקי ההון אף אחד מהאג"ח המוחזקים בתיק הבנק לא סבל מהורדת דירוג ע"י סוכנויות הדירוג. עם זאת, תנודתיות בשווקים, טומנת בחובה הזדמנויות עסקיות, שעשויות לשפר את רווחי הבנק."

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משבר הסאב פריים - חשיפה נמוכה של הבנקים בישראל.
  מומלצים