שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בז"ן: ההכנסות ירדו ב-9% אבל הרווח גדל ב-9%

  מרווחי הזיקוק המשיכו להיות גבוהים מממוצע מרווחי הזיקוק מסוג "אורל" בים התיכון. הרווח הנקי לרבעון השני צמח ב-9% והסתכם ב-228 מיליון שקלים. הדירקטוריון המליץ לאסיפה הכללית לחלק לבעלי המניות בחברה דיבידנד בסך 280 מיליון שקלים.

  הכנסות בתי הזיקוק בחיפה הסתכמו ברבעון השני של השנה ב-5.6 מיליארד שקל, ירידה של 9.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי של בתי הזיקוק עלה ברבעון השני של השנה ב-9% והסתכם ב-228 מיליון שקלים. הדירקטוריון  החליט על חלוקת דיבידנד בסך כ-280 מליון שקל.

   

  משכורתו של יוסי רוזן, יו"ר החברה החדש תהיה 75 אלף שקל בחודש. בנוסף הוא יקבל רכב ונהג. כמו כן יקבל רוזן החזר הוצאות טלפון נייד ונייח. ההסכם עימו הוא לשלוש שנים ואם יבקש לפרוש מוקדם יותר יידרש לתת הודעה מוקדמת של שישה חודשים. היו"ר יהיה זכאי לעסוק בעיסוקים נוספים שלא במסגרת כהונתו בחברה, לרבות תמורת שכר, ובלבד שהיקף שעות העבודה שיקדיש לכהונתו בחברה לא יפחת משני שליש משרה.

   

  מרווח הרווח של בז"ן - 10 דולר לחבית

  מרווח הזיקוק ברבעון השני הסתכם ב-10 דולר לחבית (73 דולר לטון) בהשוואה למרווחי זיקוק לנפט גולמי מסוג "אורל" בים התיכון של 7.2 דולר לחבית (53 דולר לטון). מרווח הזיקוק ברבעון השני לשנת 2007 גבוה גם ממרווח הזיקוק ברבעון המקביל אשתקד שהסתכם אז בכ- 8.6 דולר לחבית (61.7 דולר לטון).  

   

  ה-EBITDA המאוחד ברבעון השני עלה ב-8% והסתכם ב-433 מיליון שקלים, הרווח הגולמי הסתכם ב-449 מיליון שקל, גידול של 13% והרווח התפעולי עלה ב-11% והסתכם ב-352 מיליון שקל.

   

  העליה במרווחי הזיקוק וכן הגדלת כמות המכירות תרמו לעלייה ברווח התפעולי לעומת הרבעון המקביל אשתקד בכ-96 מליון שקל. תוספת הרווח קוזזה בכ-87 מיליון שקל על-ידי שינויים בשער החליפין של הדולר מול השקל ומהעלייה בהוצאות התפעול.

   

  הרווח התפעולי של מגזר הארומטים (גדיב תעשיות פטרוכימיה) עלה ב-212% והסתכם בכ-53 מיליון שקל. הרווח התפעולי של מגזר הפולימרים (כרמל אולפינים) הסתכם ברבעון השני בכ-29 מיליון שקל, גידול של כ-93%.  

   

  החברה הרוויחה מהביקוש המוגבר לבנזין

  מנכ"ל בתי הזיקוק, ישר בן מרדכי: "המתקנים, הטכנולוגיות וכוח האדם המקצועי והמיומן, אפשרו לחברה להפיק את המירב מהנסיבות שאפיינו את השוק העולמי ברבעון השני, וביניהן, בין היתר, ביקוש מוגבר לבנזין בעקבות תנאי מזג אויר נוחים ברבעון הראשון, מול היצעי הפקה וזיקוק קשיחים".

   

  לאחר תקופת הדו"ח, חלה ירידה במרווחי הזיקוק בעקבות התאוששות בנצילות בתי זיקוק ולחצים בשוק הנפט הגלמי.

   

  יו"ר הדירקטוריון, יוסי רוזן: "הדירקטוריון החדש מתמקד עתה בגיבוש תכנית אסטרטגית רחבת היקף שתבטיח את המשך יתרונה הטכנולוגי של החברה ואת יכולתה להגמיש את פעילותה בהתאם לתנאי השוק המשתנים".

   

  הדירקטוריון אישר החודש השקעות בהיקף של כ-400 מיליון שקל בשני פרויקטים גדולים ובנושאים המיועדים לשיפור איכות הסביבה.

     

  כמו כן הוקמה ועדה מיוחדת לנושאי איכות הסביבה והבטיחות שתפעל יחד עם הנהלת החברה להפעלת מדיניות של שיתןף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, הרשויות המקומיות והקהילה, במגמה לפעול לשיפור מירבי בנושא תוך שיתוף פעולה והבנה.

   

  רבעון ראשון תחת ידיים פרטיות

  בפברואר השנה הפריטה ממשלת ישראל את בז"ן. החברה פסקה להיות חברה ממשלתית ומניותיה נרשמו למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. 

   

  החברה לישראל, שבשליטת משפחת עופר מחזיקה ב-45.08% ממניות בז"ן ופטרוליום קפיטל הולדינגס ב-14.46%.

   

  לחברה שלושה תחומי פעילות: תחום הזיקוק (84% מההכנסות), תחום הפולימרים (6% מההכנסות) ותחום הארומטים (10% מההכנסות). 

   

  עלות הרכוש השוטף של החברה 5.7 מיליארד שקל, ההתחייבויות השוטפות - 3.5 מיליארד שקל וההון העצמי - 3.2 מיליארד שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרוייקטים לשיפור איכות הסביבה
  צילום: אלעד גרשגורן
  ישר בן מרדכי, מנכ"ל בז"ן
  מומלצים