שתף קטע נבחר

תמיר: משתמטים לא יכולים להופיע בחגיגות ה-60

הסערה התורנית בנושא ההשתמטות צפויה היום, כשוועדת השרים תדון בשאלה האם לאפשר לאמנים משתמטים להופיע בחגיגות הרשמיות. בשיחה עם ynet מבהירה שרת החינוך: "האמנים האלו צריכים להיות מוקעים על ידי החברה. יש לומר להם - אתם נוהגים בחוסר אחריות חברתית וציבורית"

סוגיית ההשתמטות מצה"ל תגיע היום (ב') לדיון בממשלה, כאשר ועדת השרים לענייני חגיגות ה-60 למדינת ישראל תדון בשאלה האם לאפשר לאמנים שלא שירתו בצה"ל מסיבות שאינן מוצדקות, להופיע במסגרת האירועים הממלכתיים. בשיחה עם ynet מביעה שרת החינוך, יולי תמיר, דעה נחרצת לפיה "האמנים שמשתמטים צריך להיות מוקעים על ידי החברה. חמור בעיני במיוחד לשמוע שיש חלק מהם שמדברים בזכות ההשתמטות - זו דרגה אחת יותר חמורה ממי שמשתמט בעצמו".

 

נושא מדיניות שילובם של אמנים שלא שירתו בצה"ל בחגיגות הממלכתיות, צפוי לעורר סערה בדיון, ומרבית השרים שישתתפו בו סירבו לומר את דעתם לפני שישמעו את עמדת חבריהם ועמדת צה"ל עצמו.

 

בשבועות האחרונים ניטש מאבק עז על ערכי ההתנדבות בישראל והשירות הצבאי והלאומי. הערב, בטקס הענקת הצל"שים למלחמת לבנון, התייחס לסוגיה זו גם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, שאמר: "כאן באולם הזה נוכחים טובי בניה של הארץ הזו, השאור שבעיסה. כל מי שנדמה היה לו שהדור הולך ופוחת יישא נא עיניו הערב אל ההיכל. אתם וגבורתכם תשיבו למשתמטים - 'השפילו מבטכם'".

 

בדיון שייערך אחר הצהריים בלשכת ראש הממשלה, תבקש יו"ר ועדת השרים לחגיגות ה-60, השרה רוחמה אברהם-בלילא, לשמוע עמדת צה"ל בעניין אמנים-משתמטים מפי קצין החינוך הראשי, תא"ל אלי שרמייסר. כמו כן תבקש השרה את חוות הדעת של היועצת המשפטית של לשכת ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, בסוגיית שילוב אמנים שלא שירתו בצה"ל בחגיגות. לאחר סקירת העמדות, יביעו השרים בוועדה, ובהם שרת החינוך יולי תמיר, את עמדתם. רק לאחר מכן צפויה ועדת השרים להחליט אם לאפשר לאמנים שהשתמטו משירות להשתתף בחגיגות הממלכתיות.

 

"דגל ההשתמטות לא יכול להיות מיוצג בחגיגות ה-60 למדינת ישראל", אמרה תמיר ל-ynet. "אין ספק שערך השירות בצה"ל הוא ערך חשוב מאוד בחברה הישראלית. אנחנו בעד לעודד את המעורבות והמחוייבות של הנוער בנושא השירות הצבאי. זה חלק מהתרומה של כל צעיר למדינת ישראל. במקביל אנו מעודדים את אלה שלא יכולים לשרת בצה"ל כדי שיפעלו בהתנדבות לשירות לאומי. כל צעיר ישראלי צריך לתרום, אם בשרות לאומי ואם בשרות צבאי.

 

"לא להכליל את מי שמשתחרר מסיבות מוצדקות"

"החברה צריכה לומר לאלה שמשתמטים, שהם נוהגים בחוסר אחריות חברתית וציבורית. זה מאוד לא ראוי - בטח בחברה שבה השרות הצבאי והשרות הלאומי הם ערכים מרכזיים. החברה צריכה לטפח את המשרתים ובוודאי את המצוינים שבה, כמו שנעשה בערב מתן הצל"שים ללוחמים במלחמה בלבנון. מצד שני אנו צריכים מאוד להיזהר שלא להכליל את אלו שאמורים להיות משוחררים מצה"ל מסיבות מוצדקות. אני רואה הבדל אמיתי בין מי ששוחרר לבין מי שהשתמט. מישהו שהיה פטור מטעמי בריאות, או מישהו שפטור מטעמים מגבלה אחרת, אינו צריך להיות פסול לשווא".

 

תמיר אמרה עוד שמערכת החינוך בראשותה פועלת יד ביד עם צה"ל כדי להגביר את המוטיבציה לשירות ולהתנדבות בצבא. דבר זה נעשה באמצעות תוכניות מיוחדות, הכוללות הופעות קצינים קרביים מול בני הנוער, בתכניות של"ח (שיעורי שדה, לאום וחברה) ומסגרות נוספות המעודדות אהבת הארץ. "אין לנו נתונים ברורים שמראים על עלייה בהשתמטות", אמרה שרת החינוך. "כשאנו בודקים את הנתונים, אנו מוצאים מספר לא מועט של תלמידים שמתנדבים ליחידות הלוחמות. אבל עצם העובדה שהחברה שלנו היא חברה מאוד צינית וביקורתית, גורמת לתהליך מדאיג. מרוב שאנו מבקרים את עצמנו, אנו שוכחים שזאת החברה שלנו וזה העם שלנו וראוי להילחם בעבורם.

 

"ציונות 2007 היא לא דבר פאתטי, היא דבר חיוני. אין תחליף לרוח הזאת של הנכונות לתרום ולהתנדב. אם אתה חי בחברה שאתה תורם לה, אתה בעצמך מרגיש יותר שייך, יותר בעל השפעה בה, יותר עוצמה אישית ובוודאי שיש לך סיבה לראות את עצמך כחלק ממאמץ קולקטיבי. אני מאמינה שהמאבק הזה לחברה ראויה הוא מאבק שכל אחד מאיתנו צריך להיות שותף לו. אם נשיג את הערך הזה של חברה שראוי וטוב לחיות בה, גם הערך של ההגנה על הבית והגנה על העם, יגרום לכל אחד לחוש שהוא עושה את תפקידו כמו שהיה בעבר".

 

האם אתם תומכים בעמדת השרה? הגיבו "בעד" אם לדעתכם יש לפסול אמנים משתמטים, או "נגד" אם יש לאפשר להם להופיע בחגיגות.


פורסם לראשונה 02/09/2007 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר. לא להניף את דגל ההשתמטות
צילום: ששון תירם
אשכנזי. להשפיל מבט בפני הגיבורים
צילום: עופר עמרם
מומלצים