שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל אשכנזי: "משתמטים, השפילו מבטכם"

גיבורי מלחמת לבנון השניה - החיים והמתים - קיבלו את עיטורי המופת והצל"שים במעמד הרמטכ"ל ושר הביטחון. רא"ל אשכנזי שלח מסר ברור לכל אלו שבחרו לא ללבוש מדים: "כאן באולם הזה נוכחים טובי בניה של הארץ הזו, כאן תמצאו את הדמויות לחיקוי, נבחרי העם". ברק: "היו במלחמה לא מעט כשלים, אתם הצלחתם לגבור עליהם"

המדינה אומרת תודה. קצת יותר משנה לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, הוענקו הערב (א') 38 עיטורי וצל"שי הרמטכ"ל ו-104 צל"שים לגיבורי המערכה מול החיזבאללה. בטקס שנערך בהיכל התרבות במעמד שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, השתתפו משפחות החיילים ונציגי היחידות שזכו בציונים לשבח ובאותות המופת.

 

לנאומים והענקת הצל"שים קדמה דקת דומייה לזכר הנופלים במערכה בלבנון. לאחר מכן פתח הרמטכ"ל אשכנזי את דבריו, לא לפני שהודה באופן אישי לקודמו בתפקיד, דן חלוץ, שניהל את המלחמה והתפטר בעקבותיה. מלבד חלוץ נכחו באולם עוד מספר בעלי תפקידים שלקחו חלק במלחמה, בהם אלוף פיקוד הצפון אודי אדם שהתפטר לאחר הפסקת האש ומפקד אוגדת הגליל לשעבר, תת-אלוף גל הירש, שפרש גם הוא בעקבות ביקורת שספג.

 

 

"מהאולם הזה בתל אביב בוקע אור גדול", פתח הרמטכ"ל אשכנזי את דבריו. "סיפורי העוז והמופת, והצל"שים שיוענקו כאן הערב, מעידים על שידענו תמיד - צה"ל התברך בחיילים ומפקדים בעלי נאמנות, אהבת מולדת ואהבת אדם יוצאי דופן".

 

לא פחת הדור ולא פסו מן העולם ערכי הנאמנות ואהבת העם והארץ", המשיך הרמטכ"ל והשיב לקולות הרבים שעלו לאחר המלחמה בדבר הירידה במוטיבציה אצל החיילים. "לוחמי צה"ל בסדיר ובמילואים, בים באויר וביבשה, הוכיחו במלחמת לבנון השנייה ומוכיחים כל יום את עוז רוחם. יש לנו ארץ נהדרת. צומחים בה אנשים מופלאים, אנשי מעש ורוח. אנשים במלוא מובנה הרחב והיפה של המילה. יודע אני ומכיר את טבעו של הנוער שלנו. איתכם ועם שכמותכם יכולים אנו לכל משימה ואתגר, לכל צר ואוייב כאשר נאלצים אנו להמשיך לאחוז בחרב ובד בבד להמשיך לייחל לשלום".

 

במהלך דבריו התייחס אשכנזי גם לסוגיית ההשתמטות התופסת יותר ויותר מקום בסדר היום הציבורי. "כאן באולם הזה נוכחים טובי בניה של הארץ הזו, השאור שבעיסה. כל מי שנדמה היה לו שהדור הולך ופוחת יישא נא עיניו הערב אל ההיכל. אתם וגבורתכם תשיבו למשתמטים - 'השפילו מבטכם'. כאן תמצאו את הדמויות לחיקוי. אלה הם גיבורי הארץ, אלה הם נבחרי העם".


חלוץ, בין וילנאי וברק. זכה לאיזכור אישי מהרמטכ"ל (צילום: עופר עמרם)

 

"יודעים אנו כי להגנה על הבית, במיוחד כאן באזורנו, יש מחיר - מחיר שלעיתים נדרשים אנו לשלם, מחיר דמים קשה כואב ואכזרי. צה"ל איבד 119 מטובי בניו ובנותיו במלחמה. לוחמים ומפקדים מזרועות היבשה, האוויר והים, בשירות הסדיר והמילואים, נפלו במאמץ של ההגנה על הבית".

 

בדבריו לא שכח רב אלוף אשכנזי גם את שלושת החיילים החטופים - גלעד שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב. "שורותינו חסרות גם בשלושה חיילי צה"ל . אני נושא תפילה ומבטיח שנעשה ונפעל למען נזכה לראות את הנעדרים והחטופים במהרה. רעיי, מעמד מרגש זה הערב הוא נדיר בצה"ל. בכך תולדותיה של המדינה שבעת הקרבות הזאת, בודדים הם המעמדים מסוג זה. אני חש הערב זכות גדולה להוקיר ולהודות לאותה חבורת לוחמים, שהתנהגותה ומנהיגותה בשדה הקרב הם סמל ומופת".

 

ברק: היו כשלים במלחמה, אתם גברתם עליהם

שר הביטחון ברק דיבר בנאומו על חשיבות ההוקרה למצטייני המלחמה אך גם לא שכח כי המערכה הייתה רצופה בכשלים. "אף לא אחת ממלחמות ישראל התנהלה לפי הספר", אמר. "תמיד, גם במלחמות היותר מוצלחות, היו כשלים חמורים. במלחמה האחרונה, יש להודות, היו כשלים לא מעטים. אתם היושבים כאן וחבריכם שנפלו בדרך, אתם גברתם על הכשלים הללו. עוז רוחכם הוא שהנחיל לנו הישגים צבאיים. בני משפחות, חיילים, מפקדים, בדרך ההולכת לבינת ג'בל, בין בתי מרון א-ראס לפאתי דבל ועייטא א-שעב, אבדו לנו חברים, מפקדים וחיילים שהיו חלק מנוף חיינו.


הרמטכ"ל מחלק צל"ש. "מחיר דמים קשה וכואב" (צילומים: עופר עמרם)

 

"אם חלילה ינסו לכפות עלינו מלחמה, אם הסובבים אותנו יטעו בשיקול דעתם כפי שטעו כבר בעבר, אם יבקשו להעמיד

 אותנו בנסיון האש וסערת המלחמה, החבורה היושבת כאן הערב היא העדות וההוכחה הטובה ביותר לכוחנו. רוחה של

 החבורה הזאת היא שתביא את הניצחון".

 

"אומץ לבכם, עוז רוחכם, נכונותכם לסכן את חייכם שלכם כדי להציל חבר, ודבקותכם שלכם במשימה, הם הסיבה לערב הזה", סיים השר. "בשם ממשלת ישראל ואזרחי המדינה כולם אני מצדיע לכם כאן היום. אני מאחל לנו שנה של חלומות שיתגשמו, שנה של מלחמות שיעברו מן העולם, שנה שנראה בה את גלעד שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון, אהוד ברק. לא שכח את החטופים
צילום: עופר עמרם
הרמטכ"ל אשכנזי. מסר למשתמטים
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
האלוף במיל. אדם. התפטר לאחר המלחמה
צילום: עופר עמרם
מומלצים