שתף קטע נבחר

מומחים: תרופה לאיידס יעילה כחיסון למחלה

לאחר מחקר שנערך בקופים, ממליצים מומחים להשתמש באחת מתרופות הקוקטייל נגד HIV, כאמצעי מניעה מהידבקות במחלת האיידס. מהממצאים עולה כי התרופה יכולה למנוע רבע ממקרי ההדבקה, ואף להגיע לאחוזי הגנה גבוהים בהרבה

מתן של אחת מתרופות הקוקטייל נגד ה-HIV עשויה להציל מיליונים מהדבקה בנגיף, כך אמרו השבוע מומחים בתום מחקר שנערך בקופים, שהראה כי התרופה מונעת מהדבקה בנגיף. כעת נבדקת התרופה גם בבני אדם ועשויה לשמש תחליף לחיסון.

 

המדובר בתרופה טנופוביר, המעכבת את שכפול נגיף ה-HIV. היא משמשת אחת מתרופות הקוקטייל הניתנות לנשאים וחולי איידס. במחקר שנערך בקופים עלה כי התרופה יעילה בהגנה מפני הדבקה בגירסת נגיף ה-HIV הגורמת לתחלואה בקופים, ודומה לנגיף ה-HIV האנושי.

 

רשויות הבריאות בארצות-הברית החלו לממן חמישה ניסויים נפרדים בהם נכללים קבוצות בסיכון גבוה, ובהם גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים, עובדי תעשיית הזנות ונרקומנים מארבע יבשות.

 

תוצאות ראשוניות של המחקר צפויות להתקבל בתחילת השנה הקרובה, אולם מומחים אמריקנים ובריטים החליטו להשתמש במודלים ממוחשבים כדי להעריך עד כמה תפחית התרופה את שיעור ההדבקות באפריקה, אם תאושר כחיסון מונע.

 

מתוצאות המחקר שפורסם בכתב העת של הספריה האמריקנית למדעים, עלה כי ניתן יהיה להפחית את שיעור נשאי האיידס באפריקה לפחות ב-25% ועד 75%, כך שניתן יהיה להציל מיליונים ממוות ממחלת האיידס. "למתן יומי של התרופה יש פוטנציאל עצום במניעת הדבקה נגד HIV", ציינו החוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי 40 מיליון איש ברחבי העולם נושאים את נגיף האיידס. בכל שנה מתווספים לרשימה הזו חמישה מיליון אנשים. שלושה מיליון איש מתים מידי שנה ממחלת האיידס. מרבית הנשאים וחולי האיידס נמצאים באפריקה, שם נגועים בנגיף כ-22 מיליון איש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התרופה מגנה ב-25% מהמקרים ומסוגלת אף להגיע ל-75% מניעה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים