שתף קטע נבחר

גיא שבט - חיים קצרים שנקטעו באמצע המירוץ

שבועיים נלחם גיא שבט (30) על חייו. במהלך מירוץ זיכרון בסוכות, בעקבות מכת שמש, איבד את הכרתו והכבד שלו ניזוק קשה. לפני כשבוע, כשהושתל בגופו כבד חדש, שב להכרה ונדמה היה שהכל מתחיל להסתדר. אלא שגופו דחה את השתל ובליל חמישי האחרון נפטר גיא. בצעד אצילי, החליטה משפחתו לתרום את אבריו. בשבת הושתלו ליבו ושתי ריאותיו, הבוקר יחזירו הקרניות שלו לשני אנשים את מאור עיניהם

על הרכס הדרומי של הכרמל עמדו בחול המועד סוכות גיא שבט (30) עם רעייתו מזה שנתיים, יונית. בני הזוג עמדו להתחיל את מירוץ זיכרון יעקב החמישי, הנערך כמידי שנה בפארק גני הנדיב. גיא נרשם למסלול הארוך, 9.5 ק"מ של ריצת שטח במסלול מפותל עם עליות וירידות מתונות במהלכו. יונית הסתפקה במסלול הקצר, חמישה קילומטרים, בערך באותו התוואי ובעיקר עם אותו הנוף, מישור החוף הנפרש מטה מהרכס. כשנשמעה יריית הפתיחה, בשעה 8:20, נפרד גיא מיונית והחל בריצתו אל עבר קו הסיום. 10 דקות אחריו זינקה לדרך רעייתו יונית מבלי שתדע כי הייתה זו הפעם האחרונה בה ראתה את בעלה כשהוא עומד על רגליו ומחייך אליה.

 

200 מטר לסיום, גיא מתמוטט

גיא רץ לאורך המסלול ביחד עם מאות רצים אחרים. כשריח הסיום עלה באפו, 200 מטר לפני קו הגמר, איבד במפתיע את הכרתו, התמוטט ונחבל בראשו וברגלו. הרצים שהקיפו אותו הזעיקו מיד את כוחות העזרה הראשונה שניצבו במקום והודיעו על המתרחש למארגני המירוץ. רופא שרכן על גיא בניסיון לאמוד את מצבו, הבין מיד כי הפגיעות ברגל ובראש הן החלק הקל בסיפור. על המסלול שכב כעת גיא כשהוא סובל ממכת חום. ניידת טיפול נמרץ הוזעקה למקום. אנשי הצוות החלו לקרר את גופו של גיא באמצעות אינפוזיה ומים. במהלך כל אותה שעה עמדה יונית המומה מעל בעלה וצפתה בניסיונות להשיב את גיא להכרתו.


גיא שבט מפונה ממסלול המירוץ בזכרון יעקב, לאחר שהתמוטט לבית החולים (צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן)

 

גיא שבט פונה לבית החולים הלל יפה. רק שם הובהרה חומרת מצבו. הכליות שלו ומערכות חיוניות אחרות נפגעו, הכבד נהרס לחלוטין ורעלים החלו להתפשט בגופו. מהלל יפה הועבר גיא במהירות לבית החולים איכילוב, שם חובר למכונת הנשמה ולמכונת דיאליזה, והוצב בראש רשימת הממתינים להשתלה.

 

פרויקט תורמים לחיים:

 • ביממה הראשונה למבצע: 9,000 גולשים חדשים הצטרפו לאדי
 • רוצים לדבר על זה? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  המחסור החמור באברים הוביל את בני המשפחה לתור אחר תורם חי. בבדיקות שביצעו על מנת לאתר מי מהם יוכל לתרום, נמצאה אשתו יונית מתאימה לתרום לו

  אונת כבד ואף החלה להיערך לניתוח שיציל את חיי בעלה. רגע לפני שזה קרה, ארבעה ימים לאחר האירוע, נמצא כבד. לרגע, נדמה היה, שגיא מנצח, שקו הסיום מתקרב.

   

  גולשי ynet קראו על ההשתלה שעות אחדות לאחר שבוצעה. בין התגובות הרבות לכתבה, התקבלה גם תגובתה של יונית, אשתו של גיא: "אני מבינה שמדאיג עניין כמות התרומות. לכן, מה שצריך לעשות זה להתפלל לעילוי נשמתו של כל מי שהלך לעולמו, לשלוח החלמה מהירה לכל החולים והפצועים... ללכת לתרום דם ולחתום על כרטיס אָדי... מה אתם אומרים? אנחנו יותר משישה מיליון במדינה, בואו נגיע לפחות למיליון חתומים".

   

  לאחר מותו, המשפחה מחליטה לתרום אבריו

  התפילות והתקוות מצאו עצמן נלחמות במציאות המרה. דחייה חריפה של השתל הביאה להרעה במצבו של גיא שהדרדר במהירות. היה דרוש כבד נוסף להשתלה חוזרת, אולם כזה לא היה בנמצא. גיא איבד את הכרתו בשנית וחובר למכונת ההנשמה. במצבו נזקק לעירויי דם רבים עד שהתעורר חשש כי בנק הדם לא יוכל לספק את הכמות הדרושה. משפחתו וחבריו של גיא הפיצו מיילים לכל החברים והמכרים לתרום דם, וזכו להיענות רבה.


   

  אבל כל זה לא עזר. בליל חמישי האחרון לא עמדו לו לגיא כוחותיו והוא נפטר. ביגונה, ומתוך הסערה העזה שעברו בשבועיים האחרונים, שנעה בין שמחה

  ותקווה לחרדה וייאוש, החליטה משפחת שבט לתרום את אבריו של גיא ולהציל חיים, בדיוק כפי שקרה שבוע קודם לכן, כשגיא קיבל את הכבד שגופו דחה.

   

  חמישה אנשים ייקבלו חיים חדשים כתוצאה ממותו של גיא שבט: בבית החולים שיבא הושתל בשבת ליבו בגבר בן 59. בבית חולים בילינסון הושתלו ריאותיו בשני חולים - האחת בגבר בן 53 והשנייה בגבר בן 62. קרניות עיניו יושתלו היום (א') בבית החולים איכילוב ויעניקו מאור עיניים לשני אנשים נוספים.

    •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התמוטט 200 מטר מקו הסיום. גיא שבט ז"ל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים