שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  2 נשים נפטרו מאירוע מוחי: אבריהן הצילו 10 אנשים
  משפחותיהן של שתי נשים, בשנות ה-60 לחייהן, שנפטרו לאחר אירוע מוחי תרמו את אבריהן. במהלך החג בוצעו עשר השתלות אברים. אחד המושתלים – ספורטאי בן 30 שהתמוטט לאחר ריצת מרתון והיה זקוק לכבד. חולה אחר המתין שמונה שנים להשתלת כליה
  במהלך החג תרמו שתי משפחות את אברי יקירותיהם. מהתרומות בוצעו 10 השתלות, חלק מהחולים המתינו שנים ארוכות להשתלה כשמצבם הולך ומידרדר.

   

  עשרות אנשי צוות רפואי נטלו חלק במרתון ההשתלות המורכב שהתפרס על פני בתי החולים בילינסון, איכילוב, שיבא, הדסה ורמב"ם. תורמות האיברים, בשנות ה-60 לחייהן, נפטרו לאחר אירוע מוחי בבתי החולים רמב"ם ושיבא.

   

  זאב גלס תרם את איבריה של רעייתו, טליה, שנפטרה משטף דם מוחי בבית החולים שיבא, כשהיא בת 61. "היא הייתה אישה מדהימה ואהובה על כולם", מספר גלס, "אנשים עדיין בוכים, ובצל האובדן הזה, אני מאושר מכך שבמותה הטראגי כל-כך היא הצילה כל כך הרבה אנשים. תמיד דיברנו על כך שכל אחד יסכים לתרום את האיברים של האחר במקרה של מוות, ולא היססתי לרגע אחד לפני שנתתי את הסכמתי לכך".

   

  התורמת השנייה, בת 60, גם היא נפטרה כתוצאה מאירוע מוחי בבית החולים רמב"ם בחיפה.

   

  רגע לפני שהושתל לב מלאכותי, הגיעה תרומת הלב

  הלב הושתל בבית החולים בילינסון בגבר בן 61 שהגיע לאשפוז במצב נואש כשהוא לוקה בכשל לבבי של שני חדרי הלב, שעות ספורות לפני שהתקבלה התרומה שהצילה את חייו.

   

  כל הנסיונות לטפל באמצעות תרופות לא הועילו. בשל היעדר תורם זמין, תכנן הצוות הרפואי להשתיל בו לב מלאכותי. חדר הניתוח כבר היה מוכן, ועמו הלב המלאכותי, אלא ששעות ספורות לפני ההשתלה, עלה חום גופו ולכן הוחלט להמתין עם ההשתלה. זמן קצר לאחר מכן נתקבלה ההודעה כי נמצא עבורו לב להשתלה.


  "במותה הטראגי הצילה כל-כך הרבה אנשים". טליה גלס ז"ל

   

  "אם לא היינו מעכבים את השתלת הלב המלאכותי הוא היה מפספס את השתלת הלב", אומר הערב (ה') ל-ynet ד"ר אייל פורת מנהל מחלקת ניתוח חזה ולב בבילינסון, "העיתוי היה מאוד מיוחד למרבה מזלו. האיש היה במצב קריטי, עם נקודת פתיחה גרועה, אבל ההשתלה עברה בהצלחה, והוא מתאושש בהתאם לציפיות ביחידה לטיפול נמרץ".

   

  ריאה אחת הושתלה בחולה בת 55, מעשנת כבדה שלקתה במחלת ריאה חסימתית, בעטיה הוחדר קנה הנשמה לגרונה, והיא הונשמה לסירוגין כשהיא שוהה במוסד סיעודי בהמתנה להשתלה. ההשתלה עברה בהצלחה, והיא תועבר בימים הקרובים למרכז השיקום מתוך תקווה שתיגמל כליל ממכונת ההנשמה.

   

  אתמול, ערב חג הסוכות, הושתלו שתי ריאות נוספות בשני חולים בני 51 ו-60 הסובלים ממחלה ריאתית. שניהם מתאוששים ביחידה לטיפול נמרץ כשהם עדיין מונשמים, אך מצבם משתפר.

   

  רץ מרתון בן 30 שהתמוטט זכה לכבד חדש

  הכבד הושתל בבית החולים איכילוב בתל אביב בספורטאי בן 30 שהתמוטט לאחר ריצת מרתון ומכת שמש שגרמה להרס מוחלט של הכבד. כבד נוסף הושתל גם כן בבית החולים איכילוב בבן 56.

   

  שתי כליות הושתלו בבית החולים רמב"ם: בחולה בת 70 שסבלה מאי ספיקת כליות והמתינה שבע שנים להשתלה, תוך שהיא מטופלת במכונת דיאליזה
  ובחולה בן 63 שהמתין קרוב לשלוש שנים להשתלה.

   

  כליה אחרת הושתלה בביה"ח הדסה בחולה בן 47 שהמתין ארבע שנים להשתלה.

   

  הכליה הרביעית הושתלה בבית החולים בילינסון, בחולה בן 60 שהמתין קרוב לשמונה שנים להשתלה. בבוקר החג לאחר ההשתלה, הוא זכה במתנה נוספת כשנתבשר כי נולדה לו נכדה.

   

  "מרבית ההשתלות מתרחשות בסופי שבוע ערבי חג וחגים" אומר ד"ר אייל פורת, "זה מצריך היערכות רבה. הריטואל חוזר על עצמו, כשעשרות רופאים, אחיות, טכנאים, מתאמים קמים משולחנות החג מכל רחבי הארץ ומגיעים לבית החולים, כולם מתגייסים לתגבר את חדרי הניתוח והיחידות לטיפול נמרץ סביב השעון. כולם נכונים פעם אחר פעם לבצע את השליחות הזו, מבלי להישחק ומבלי לוותר על התרומה לחיים".


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בועז גלס
  "אישה מדהימה". טליה גלס ז"ל
  צילום: בועז גלס
  מרתון השתלות בחג. 10 מושתלים חדשים
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים