שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כירורגיה לילדים: מאוזניים בולטות ועד תיקוני שדיים
  פגמים אסתטיים כשיעור יתר, אוזניים בולטות, או התפתחות לקויה של השדיים, עלולים להטריד ולהביך כל אחד. כשמדובר בילדים, זו יכולה להיות טראומה בעלת השלכות קשות. כאן נכנסים לתמונה אמצעים כירורגיים מתקדמים, שמצמצמים את התופעות ואפילו מעלימים אותן
  ילדים, כידוע, יכולים להיות אכזרים מאוד. גם כשהם לא באמת מתכוונים לפגוע, ההתייחסות הישירה והבוטה שלהם למה שרואות עיניהם עלולה להעליב עד כאב. הילדה השמנה, הילד עם האוזניים הבולטות, הילדה עם השיערות על הפנים, יודעים את זה היטב.

   

  לעלבון יכולות להיות השלכות רבות. ילדים שלעגו להופעתם החיצונית נוטים להסתגר בתוך עצמם, להימנע מרחצה בבריכה או בים ומיציאה לטיולים, לחוש דחויים, להפוך לכאלה. מול כוחן העצום של המילים המעליבות, עומדים בשנים האחרונות אמצעים כירורגיים מתקדמים. אלה עשויים לצמצם את התופעות הבעייתיות ואפילו להעלימן כליל.

   

  הצלחת הטיפול, מסכימים המומחים עימם שוחחנו, תלויה בעיקר ברצונם של הילדים ובנכונותם לשתף פעולה. לא כל הבעיות האסתטיות ניתנות לטיפול בגיל צעיר, אבל חלקן - וחלק מהתסביכים המתלווים אליהן - עשויים בהחלט להיפתר.

   

  לייזר לשיעור יתר

  שיעור יתר, למשל. הסיבות לתופעה גנטיות או הורמונליות, אבל מנקודת מבטם של הילדים, בעיקר הילדות, הבעיה היא קודם כל חברתית. ד"ר עודד רודניצקי, המנהל מרפאה לטיפולי אסתטיקה בתל־אביב, מטפל בילדות הסובלות משיעור יתר באמצעות מכשיר לייזר להסרת שיער מהדור הרביעי.

   

  "אנחנו לא ממליצים על הטיפול לכל ילד‭,"‬ הוא מבהיר, "אלא רק לילדים שהבעיה אצלם משמעותית, ושברור לי בעקבות שיחה איתם שהדבר מפריע להם. מדובר בעיקר בבנות, מגיל חמש ומעלה, שלא מבינות למה יש להן שפם, שלא לובשות שמלות וחצאיות כי הרגליים שלהן מאוד שעירות, שמסרבות ללכת לים כדי שלא יראו את הגב שלהן. ברגע שהבעיה פוגעת בתפקוד החברתי ובדימוי העצמי של הילדה, היא הופכת לבעיה פסיכולוגית, וחשוב בעיניי לטפל בה.

   

  מערכת הלייזר שבה אנחנו משתמשים פועלת על גל ארוך מזה של המכשירים הרגילים ולכן מגיעה יותר בקלות ובמהירות לזקיקי השערות. הטיפול אינו מכאיב, טכנולוגיית קירור ייחודית מאלחשת את האיזור המטופל ומונעת תחושת חום או צריבה, ואין כל סכנה להיווצרות כוויות או כתמי פיגמנטציה‭."‬

   

  גם ד"ר ג'יימס שאול ממרכז "הדסה אופטימל" בירושלים מציע טיפולי הסרת שיער בלייזר לילדות ולילדים. הוא החל בכך עם בתו, שבשל מחלה כרונית נאלצה ליטול סטרואידים והחלה לסבול משיעור יתר. "עד לפני כמה שנים, ילדים לא טופלו בלייזר בשל אי־היציבות ההורמונלית עד גיל קבלת הווסת", מסביר ד"ר שאול. "הניסיון שצברתי בתחום הסרת השיער במבוגרים גרם לי להחליט על ניסיון לטפל בבתי. כשראיתי ששיניתי את חייה, לפחות בעניין הזה, הרגשתי שאני חייב להציע את הטיפול לילדים אחרים הסובלים מבעיה דומה.

   

  "עסקית, זה לא משתלם, אבל בעיניי, הרווח הפסיכולוגי הוא החשוב כאן. האיזורים המועדים לשיעור יתר בקרב ילדות הם הפנים, הגב העליון, הכתפיים, סביב הפטמות, הידיים, הרגליים, הבטן ואפילו הישבן, אבל התוצאות מדהימות".

   

  טיפולים כירורגיים-קוסמטיים

  במרפאת "עתידים" בתל־אביב מוצעים לילדים טיפולים כירורגיים מסוימים. ד"ר מיכאל שפלן, בעלי המרפאה, מבצע רק ניתוחים קוסמטיים להצמדת אוזניים בולטות וניתוחי שדיים לילדים ולילדות הסובלים מליקויים בתחום זה.

   

  ד"ר שפלן‭" :‬אנחנו מנתחים ילדים החל מגיל שש הסובלים מאוזניים בולטות. זה נעשה מתוך מחשבה על הנזק הפסיכולוגי הצפוי לילדים שרואים בעניין בעיה, ועל בסיס הידיעה כי פוטנציאל הגדילה של האוזן נמוך. אוזניים, בניגוד לאף, מגיעות לכ־90 אחוז מפוטנציאל הגדילה שלהן עד גיל שש, מה שאומר שקיים סיכוי קטן לכך שיהיה צורך בניתוח נוסף. לרוב, הסיבה לאוזניים בולטות גנטית - התפתחות יתר של הסחוסים, או היעדר קיפול באוזניים. הניתוח מבוצע בחתך מאחורי האוזן, בהרדמה מלאה, ובדרך כלל לא כרוך באשפוז. אנחנו מקצרים את הסחוס במידת הצורך, או מקפלים את הסחוס, מצמידים את האוזן וזהו‭."

   

  הליך כירורגי לתיקון שדיים הוא עוד אחד מהטיפולים האסתטיים הניתנים לילדים. תופעת הגניקומסטיה (חזה מפותח בקרב בנים) נחשבת שכיחה יחסית בתחילת גיל ההתבגרות. שינויים הורמונליים גורמים לחלק מהבנים בגילי 12־13 לפתח רקמת שד.

   

  ד"ר שפלן: "אם מדובר בבעיה הורמונלית טהורה, כלומר, ניתן לחוש במישוש בבלוטת שד קטנה מתחת לעור, אנחנו לא מנתחים, כי זה בדרך כלל נעלם מעצמו בתום תקופת ההתפתחות. בנים אלה יופנו לייעוץ אצל אנדוקרינולוג לפתרון הבעיה ההורמונלית. במקרים בהם נמצא שילוב בין בלוטת שד ורקמת שומן, רצוי לנתח מוקדם כדי למנוע בעיות בהתפתחות החברתית והמינית של הנערים. במקרים אלה, לילד יש שדיים כמו של אישה, וזה כמובן בעייתי ומפריע מאוד‭."‬

   

  אצל הבנות בגיל זה תיתכן התפתחות לקויה של השדיים. לדוגמה, צמיחת שדיים ענקיים בגיל ‭,12‬ מה שמצדיק, לדברי שפלן, ניתוח להקטנתם. תופעה שכיחה יותר (מופיעה אצל אחת מכל שבע בנות) היא הא־סימטריה ההתפתחותית - הבדלים בין השדיים החורגים מהטווח הנורמלי.

   

  ד"ר שפלן: "הא־סימטריה הקשה יכולה להיות מולדת, נרכשת, או התפתחותית. בעבר, היה מקובל לדחות את התיקונים האלה לגיל 17־‭,18‬ או אפילו לאחרי הלידות. היום ברור ששנות הנעורים קריטיות להתפתחותן החברתית והמינית של הבנות, והנטייה היא לנתח החל מגיל ‭.12‬ אנחנו מכניסים לבנות שתלים נגישים בעלי שסתום נסתר, כך שניתן לעקוב אחרי התפתחותן הטבעית ולהדביק את הפער, לשנות את השד בהדרגה ובהתאם להתפתחותו התקינה של השד השני‭."‬

   

  טיפולי האסתטיקה לילדים אינם נכללים באופן אוטומטי בסל השירותים שמציעות קופות־החולים. ברוב המקרים, נדרשים המלצה רפואית ואישור של מנהל המחוז או הוועדה הרפואית כדי לקיים את ההליכים במימון הקופה. כמו כן, ניתן לבצע ניתוחים באופן פרטי אצל מנתחים המקיימים הסדרים עם הקופות השונות, בהשתתפות עצמית או בהנחות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים