שתף קטע נבחר

ליברמן לתושבי נתיב העשרה: ישראל אינה שוויץ

השר לעניינים אסטרטגיים הגיע לביקור בנתיב העשרה וזכה למקלחת קרה מאת התושבים. "מה אתה עושה בממשלה? אני מתפלא עליך שהתמתנת", תקף אותו אחד התושבים. ליברמן מצדו הזכיר שהקסאמים לא החלו בכהונת הממשלה הנוכחית, ואמר: "הגיע הזמן שתינתן הוראה לצה"ל להפסיק את הירי"

השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, הגיע היום (ה') למפגש טעון עם תושבי נתיב העשרה, שסובלים כבר שנים ממטחי הקסאמים. התושבים תקפו את ליברמן על הצטרפותו לממשלה, שלדבריהם אינה עושה די נגד הרקטות שנורות מצפון רצועת עזה.

 

בתחילת דבריו אמר ליברמן שהממשלה חייבת לפעול למיגור הירי: "הגיע הזמן שהדרג המדיני ייתן

הוראה לצה"ל להפסיק את הירי. ממה שאני רואה החלטה כזו תהיה בזמן הקרוב, ואני מקווה שזה יקרה בהקדם".

 

ליברמן הגן על עמדתו מול אלו שתקפו אותו על הימצאותו בממשלה, והזכיר שהקסאמים קדמו גם לממשלה הנוכחית. "אני רוצה לחזק את ירושלים, לא לחלק אותה", הרצה. "אני רוצה מדינה הומוגנית ויותר יהודית, זה יותר בריא. היו לי פרפרים בבטן לפני ההצטרפות לממשלה, אבל הבנתי שגם בחירות לא ישנו את המצב. יש פרסומים זרים ואני יכול לומר שהחזרנו את כושר ההרתעה, מי שבחר לחיות כאן יודע שזה לא שוויץ פה".

 

במהלך הסיור ביישוב ביקר ליברמן בבית שבו נפלה פצצת מרגמה, ועמד מקרוב על הרס הרב. בני המשפחה סיפרו לשר כיצד בנס לא נפגע איש, והוא הגיב: "צריך לקבל החלטות. אסור להסס ולהתלבט, לא לחכות שיקרה אסון ואז להיגרר. אני חושב שהמבחן של הממשלה הזו הוא בפיתרון של הבעיה הזו".

 

התושבים מצידם לא עשו הנחות לשר. בכינוס במועדון היישוב הם סיפרו לו על היישוב, ושאלו: "מה אתה עושה בממשלה? היית פה לפני הבחירות, והגיעו לפה גם פוליטיקאים אחרים מכל קצות הקשת שאמרו ש'זה בלתי נסבל'. אבל כלום לא נעשה. העניין האסטרטגי שאתה אחראי עליו - לא מועיל".

 

תושב אחר שיגר לעברו חץ: "למה אתה בממשלה? אני מתפלא על כך שהתמתנת קצת. צריך לירות לעבר בית חנון, הממשלה דוחקת אותו לפינה, תתעוררו כבר".

 

פצמ"רים בלי התראה

לדברי התושבים, המצב עתה מסובך מבעבר. יושבת ראש הישוב, פנינה רגולסקי: "כבר 'התרגלנו' לחיות עם הקאסמים, אבל פצצות המרגמה זה משהו אחר. אי אפשר להמשיך לחיות כך. לפצמ"רים אין התראה וזה מאוד מסוכן. כבר נהרגה מישהי בעבר מפצמ"ר".

 

התושבים סיפרו כי מזה כשנה שהפצמרי"ם נוחתים ללא התראה. לדבריהם, בגלל ההתנתקות הפקיע משרד הביטחון 780 דונם לטובת ציר "הוברס" וכבישים אחרים, "אבל ועד היום לא קיבלנו אגורה שחוקה". הם הוסיפו שבשל המצב הביטחוני ממשלת תאילנד אוסרת על העובדים הזרים לעבוד במושב, והדבר פוגע בהם קשות.

 

אחד התושבים הציע, ברצינות גמורה, כי נוכח אוזלת ידה של הממשלה יש להתיר לתושבים לייצר ולירות רקטות קסאם לעבר תושבי רצועת עזה, לאחר כל נפילה. "אנו מציעים התגוננות עצמית", טען. "הצבא אומר 'אנו מנסים הכל' אבל זה לא עוזר, אולי הפתרון הזה יעזור". 

 

"לפעמים התחושה היא שחבל על הדלק ששורפים פוליטיקאים בכדי להגיע לפה", סיכם במרירות אחד התושבים את המפגש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מזרחי
ליברמן. התמתן?
צילום: אילן מזרחי
הבית שנפגע מפצמ"ר
צילום: אמיר כהן
מומלצים