שתף קטע נבחר

הרוגה מפגיעת קסאם בבית בנתיב העשרה

מתקפה מתואמת של מטחי רקטות ופצמ"רים כבדים לעבר יישובים ישראלים ברצועה ובסביבתה: דנה גלקוביץ' בת ה-22 נהרגה מפגיעה ישירה של קסאם בבית בנתיב העשרה וחברה לקה בהלם. בצה"ל מפנים אצבע מאשימה לחמאס: "הארגון חשף את פרצופו האמיתי, מעכשיו נפעל כלפיו בחופשיות"

מלחמת קסאמים: מטח של ארבע רקטות קסאם נורה היום (ה') אחר הצהריים לעבר נתיב העשרה, צפונית למעבר ארז. שלוש מהן לא גרמו נפגעים, אך אחת מהם פגעה ישירות בבית ביישוב - והרגה את דנה גלקוביץ', צעירה בת 22 מברור חיל. 

 

הרקטה פגעה כאמור ישירות בבית. רסיס פגע בראשה של הצעירה כאשר ישבה במרפסת. היא נהרגה, חבר שהיה איתה לקה בחרדה ופונה לבית החולים ברזילי. שני תושבים נוספים במקום לקו בחרדה וקיבלו טיפול רפואי.

 

לאחר המטח הראשון, המשיכו לשמוע במושב רקטות קסאם נוספות שנופלות ביישובים הסמוכים. גם בשעות הערב נקראו התושבים להישאר בבתים מחשש לירי רקטות נוספות. שכנים ותושבים נסערים התאספו סמוך לבית, וכוחות הצבא ניסו להרגיע את האווירה.   

התושבים ביקשו שיחה דחופה עם גורמים ביטחוניים, והצבא ככל הנראה יקיים שיחה סגורה לתושבים היום בלילה.

 

הן החמאס, הן פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, והן גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, קיבלו אחריות לירי.

 

ואולם, בצה"ל מפנים את האצבע המאשימה כלפי החמאס. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet כי ארגון החמאס הוא העומד מאחורי מתקפת הקסאמים על נתיב העשרה, וכי הארגון חשף היום את פרצופו האמיתי.

 

לדברי הגורמים הצבאיים, בעקבות אירוע זה צה"ל חופשי כעת לפעול גם נגד החמאס, שהצטייר בחודשים האחרונים כארגון פוליטי שאינו פועל בדרכי טרור.

 

"הגענו למקום לאחר דיווח על רקטות קסאם. ראינו שהבית ספג פגיעה ישירה, והיו בו נזקים כבדים מאוד, גם בפנים וגם בחוץ. כשהתקרבנו לבית ראינו לצערנו שהצעירה שוכבת שם. לא ניתן היה לבצע בה החייאה אלא רק לקבוע מוות. בהמשך פינינו עוד פצוע קל, שנפגע מחרדה", סיפר ל-ynet הפרמדיק יבגני שולמן היה הראשון שהגיע למקום.

 

בעלת הבית שבו נפל הקסאם אמרה ל-ynet, שלו הגג היה ממוגן, מותה של הצעירה היה יכול להימנע: "כל הזמן דרשתי וביקשתי ממשרד הביטחון, אבל אמרו לי שאין תקציב לכך. אמרתי להם שכשמישהו ייהרג אז יגיע התקציב - ועכשיו מישהו נהרג".

 

"אנחנו כבר שמונה חודשים מנהלים את המשא ומתן המתיש הזה עם משרד הביטחון בכדי שיהיה מיגון, אבל אמרו שזה לא בתוכנית. ככלל שהתקרבנו למועד ההתנתקות היינו מאד מוטרדים והבנו שזה לא הולך להיות קל, אני דווקא הייתי האופטימית וחיזקתי את החברים ואמרתי להם שדווקא יהיה שקט, אבל עכשיו זה כבר לא יקרה".

 

ראש מועצת חוף אשקלון, שמעון כהן, אמר בתגובה: "כל מסודות הציבור באזור ימוגנו ולגבי הבתים הפרטיים אנו במשא ומתן, אנחנו מעוניינים לקחת את הגגות לגוש קטיף ולהעבירם לכאן, מה שיחסוך את עלויות המיגון של הבתים הפרטיים".

 

יותר מ-20 פצמ"רים ורקטות בערב אחד

 

בסך הכול נורו אחר הצהריים יותר מ-20 פצצות מרגמה ורקטות קסאם: 4 נחתו בבסיס צה"ל סמוך לקיבוץ נחל עוז בצפון רצועת עזה, ונזק נגרם למבנה בבסיס. שלוש פצמ"רים נחתו ביישוב ישראלי בצפון הרצועה, וארבעה קסאמים נחתו בנתיב העשרה. שתי פצצות מרגמה נורו לעבר יישוב ישראלי בצפון רצועת עזה, אם ובת לקו בחרדה וקיבלו טיפול רפואי.

 

מאוחר יותר נורו שתי רקטות קסאם ביישוב אלי סיני בצפון רצועת עזה, סמוך לבתי התושבים. לא היו נפגעים. שתי פצצות מרגמה נורו לעבר שני יישובים ישראלים בצפון רצועת עזה. באחד מהמקרים נגרם נזק למבנה.

 

בנוסף, שתי רקטות קסאם נחתו ביישוב ניסנית בצפון רצועת עזה. כתוצאה מכך, ישנם כמה נפגעי חרדה המטופלים על ידי צוותי מד"א.

 

מאוחר יותר נורו לפחות שתי רקטות קסאם לעבר הנגב המערבי ונפלו בשטחים פתוחים באזור נתיב העשרה ושדרות. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

אנשי ביטחון של הרשות כיתרו את החמושים הפלסטינים שירו את הרקטות לעבר ניסנית, ובחילופי אש שהתנהלו ביניהם נפצעו חמישה אנשי חמאס. 

 

בצה"ל יקיימו הערכת מצב נוכח ההסלמה

 

בצה"ל אומרים כי ישנה מגמה ברורה של עלייה במספר אירועי הטרור בעזה, ומדי שבוע נמנים בין 80 ל-90 אירועים.

 

רקטת הקסאם שנורתה לעבר נתיב העשרה שוגרה מהעיירה בית חנון בצפון רצועת עזה. מדובר באזור שממנו פועלים ארגוני הטרור בשיגור רחב היקף של רקטות קסאם לעבר שדרות בנגב המערבי. צה"ל פעל בעבר בעיירה זו, הן במסגרת מבצע ימי תשובה והן בפעולות אחרות. בימים האחרונים נמשך ירי הקסאמים ופצצות מרגמה לעבר יעדים ישראלים בתוך גוש קטיף ומחוצה לו.

 

כל יום נרשמות מספר תקריות ירי לעבר מוצבי צהל בגוש קטיף. ההסלמה הערב תביא את צה"ל להערכת מצב מחודשת, שכן על אף שכוחות רבים פרוסים ברצועת עזה ואוכפים את הצו האוסר על כניסה לגוש, יצטרכו בצה"ל לתת גם מענה לירי הבלתי נפסק של הפלסטינים.

 

מטח הקסאמים אחר הצהריים נורה שעות ספורות לפני הגעתו הצפויה של אבו מאזן לרצועה. יו"ר הרשות ישהה בימים הקרובים בעזה, כשמטרת בואו היא דיונים אינטנסיביים עם הארגונים הפלסטינים ועם מנגנוני הביטחון הפלסטינים כדי לבסס את הרגיעה, שהתפוגגה עם הפיגוע בנתניה.

   

רק הלילה נחתו שתי פצצות מרגמה בגוש קטיף ורקטת קסאם פגעה הבוקר בקריית החינוך שער הנגב שבפאתי שדרות. אחת מפצצות המרגמה גרמה נזק לבית המגורים של דוד חטואל, ששכל את אשתו וארבע בנותיו בפיגוע בציר כיסופים. איש לא נפגע מן הירי אולם חלונות התנפצו, רסיסים פגעו בקירות ורעפים ניזוקו.

  

רקטת הקסאם גרמה גם היא לנזק בכמה חלונות לאחר שנחתה על מדשאת הבריכה הטיפולית במרכז ההידרו-תראפי של קריית החינוך. התושבים סיפרו כי נמנע אסון כבד. במקום לומדים תלמידי המועצה מהיישובים הסמוכים, אלא שבשל החופש הגדול התלמידים לא היו בבית הספר.

 

ח"כ סלומיאנסקי: "אנשינו הפקר"

 

חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי אמר בתגובה על שיגור רקטות הקסאם: "אני קורא לשרון ולאנשיו - עורו ישנים. עד מתי נישען על הקנה הרצוץ, אבו מאזן?"

 

סלומיאנסקי הוסיף: "אנשינו ויישובינו הפקר. עדיין לא מאוחר לצאת מהטירוף ומאשליות תוכנית ההתנתקות. על ראש הממשלה לספק את הביטחון

שהוא חייב לתושבי ישראל, מצפון ועד דרום".

 

חבר הכנסת אורי אלדד אמר בתגובה: "שרון נכנע לטרור ומתיר את דמם של אזרחי ישראל". "מחבלים מפיקים את לקח ההתנתקות ותובעים באמצעות טרור את הנסיגה הבאה. אם שרון לא יעצור, הוא יטביע את ישראל במתקפת טרור ומלחמת אחים", הוסיף אלדד.

 

חבר הכנסת אורי אריאל אמר בתגובה לירי הקסאמים: "למה בדיוק מצפה שרון שיקרה אחרי ההתנתקות? הרי ברור לכל בר דעת שהמצב רק יחמיר". "אני קורא לממשלה להגיב ביד קשה, אחרת חיינו יהפכו להפקר", הוסיף אריאל.

 

חבר הכנסת יצחק לוי, תושב כפר מימון בנגב המערבי, אמר בתגובה לירי הקסאמים כי "יישובי עוטף עזה צריכים להערך להפוך ליישובי ספר, המאוימים על ידי קסאמים וחדירות מחבלים". "האירוע היום חייב לשמש נורת אזהרה לממשלה" הוסיף לוי.


פורסם לראשונה 14/07/2005 18:28

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
דנה גלקוביץ' ז"ל
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
"שמונה חודשים אנחנו במו"מ על מיגון"
צילום: צפריר אביוב
הרקטה שוגרה מבית חנון
נתיב העשרה (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב, כל הדרום
מומלצים