שתף קטע נבחר

בית המשפט דחה את ההכרעה על גורל חפציבה

בית המשפט התקשה להכריע בין עמדת הבנקים שדורשים את פירוק קבוצת חפציבה לבין עמדת המנהל המיוחד שמעוניין להגיע לפתרון כולל. בתווך נמצאים רוכשי הדירות שהתקשו לדבר בקול אחיד. בימים הקרובים צפוי השופט יעקב צבן לזמן לדיוני המשך את הצדדים ורק לאחר מכן יוכרע גורל הפרויקטים הלא גמורים של חפציבה

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה הערב (ב') את ההחלטה לגבי עתידה של קבוצת חפציבה. בימים הקרובים צפוי השופט יעקב צבן לזמן לדיוני המשך את הצדדים (ככל הנראה יזומן כל פרויקט בנפרד) ורק לאחר מכן יוכרע גורל הפרויקטים. בינתיים הקפאת ההליכים נמשכת. 

 

השופט צבן ייאלץ להכריע בין עמדת הבנקים שמבקשים את ביטול ההקפאה ואת פירוק הקבוצה, לבין עמדתו של המנהל המיוחד שמבקש להביא מתווה פתרון כולל, כשבתווך נמצאים רוכשי הדירות, שלמרות ניסיונותיהם לא הצליחו לדבר היום בקול אחיד בפני בית המשפט.

 

"המצב היום הוא בלתי אפשרי, יש הקפאת הליכים שאיננו מבינים את תכליתה, איננו יודעים מי החברה המבקשת, היא לא קיימת, בעלי השליטה נעלמו, אין תוכנית, אין משקיע. יש חזון ותוכנית מאוד יומרנית לפתור את הבעיות של כולם", אמר בא כוחו של בנק הפועלים עו"ד אילן שביט.

 

הבנקים כאמור מתנגדים נחרצות להמשך הקפאת ההליכים וטוענים כי  מתווה הפתרון שהציע המנהל המיוחד, יצחק מולכו, איננו ישים ותחתיו יש להכריז על פירוק החברה, מה שאמור לאפשר להם לסיים באופן נפרד כל אחד מהפרויקטים אותם ליוו. עם זאת, בהצעת הבנקים אין פתרון לרוכשים חסרי ערבויות המכר, ולכן היא זוכה להתנגדות נחרצת מצד המנהל המיוחד.  

בנק מזרחי טפחות טען באמצעות נציגו, עו"ד דורון אריאל ממשרד קנטור, אלחנני טל, כי דו"ח המנהל המיוחד אינו מביא עימו כל בשורה ואינו כולל ולו ראשיתו של הסדר נושים שיש סיכוי שיתקבל על ידי איזו מקבוצות הנושים הרבות הקיימות. בבנק נטען היום כי עמדתו של מולכו לא מבוססת על אדנים משפטיים אלא על "הפן המוסרי" שתלוי כידוע ברצונם הטוב של הצדדים ואין כל אפשרות לכפות אותה.

 

מולכו: עמדתם של הבנקים לא מוסרית

המנהל המיוחד של הקבוצה, עו"ד יצחק מולכו, טען מצידו כי יש לגבש פתרון כולל על בסיס המתווה אותו הציע במסגרתו יידרשו הבנקים להוסיף סכומים ניכרים גם על חשבון השלמת הפרויקטים וגם כהפרשה לקרן לטובת הרוכשים חסרי ערבויות המכר. רוכשי הדירות יידרשו מצידם להוסיף עד 2% בממוצע למחיר אותו שילמו (ראה מסגרת).  מולכו תקף בחריפות את עמדת הבנקים כפי שבאה לידי ביטוי בדיון ואמר "מה שהיה חסר לי בעיקר בתגובות הבנקים זה לחלוחית של מוסר. לחלוחית. לא הרבה. מעט היה מספיק".

 

רוכשי הדירות לא הצליחו להציג בדיון עמדה אחידה למרות שבימים האחרונים עמלו על גיבוש הסכמה כוללת לתוספת של 1% למחיר הרכישה. המתנגדים, הפנו אצבע מאשימה לבנקים והודיעו כי לא יוסיפו שקל על מחיר הרכישה.

לעניין זה אמר נציג הדיירים בפרויקט גרין טאוור בנתניה, עו"ד איתן ארז: "לגבי עניין האחריות הצולבת, שכל הדיירים ערבים זה לזה. אם קניתי סובארו ומישהו אחר קנה מזדה, אני אחראי? זה בכלל לא אותן חברות. אדם שקנה פעל על-פי דין, מישהו אחר קנה מחברה אחרת ולא קיבל ערבות חוק מכר. הדייר שלי בנתניה לא ידע על קיומו של אותו דייר ואותו פרויקט, והוא עכשיו אחראי לו? אנחנו מתנגדים לסבסוד הצולב הזה. אנחנו מבקשים היום לסיים את הקפאת ההליכים".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד אילן שביט, נציג בנק הפועלים. לפרק
שאול גולן
המנהל המיוחד, עו"ד יצחק מולכו
שאול גולן
מומלצים