שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אולמרט: אל-בראדעי אינו "חובב ציון"

  החרפה ישראלית בהתבטאויות נגד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והעומד בראשה. ראש הממשלה אמר כי אל-בראדעי אינו חובב ציון ולא עוזר לישראל. השר מופז: "התנהלותו האיטית וחסרת האחריות צריכה להביא להחלפתו". בישראל גובר המתח לקראת הגשת דו"ח של הסוכנות על הגרעין האיראני, בעוד שבועיים בדיוק

  יממה לאחר הודעת איראן כי הפעילה בהצלחה 3,000 צנטריפוגות - בישראל מחריפות ההתבטאויות נגד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית והעומד בראשה. ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר השבוע בשיחות סגורות כי אינו בטוח שהמילים "עוכר ישראל" מתאימות לתאר את ראש הסוכנות, מוחמד אל-בראדעי, אך מנגד - האיש "אינו חובב ציון". אולמרט ציין כי ברור לכל שאל-בראדעי אינו עוזר לישראל יותר מדי.

   

  שר התחבורה, שאול מופז, הממונה על הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב, אמר הבוקר (ה') בראיון

  ל"קול ישראל" כי "המדיניות שאל בראדעי מנהל היא מדיניות מסוכנת מאוד לשלום העולם". מופז האשים את העומד בראש הסוכנות לאנרגיה אטומית כי הוא טומן את ראשו בחול ומתעלם מחומר מודיעיני בנושא. "הדרך של ההתנהלות האיטית וחסרת אחריות הזאת לדעתי צריכה להביא להחלפתו", אמר מופז.

   

  ב-22 בנובמבר צפוי אל-בראדעי להנפיק דו"ח נוסף של פקחיו, על התקדמות תהליך ההתגרענות של איראן. החשש בישראל שהדו"ח, למרות ממצאי הפקחים שיעידו על התקדמות נוספת בדרך לפצצה, ייעטף על ידי אל-ברדעי במילים רכות מדי.

   

  "הדוח הזה הוא דרמטי כדי להחליט האם מועצת הביטחון תטיל סנקציות בפעם השלישית על איראן. אם אל-בראדעי שוב יספק מעטפת חיובית לממצאים השליליים מאיראן - הרי שעמדת רוסיה וסין המתנגדות לסנקציות תתחזק", אמרו גורמים מדיניים, שהתריעו כי דו"ח מרוכך נוסף ייתן לאיראנים עוד ארבעה חודשים של שקט להמשיך בתהליך הייצור הגרעיני. רק לאחרונה אמר אל-בראדעי כי יש עוד זמן לפעולה דיפלומטית בנושא.

   

  בישראל עדיין מאמינים שבעת הזאת יש להמשיך בתהליך הדיפלומטי מול איראן, אם כי יש לא מעט קולות האומרים שאין אפשרות לעצור את תהליך ההתגרענות שלה, אלא במהלומה צבאית. ראש הממשלה, ממלאת מקומו ושרים נוספים, כמו ליברמן ומופז, קוראים מעל כל במה אפשרית בעולם, לפעול עתה בנחרצות.

    

  התקפה ישראלית כוללת על הסוכנות

  דבריהם של אולמרט ומופז מהווים הסלמה במתקפה הישראלית החזיתית על אל-בראדעי. מוקדם יותר השבוע אמר השר לאיומים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן בראיון ל-ynet כי "התנהלותו של אל-בראדעי מעוררת הרבה סימני שאלה לגבי כוונותיו של האיש ולגבי רצונו האמיתי להתמודד עם מרוץ ההתחמשות האיראני".

   

  מקורבי ליברמן אף אמרו דברים תקיפים יותר נגד האיש: "במקום להיות מפקח נגד הפצת הגרעין לאיראן, הוא נותן לאיראנים למשוך את הזמן. בתוך תוכו אל בראדעי מזדהה עם האיראנים ברמה האישית הבסיסית". עוד אמרו מקורבי השר ליברמן כי "צריך להבין שיש כאן מישהו שפועל במודע לשיתוף פעולה עם אחמדי-נג'אד".

   

  זמן קצר קודם לדברים אלה - האשים גם מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', כי "במקום להיות גוף אשר תורם למאמץ הבינלאומי כנגד איראן - הסוכנות לאנרגיה אטומית פועלת כגורם מכשיל, אשר עמדותיה משמשות תירוץ למדינות להימנע מלהצטרף למאמץ כנגד איראן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. אל בראדעי לא עוזר
  צילום: אי אף פי
  מופז. טומנים ראש
  צילום: עמית שאבי
  צילום: רויטרס
  אל בראדעי. תחת התקפה
  צילום: רויטרס
  מומלצים