שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחמדי-נג'אד: הפעלנו 3,000 צנטריפוגות

  בנאום בפני תושבים בעיר בירג'נד במזרח המדינה אמר הנשיא האיראני כי חרף איומי המערב ועל אף הסנקציות, הצליחה איראן להגיע למצב שבו 3,000 צנטריפוגות פעילות במתקן להעשרת האורניום. הוא הוסיף כי ארצו מתיחסת בביטול לסנקציות של מועצת הביטחון, ואיים על ארה"ב ואירופה שלא לנקוט נגד טהרן עיצומים נוספים, פן ייפגעו

  איראן הגיעה לנקודת ציון חשובה, והצליחה להפעיל 3,000 צנטריפוגות להעשרת אורניום. כך הכריז היום (ד') נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד. באותו זמן בירושלים התכנס פורום שרים בכיר, לדיון באיום המתגבש ממזרח.

   

  בנאום שנשא בפני עמו בעיר בירג'נד שבמזרח איראן, טען אחמדי-נג'אד כי איראן עומדת בנחישות מול דרישות המערב להשעות את תוכניתה הגרעינית. לדבריו, לאחר שאיראן הודיעה כי התקינה 3,000 צנטריפוגות, דרש המערב ממנה להשעות את פעילותה הגרעינית - ולא, יפעל נגדה בחומרה. "אבל היום", אמר הנשיא האיראני בצעד של התרסה כלפי הקהילה הבינלאומית, "נוכח העמידה האיתנה של האומה האיראנית, הגענו ל-3,000 צנטריפוגות".


  אחמדי-נג'אד בביקור במתקן בנתנז בפברואר 2006 (צילום ארכיון: AFP)

   

  אחמדי-נג'אד כבר הכריז בעבר כי איראן התקינה בהצלחה את 3,000 הצנטריפוגות במתקן להעשרת האורניום בנתנז. עם זאת, היום הודיע בפעם הראשונה כי כל 3,000 הצנטריפוגות שהותקנו כבר פעילות. הצנטריפוגות משמשות להעשרת אורניום - תהליך שבמהלכו מיוצר דלק גרעיני - או חומר לראשי נפץ גרעיניים.

   

  גורמים רשמיים באיראן חוזרים ואומרים כי בידיהם מספר רב של צנטריפוגות אולם אין הם חושפים פרטים על משך פעילותן במתקן להעשרת אורניום. בכדי להשיג כמות אורניום מועשר שתספיק לפצצת אטום יש להפעיל 3,000 צנטריפוגות במשך שנה שלמה בלי כל תקלות. מדבריהם של האיראנים לא ניתן להבין האם זהו אכן המצב, והאם איראן לא

  נתקלה בבעיות במשך השנה האחרונה.

   

  סוכנות הידיעות האיראנית "מהר" דיווחה כי בנאומו, הוסיף אחמדי-נג'אד ואמר כי איראן אינה מייחסת כל חשיבות להחלטות מועצת הביטחון שהתקבלו נגדה. דברים אלה נאמרו לקראת דיון נוסף שאמור להיערך בקרוב במועצת הביטחון לגבי הטלת סנקציות בפעם השלישית נגד טהרן. הוא פנה לארצות הברית ומדינות אירופה ואמר כי "אם הן רוצות להטיל על איראן סנקציות - עליהן לדעת שהן בעצמן ייפגעו מכך". לדבריו, "לאומה האיראנית הגדולה לא אכפת מהפנים הזועפות ומהסנקציות שלהן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  אחמדי-נג'אד. מתריס למערב
  צילום: איי אף פי
  מומלצים