שתף קטע נבחר

"הם לא לקחו את החוק לידיים, אלא זרקו אותו"

לאחר שמערכת המשפט תטפל במעורבים בפרשת "עבריינים במדים", ניתן יהיה לבחון את הסמכויות, הכלים והצרכים של משטרת ישראל במלחמתהּ מול הפשיעה המאורגנת. ואולם המקרה החמור-הנקודתי לא צריך לפגוע במעמדם של השוטרים והמשטרה

בפרשה שאושרה לפרסום אתמול (ה') מעורבים שוטרים שעשו שימוש בכלים עבריינים, כדי להתמודד עם עבריינים שאיימו עליהם. נאמר כי השוטרים פשוט "לקחו את החוק לידיים". הביטוי, המובן לכולם, הוא ביטוי בעייתי, שכן ברור שמי שמיוחסת לו התנהגות כזו, לא "לקח" את החוק לידיים, אלא פשוט "זרק" את החוק ממנו והלאה.

 

 

גם כאשר אדם משוכנע כי מעשיו הם בגדר הגנה עצמית, יש לבחון עד לאן מגיעה אותה הגנה, ומתי האמצעים שנעשה בהם שימוש חורגים מהמונח "הגנה עצמית". אם כל אדם יחליט מהו גבול ההגנה העצמית ומה האמצעים האפקטיביים, לדעתו, כדי להגן על עצמו ועל משפחתו, עלולה להיווצר אנרכיה. לשם כך יש גוף אחד שמתפקידו לשמור על הסדר הציבורי והבעיה היא מה קורה במקרים כאשר אותו גוף - משטרת ישראל - אינו מצליח לספק הגנה ראויה ותחושת בטחון לאזרח.

 

מעבר לעובדה כי זהו מקרה חמור, שבו חשודים שוטרים בכך שעברו על החוק במודע, מעוררת הפרשה שאלה רחבה יותר והיא - האם הכלים הנתונים כיום בידי רשויות אכיפת החוק כדי להתמודד עם ארגוני הפשיעה הם כלים ראויים, מספיקים ומתאימים, והאם רשויות אכיפת החוק מספקות הגנה מתאימה לאזרחים בכלל ולשוטרים עצמם בפרט, וזו הנקודה החשובה.

  

שאלה זו חורגת ממסגרת המקרה, וראויה לדיון ולבדיקה מעמיקים - אולי במסגרתהּ של ועדת בדיקה ממשלתית, דוגמת ועדת זיילר, שחקרה את המקרה של האחים פריניאן. לאחר שמערכת המשפט תטפל במעורבים בפרשה, אולי דווקא מקרה קשה מן הסוג הזה הוא שיהווה "טריגר" לבחינה של הסמכויות, הכלים והצרכים של משטרת ישראל, במלחמתהּ מול הפשיעה המאורגנת.

 

המקרה החמור הנקודתי לא צריך לפגוע במעמדם של השוטרים ושל משטרת ישראל. בכל מערכות השלטון קיימים לעתים מקרים של "חציית קווים", תופעות של עבריינות קשה או כשלים נורמטיביים חמורים; אסור שיכתימו ציבור שלם ויפגעו באמון הציבור במוסדות השלטון.

 

יש לזכור שתפקידה של משטרה במשטר דמוקרטי הוא לא "לחסל" את העבריינים בעצמה אלא לתפוס אותם על מנת להעמיד אותם לדין. מעמדה של המשטרה וחוסנה יימדדו ביכולתה להתמודד בצורה מיידית עם אלה שפגעו בשלטון החוק, אך גם ואולי בעיקר, ביכולתה להסיק את המסקנות המתבקשות בכל הנוגע לטיפול בעבריינים המאיימים על שוטרים ולהפיק את הלקחים ממקרה זה.

 

  • הכותבת היא מומחית למשפט חוקתי מהמסלול האקדמי במכללה למינהל

פורסם לראשונה 22/11/2007 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ורדי כהנא
ד"ר סוזי נבות
צילום: ורדי כהנא
שניים מהנאשמים בבית-המשפט
צילום: דורון גולן
מומלצים