שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: 40% מקשישי ישראל נוטלים תרופות מסוכנות

  כ-82 תרופות מרשם אינן מומלצות לאוכלוסיית הקשישים בגלל יעילות נמוכה וסיכון חמור למשתמשים. למרות זאת - כ-40% מהקשישים בישראל משתמשים בתרופות אלו, כך מצא מחקר שערכה לשכת הבריאות המחוזית בתל-אביב

  התרופות שאנו נוטלים, עלולות להפוך למסוכנות. מחקר שערכה לשכת הבריאות המחוזית בתל-אביב גילה כי כמעט 40 אחוזים מהקשישים נטלו תרופות הידועות כמסוכנות עבור חולים מבוגרים.

   

  האוכלוסייה שמעל גיל 65 רגישה יותר לתופעות הלוואי של תרופות וישנה רשימה של 82 תרופות שמומלץ להימנע מלתת לקבוצת גיל זו. חלקן אינן יעילות עבור הקשישים ואחרות עלולות לסכן את המשתמש. בנוסף, שינויים פיזיולוגיים בגיל המבוגר ונטילת תרופות רבות עלולים גם הם לגרום לתופעות לוואי. ידוע גם כי האוכלוסייה המבוגרת היא צרכנית כבדה של תרופות מרשם. 86 אחוזים מבני ה-65 ומעלה ו-94 אחוזים מבני ה-75 ומעלה משתמשים בתרופות מרשם.

   

  • לרשימת התרופות המסוכנות לחצו כאן וכאן

   

  במחקר השתתפו 167 קשישים, שגילם הממוצע היה 76. המשתתפים היו חולים במחלות כרוניות שטופלו בחמש תרופות ומעלה. החוקרים קיבלו לידיהם רשימת תרופות שהונפקו בבתי המרקחת עבור כל אחד מהמשתתפים. נמצא כי כ-40 אחוז מהמשתתפים במחקר נטלו תרופות שאינן מתאימות לגיל המבוגר. כרבע מהתרופות המסוכנות לשימוש היו תרופות להורדת לחץ דם מסוג Doxazosin ו-16 אחוז מהתרופות היו תרופות לשיכוך כאבים ולהורדת חום מסוג Propoxyphene (כדוגמת אלגולוזין פורטה).

   

  המחקר נעשה על ידי יפעת לינהרט וד"ר תמי שוחט ממשרד הבריאות והוצג אתמול (ד') בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות. החוקרות ציינו כי "שיעור גבוה של קשישים נוטלים תרופות שאינן מתאימות לגיל המבוגר. הרופאים בקהילה ובבתי החולים צריכים להיות ערים לרשימת התרופות ולהשתמש בחלופות מתאימות יותר". עוד המליצו להוסיף את רשימת התרופות המסוכנות לקשישים למחשבים בבתי המרקחת של הקופות.

   

  בעיה נוספת שאיתה מתמודדים קשישים הנוטלים תרופות היא קריאת האותיות הקטנות שעל האריזה. התברר כי 40 אחוז מהנשאלים התקשו לקרוא את תאריך התפוגה או את העלון לצרכן, כ-30 אחוז התקשו לקרוא את שם התרופה ושיעור זהה התקשה לקרוא את הוראות השימוש.

   

  כ-83 אחו מהקשישים נוטלים את התרופות בתדירות ובכמות שהורה להם הרופא, אך כ-41 אחוז מהם השיבו שהפסיקו טיפול בתרופה שרשם הרופא, בעיקר בשל תופעות הלוואי הלא נעימות.

   

  החוקרות ציינו כי יש מקום להגדלת הכיתוב על אריזת התרופה ובהוראות השימוש על מנת להקל על החולים הקשישים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  נוטלים תרופות מסוכנות. קשישים
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים