שתף קטע נבחר

היום: ביילין יכריז על פרישה מהמירוץ במרצ

יו"ר המפלגה יכנס היום מסיבת עיתונאים וימסור הודעה דרמטית: פרישה מהמירוץ לכס היו"ר. הוא גם יעניק את תמיכתו לח"כ אורון, הנהנה מהסיכויים הטובים ביותר במירוץ

ביילין יורד מהבמה: חבר הכנסת ויו"ר המפלגה, ד"ר יוסי ביילין, יכנס הבוקר (יום א') מסיבת עיתונאים בתל אביב, וימסור על הסרת מועמדותו במירוץ לראשות מפלגת השמאל שאותה הוא מוביל בשנים האחרונות. ביילין יודיע במסיבת העיתונאים על תמיכה בחבר הכנסת חיים אורון. עתידו הפוליטי של ביילין לאחר הפרישה לוט בערפל, וכלל לא ברור אם בכוונתו לרוץ לכנסת הבאה.

 

ביילין שקל להודיע על הסרת המועמדות כבר אמש, באמצעות מכתב לחברי מרצ, שהיה אמור להישלח בדואר האלקטרוני. הוא שקד על כתיבת המכתב במהלך השבת, אולם בסופו של דבר החליט לקיים מסיבת עיתונאים. באירוע צפוי ביילין להביע את הערכתו הרבה לאורון, ואת דעתו כי הוא האיש הראוי ביותר לכהן כיושב ראש המפלגה. כמו כן, יספר ביילין על התלבטויותיו הקשות בטרם החליט להודיע על פרישתו מן המרוץ. ההחלטה של ביילין להסיר את מועמדותו בשלב כה מוקדם התקבלה לאחר שקיים התייעצויות עם גורמים שונים, ובדק את סיכוייו במירוץ. במהלך הבדיקות, התברר כי סיכוייו אפסיים להגיע למקום שיהלום את מעמדו הציבורי.

  

ביילין שקל לערוך סקר בימים אלה, על בסיס ספר הבוחרים הראשון של המפלגה שיראה אור. בסך הכל חברים כיום במרצ כ-15 אלף איש, הכוללים כ-5,000 חברים שחידשו את התפקדותם לאחרונה. מתוך סך כל החברים, כ-35 אחוז הם חברי הקיבוץ הארצי, שברובם המוחלט צפויים להצביע עבור אורון. כמו כן, ההערכה היא כי אחוזי ההצבעה בקיבוצים יהיו גבוהים הרבה יותר מאשר בשאר הסקטורים, ויעניקו לאורון תמיכה רחבה ביותר.

 

צפוף בצמרת

לפני היוודע דבר הפרישה, היו אמורים להתמודד על ראשות מרצ בחודש מרס הקרוב ארבעה חברי כנסת, מתוך חמשת חברי הסיעה - זהבה גלאון, רן כהן, יוסי ביילין, וחיים אורון (ג'ומס). ח"כ אורון הוא המצטרף הטרי ביותר למירוץ והודיע רק לאחרונה על כוונתו להתמודד על כס היושב ראש, לאחר שכנועים.

 

לנוכח הצטרפותו של ג'ומס למירוץ, ולנוכח היותו בעל הסיכוי הגבוה ביותר לנצח,

 אמרו ל-ynet מקורבי היו"ר הנוכחי כבר לפני כמה שבועות כי הם מעריכים שביילין יצטרף אליו. זאת, כדי למנוע מצב בו אחד משני המועמדים האחרים, רן כהן וזהבה גלאון, יגדילו את כוחם ויהנו מהפיצול במספר הקולות - המתחלקים בין ביילין לאורון. כעת, כאמור, מתמודדים רק שלושה.

 

מצבו של ביילין במפלגתו קשה ביותר כבר זמן רב. התמיכה בקרב מתפקדי מרצ ביושב ראש ירדה בתקופה האחרונה לשפל חסר תקדים, וגם ללא מועמדותו של אורון, ספק אם ביילין היה מצליח לנצח ולהיבחר שוב לראשות מפלגתו. אי לכך, בכירים במרצ העריכו כי ביילין החליט לחבור כבר בשלב הזה, כשלושה חודשים לפני הבחירות, אל אורון, ובכך להכריע את הכף לטובתו של המועמד הטרי.

פורסם לראשונה 15/12/2007 21:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
יפרוש מהמירוץ. ביילין
צילום: ירון ברנר
צילום: נועם וינד
בימים יפים יותר. מסיבת פורים של מרצ
צילום: נועם וינד
מומלצים