שתף קטע נבחר

ותיקי מרצ לחיים אורון: "רוץ, ג'ומס, רוץ!"

חבריו של ח"כ אורון מחזרים אחריו באחרונה בלהט רב בניסיון לשכנעו להתמודד על ראשות המפלגה בבחירות הפנימיות במרס 2008. אחת ה"מחזרות", היו"ר לשעבר שולמית אלוני: "ביילין הוא איש חכם, כותב ספרים, אבל לא כל אדם חכם יכול להיות מנהיג של מפלגה". ואורון? הוא בינתיים שומר על הקלפים קרובים לחזה

המנהיגות הוותיקה של מרצ רוצה את ח"כ חיים אורון (ג'ומס) בראש התנועה, ומפעילה עליו לחצים כבדים כדי שיתמודד בבחירות שיתקיימו במרס 2008.  

 

ל-ynet נודע כי בכירים בתנועה - בהם שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני; פרופ' ניסים קלדרון; השר לשעבר יאיר צבן, פרופ' דן יעקובסון והסופר עמוס עוז, מחבריו הטובים של אורון - שוחחו בימים האחרונים עם חבר הכנסת, וניסו לשכנע אותו להתמודד. לפני ימים אחדים אף התקיים מפגש מצומצם בביתה של אלוני, שבו השתתף גם אורון.

 

במפגש ניסו ותיקי מרצ לשכנע את אורון להתמודד, ואולם לפי שעה הוא סירב להשיב בחיוב. עם זאת, בשיחה עם ynet אמר אורון: "כרגע לא שיניתי את דעתי לגבי ההחלטה שקיבלתי בעניין היותי בכנסת. עמדתי לא השתנתה, אבל אני לא אומר אף פעם 'לעולם לא'".

 

אורון, אחד הח"כים המוערכים בכנסת, הבהיר בהזדמנויות שונות כי אין בכוונתו להתמודד עוד על מקום ברשימת מרצ לכנסת הבאה. אלא שכאמור, בשבועות האחרונים גוברים הקולות במרצ הקוראים לו להתמודד, ופעילים בתנועה אף מריצים החתמות ברחבי הארץ, בניסיון להגביר את הלחץ.

 

"זהבה לא תשיג מנדטים"

"היוזמה היא של חברים רבים", אמרה אלוני ל-ynet. "יש בימים אלה איזו מבוכה בשמאל: מפלגת העבודה כבר לא קיימת כמפלגת שלום וכמפלגת שמאל. ברק, שהוא אחד האנשים הכי מסוכנים כיום למדינת ישראל, מושך את העבודה ימינה, ולכן מרצ מאוד-מאוד חשובה".

 

אלוני - שתמכה בבחירות הפנימיות האחרונות במועמדותו של ביילין - אומרת כי היא מעריכה את חוכמתו של היושב ראש הנוכחי, ואולם לדבריה, "הוא מוכשר מאוד, אבל הוא עובד לבד, ובמלחמת לבנון השניה הציע להפציץ את סוריה. הוא איש חכם, ספרים הוא כותב, אבל לא כל אדם חכם יכול להיות מנהיג של מפלגה".

 

אלוני חושבת שגם ח"כ זהבה גלאון, שצפויה להתמודד על ראשות מרצ בבחירות הקרובות, וגם ח"כ רן כהן, שואף נוסף לכתר, לא מתאימים לתפקיד. "זהבה עושה עבודה מצוינת, אבל חברים סבורים שהיא לא תשיג מנדטים. היא חברת כנסת חשובה, אבל אנחנו צריכים מפלגה קיימת וחיה. לכן עלה הרעיון להריץ את ג'ומס, שהוא אדם שקול מאוד, שזוכה להערכה גדולה מאוד בכנסת, וגם מצד התקשורת.

 

"הבחירות מעבר לדלת, וכרגע אין לי מושג מה יהיה, אבל אני סבורה שנורא חשוב שמרצ תהיה תנועה גדולה. אני מוכנה לעשות כל מאמץ כדי שמרצ לא תעלם חס וחלילה".

 

ומה אומר הפוליטקאי המחוזר? אורון אישר בשיחה עם ynet כי הוא אכן מקיים בשבועות האחרונים שיחות עם חברים במרצ, אך ציין כי דעתו בעניין הפרישה מן החיים הפוליטיים לא השתנתה לפי שעה.

 

"מדברים איתי אנשים על הנושא הזה", אמר אורון. "אני לא יכול להסתיר את זה שמדברים איתי קבוצות שונות של אנשים". בתשובה לשאלה האם החלטתו סופית והוא יסרב להתמודד בכל מקרה, השיב אורון: "אני לא אומר 'לעולם לא' על השלום ו'לעולם לא' על המלחמה. הייתי יותר מדי פעמים במצבים שהיו דברים מוחלטים, והם השתנו. הרשימה לכנסת לא נסגרת מחר, ולכן יש עוד זמן.

 

"ההתמודדות לראשות המפלגה היא בעוד כארבעה חודשים. הנושא התחיל להתחמם בשבועיים האחרונים. האם ההחלטה שלי היא לעולמי עולמים? אני לא מדבר במונחים כאלה. אני מדבר על הנושא עם אנשים שונים, אך בשלב זה זה יותר ממה שרציתי לומר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
מחוזר בלהט. אורון
צילום: ארז ארליכמן
צילום: גבי מנשה
"ג'ומס שקול מאוד". אלוני
צילום: גבי מנשה
צילום: מאיר פרטוש
חבר ומחזר. עוז
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים