שתף קטע נבחר

שריד לא יתגעגע: "תקופת ביילין מבוזבזת"

"ביילין היה אדם מאוד מוכשר, אבל לא מסוגל לעבוד בצוות", "בתקופתו מרצ איבדה את הצבע שלה", "הוא לא הוכיח את עצמו בגיבוש המפלגתי ולא בסחיפת הציבור הישראלי" - ותיקים במרצ מסכמים את כהונת היו"ר יוסי ביילין

מנהיגות מפוספסת, תקופה מבוזבזת. דמויות מפתח במנהיגות מרצ בעבר, מסכמות את כהונת יוסי ביילין כיושב ראש המפלגה כהחמצה גדולה. לדבריהם, האיש שהוביל תהליכים מדיניים גדולים כגון הסכמי אוסלו וז'נבה והיציאה מלבנון, לא הצליח להפוך למנהיג מפלגה כריזמטי ואופוזיציוני, הפועל בצוות וסוחף אחריו את ההמונים. "לפחות", מסכימים כולם, "הוא פרש באלגנטיות, וגם זה משהו".

 

אנשי מרצ בהווה ובעבר חלוקים בדעתם על הסיבות לאי-הצלחתו של יוסי ביילין כיו"ר המפלגה, אולם על דבר אחד מסכימים כולם - הכישלון במבחן התוצאה. כמנהיג המפלגה, ביילין היה חתום על נקודת השפל בבחירות לכנסת: ב-2006 קיבלה מרצ בהנהגתו חמישה מנדטים בודדים - התוצאה הנמוכה ביותר מעולם. בשנת 1992 זכתה המפלגה ל-12 מנדטים, ב-1996 קיבלה תשעה, כעבור שלוש שנים זכתה בעשרה מנדטים ובבחירות 2003 קיבלה מרצ שישה מנדטים.

 

לדברי שולמית אלוני, שעמדה בעבר בראש המפלגה, ביילין כשל כמנהיג המפלגה בשל היעדר אופי לוחמני, ומשום חוסר יכולתו לעבוד בצוות. "הוא אדם מאוד מוכשר ויצירתי שלא היה מסוגל לעבוד בצוות ולעבוד בחברותא. מעולם הוא לא צלצל להתייעץ, אני צלצלתי אליו. אם היה משתף פעולה הכל היה נראה אחרת. לא היה לו להט הדרוש להנהגת מפלגה. נכון שמרצ הפכה למפלגה קטנה, אבל אני זוכרת היטב תקופות שהיינו חמישה ח"כים וכל הארץ שמעה אותנו".

 

אלוני סבורה כי ההחמצה הגדולה של ביילין כמנהיג מפלגה, היתה שלא השכיל להציג עמדה אלטרנטיבית למפלגת העבודה: "דווקא בימים שהעבודה היא מפלגת ימין מסוכסכת לא שמעו אותנו. זה נבע מאופי המנהיגות, חוסר האנרגיה והלהט להילחם על זכויות האדם והחינוך - עקרונות שמרצ מאז ומתמיד הובילה. החברות עם אביגדור ליברמן וההתבטאות בתקופת מלחמת לבנון, הסבו גם הם נזק".

 

לזכות ביילין היא מזכירה את הפעילות שלו בעניין השלום וביחסים עם הפלסטינים. "אין לי ספק שהוא ימשיך לטרוח ולהשיג הישגים בתחום הזה. ההופעה שלו היתה אצילה מאד", סיכמה.

 

זהות במלכודת

לא מעט גבות הורמו כאשר ביילין, כיו"ר מפלגת מרצ, הציע בעיצומה של מלחמת לבנון לתקוף בשטחה של סוריה, המדינה האחראית, לטענתו, להידרדרות הביטחונית. "זה היה אחד מרגעי השבר שגרם להרבה מאד מבוכה במרצ - הקש ששבר הרבה מאד גבות", נזכר יוסי שריד, יו"ר המפלגה לשעבר. "בימים שבו בשמאל לא נשאר דבר, מפלגה כמו מרצ חיונית מאי פעם. חבל שהתקופה הזו היתה מבוזבזת".

 

שריד סבור כי אופיה של מפלגת מרצ, בתקופתו של ביילין כיו"ר, נשחק וזהותה נפגעה. "מרצ איבדה את הצבע שלה. בעבר היא היתה מזוהה עם כמה וכמה תחומים מרכזיים - הרבה לפני שהתחומים הללו נתפסו כחשובים בדעת הקהל. בשנים האחרונות הזהות הזו דעכה. אי אפשר להיות מזוהה באופן מלאכותי - או שאתה מזוהה או שלא. ביילין יכול להכריז על עצמו כירוק, אבל לא מספיק להכריז. צריך לעבוד, להשקיע, להיות מזוהה בדעת הקהל ורק אז להכריז".

 

במשבר החינוך האחרון, מציין שריד, קולה של מרצ לא נשמע. "מרצ מאז ומתמיד היתה מחויבת לנושא החינוך והיתה צריכה לומר את דברה במשבר החינוך האחרון. על זה בוכים היום יושבי הראש לשעבר".

 

ח"כ לשעבר נעמי חזן סבורה כי ביילין - למרות מעלותיו הרבות - לא הוכיח את עצמו כמנהיג ראוי למפלגת מרצ. "יוסי הוא אחד האנשים המוכשרים והחכמים בפוליטיקה הישראלית ואין על זה עוררין. אבל הוא לא הוכיח את עצמו בגיבוש המפלגתי ולא בסחיפת הציבור הישראלי. זה בהחלט קשור לאישיות המנהיג, לגודל המפלגה ולנושאים שעל סדר היום. למרות הכל הוא פורש היום בצורה אלגנטית וזה סגנון שלא נהוג במקומותינו".

 

באשר לעתידה של מרצ בעידן שלאחר ביילין, היא אומרת: "הבעיה של מרצ אינה מיעוט מנהיגים אלא יותר מדי מנהיגים בפוטנציה. צריך לחשוב היום על ההשלכות, איך בונים היום מפלגת שמאל מגובשת בכל התחומים בצורה חדה וצלולה. אלו שאלות אמיתיות ואסטרטגיות של מפלגה".

 

זה כל השוני

ח"כ לשעבר מוסי רז סבור כי הטעות הקשה ביותר שנעשתה בתקופתו של ביילין, היא דווקא בהסברה. "למרצ היו טעויות הסברה קשות מאד במהלך התקופה הזו. היא איפשרה לציבור לקבל את התזה שהמפלגות האחרות שינו את דעתן. בפועל, הממשלה והחברות בה ממשיכות לנהל מדיניות של ימין קיצוני, להרחיב התנחלויות ולצאת למלחמות. מרצ היתה צריכה לחדד את ההבדל בינה לבין מפלגות אחרות והיא לא עשתה זאת".

 

באשר לעתיד, סבור רז כי מרצ עדיין מסוגלת לשחק תפקיד משמעותי בפוליטיקה. "הפוליטיקה צריכה קטר שיוביל אותה למאבק בכיבוש, לצדק סביבתי וחברתי ולמדינה ירוקה יותר. אם מרצ תצליח להעביר את המסרים הללו ולדבוק בהם, אין סיבה שהיא לא תחזור בעתיד לימיה הגדולים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אלי אלגרט
שריד. מרצ איבדה צבע
צילום: אלי אלגרט
אלוני. לא שמעו על המפלגה
צילום: אלי אלגרט
אתר הכנסת
חזן. בעיה במנהיגות
אתר הכנסת
צילום: אורן אגמון
רז. נחוץ קטר
צילום: אורן אגמון
מומלצים