שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האופוזיציה: "אל תתנו לטון המאופק לבלבל"
  בסיעתו של אולמרט הגיבו באנחת רווחה לדו"ח וינוגרד המלא ודרשו מהאופוזיציה "להתנצל בפני אולמרט והציבור". אבל מתנגדי ראש הממשלה לא מוותרים: אולמרט כשל, עליו להתפטר

  הדו"ח המלא של ועדת וינוגרד  הונח הערב (יום ד') על שולחנו של ראש הממשלה ובו ביקורת על התנהלות הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון השנייה. את עיקרי הדו"ח הקריא יושב ראש הוועדה, השופט בדימוס אליהו וינוגרד, במסיבת עיתונאים שנערכה בבנייני האומה בירושלים. השורה התחתונה הייתה כי הצבא הוא האחראי העיקרי להחמצה במלחמה, אולם סייעה לכך חולשתה של המערכת המדינית. 

    

   

  "מצאנו כשלים וליקויים חמורים בתהליכי קבלת ההחלטות ובעבודת המטה, הן בדרג המדיני, הן בדרג הצבאי והן בממשק ביניהם", קבעו חברי הוועדה, אך הוסיפו: "מטרות המהלך הצבאי היו לגיטימיות ולא היה כשל בהחלטה עצמה לצאת אליו... הפעולה הקרקעית הייתה כמעט הכרחית".

   

  בסיעת קדימה נרשמה התייצבות כמעט מוחלטת מאחורי ראש הממשלה. מקורבו, חבר הכנסת יואל חסון, אמר כי "מסקנות הדו"ח ברורות ונחרצות וקובעות שהמלחמה אינה כישלון. מסע ההכפשה והדה-לגיטימציה נגד רה"מ היה השתלחות אישית ופסולה מיסודה. אנשי האופוזיציה צריכים לבקש סליחה מראש הממשלה".

   

  גם סגן שרת החוץ, ח"כ מגלי והבה מסיעת קדימה, ראה את חצי הכוס המלא של הדו"ח ואמר: "הוא מחייב הפקת לקחים, ולא עריפת ראשים". והבה קרא לשר הביטחון אהוד ברק "לנהוג בדרך עניינית ולא פופוליסטית, להישאר בממשלה ולחזק אותה".

   

  השרה רוחמה אברהם-בלילא הוסיפה בצד המסנגר כי "חברי הוועדה עשו עבודתם נאמנה והגישו דו"ח אמת, המכיל שורה של כשלים וליקויים שהתגלו. הניסיון של האופוזיציה להטיל דופי בטוהר קבלת ההחלטות של מבצע 60 השעות האחרונות קיבל תשובה מוחצת בדברי וינוגרד". היא הוסיפה כי על האופוזיציה להתנצל בפני הציבור, ראש הממשלה והמשפחות השכולות.

   

  יו"ר הקואליציה, ח"כ אלי אפללו, תקף את יו"ר האופוזיציה ואמר: "הניסיון לרצח אופי שבוצע לראש הממשלה על-ידי חברי אופוזיציה חסרי אחריות, בראשות נתניהו, הגיע הערב לסופו המוחץ. הטענה כי אולמרט שלח חיילים בצה"ל למותם במהלך קרקעי מיותר למען תמונת ניצחון או אתנן פוליטי התנפצה הערב בקול גדול, תוך שקבעה כי ההחלטה לצאת למהלך קרקעי הייתה סבירה, שקולה והכרחית".

   

  "להשאיר את אולמרט בתפקיד זו הפקרות"

  לעומתם, חבר הכנסת אריה אלדד (איחוד לאומי-מפד"ל) אמר כי "היום נכנס אולמרט להיסטוריה כמנהיג הכושל ביותר של ישראל. גזר הדין נחתם, ואזרחי ישראל יבואו חשבון עם המריונטות בממשלה שיאפשרו למנהיג כושל וחסר שיקול דעת להמשיך להוביל את ישראל".

   

  יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ביקשה מהציבור שלא "לתת לטון המאופק של השופט וינוגרד לבלבל אותנו מהמסקנה המתבקשת: אהוד אולמרט צריך ללכת הביתה לאלתר, בשל אחריותו על היציאה למלחמה וכשליה". לדבריה, "הוועדה חושפת את תרבות השקר הגדול של הדרג המדיני והצבאי על ההפקרות שביציאה למלחמה. זו תהיה הפקרות להשאיר את ראש הממשלה בתפקידו".

   

  חברת הכנסת מרינה סולודקין (קדימה) הצטרפה למבקרים ואמרה בשיחה עם ynet כי "דו"ח וינוגרד מראה כיצד מדינה עם צבא כל כך חזק לא הצליחה להתמודד מול ארגון גרילה בגלל החלטות פוליטיות וצבאיות לא נכונות. כפי שחשבתי לאחר דו"ח הביניים, אני חושבת גם עכשיו: אולמרט צריך להתפטר מתפקידו".

   

  "על אולמרט ללכת בעקבות חלוץ ופרץ"

  ח"כ זבולון אורלב, העומד בראש השדולה הפרלמנטרית ליישום מסקנות ועדת וינוגרד, אמר: "פסיקת וינוגרד בדבר כשלים וליקויים חמורים של הדרג המדיני והצבאי בניהול המלחמה מחייבים את אולמרט ללכת בעקבות פרץ וחלוץ".

   

  יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, הוסיף בשיחה עם ynet: "דברי השופט וינוגרד קובעים באופן מפורש, גם אם מילים עדינות בשל החלטת בג"ץ, שהדרג המדיני כשל בכל שלבי המלחמה. האמירה הברורה של השופט היתה שדו"ח הביניים הוא חלק בלתי נפרד מהדו"ח הסופי והמשמעות היא שעל ראש הממשלה להתפטר לאלתר". 

   

  בסיעת הליכוד אמרו כי הדו"ח חמור, ועל אולמרט להתפטר. "על שר הביטחון לממש את הבטחתו ולפרוש מן הממשלה", מסרו מסיעת האופוזיציה, "אם ברק חיפש בדו"ח תירוץ להימנע מהתפטרות - הוא לא מצא כזה".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אטילה שומפלבי ורוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אברהם. דו"ח אמת
  צילום: גיל יוחנן
  אלדד. חוסר שיקול דעת
  צילום: דודי ועקנין
  צילום: אלכס קולומויסקי
  סולודקין. ביקורת מבפנים
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חסון. לא כישלון
  צילום: חיים צח
  גלאון. טון מטעה
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים