שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  על חטא וינוגרד ישלמו בנינו
  הצורך הישראלי המביך להיות תמיד צודק קיבל משנה תוקף מוועדת וינוגרד. היא מחקה באחת את תורת הלחימה של כל סוללי הדרכים הלא קונוונציונליות במלחמות הישראליות, דרכים שרק בהן ניתן להתקיים באזורנו

  התורה מווינוגרד ירדה מן ההר, וישראל שקיימת בגלל הרעיון שרק בתחבולות ניתן לעשות מלחמות תיאלץ לחפש דרך חדשה. זהירה. הכל רק לפי הספר.

   

  אבל סוד כוחה של ישראל היה מתמיד מצד אחד בלמידת כל חוקי המשחק, הטיסה, הלחימה, ומצד שני לדעת מתי הנסיבות מאלצות לנהוג שלא לפי הספר. לפני שבוע טילפן אלי פרופסור מניו יורק ואמר שהוא קרא באינטרנט תיאור של אירוע שאירע לי בעת מחלתי. הוא הגיע אלי כדי לומר שמה שדוקטור סולד עשה בשבילי כשנהג לא לפי הספר - אף רופא אמריקני לא היה עושה מפחד החקירות וההאשמות. הוא אמר שיש לי מזל שהייתי באיכילוב ולא אצלו במרכז הגדול בעולם לסרטן.

   

  הצורך הישראלי המביך להיות תמיד צודק קיבל משנה תוקף מדברי ועדת וינוגרד, שמחקה באחת את תורת הלחימה של כל סוללי הדרכים הלא קונוונציונליות במלחמות הישראליות. אך רק בדרכים אלה ניתן להתקיים באיזור הזה ולעמוד מול אויבים רבים מאתנו בדרכים שעמדו לנו בימים ההם.

   

  אך לא עוד. חכמת הפיכת החיוני לאפשרי תהיה אסורה כי היא כרוכה בסיכונים. אסור יהיה ללכת בדרך אינטואיטיבית שהיא מה שהציל את ישראל בכל מלחמותיה. מעתה מדינאים לא יוכלו לתכנן מלחמות גם אם נותקף, כי לא יוכלו לתכנן שום דבר העלול להסתיים במכה נגדית בלתי צפויה ובאבידות. הם לא יוכלו לשלוח חיילים למלחמה שכתוצאה ממנה יחזרו מתים.

   

  20 אלף חללי מלחמות ישראל לחמו גם בקרבות מטופשים, אבל במלחמות אין ברירה אלא לאלתר, כי אין ספר חוקים מדויק שמורה מה לעשות לאור מציאות משתנה.

   

  עזר ויצמן סיפר שכאשר משה דיין היה מגיע לרמזור ירוק, היה מחכה ואז עובר באדום כי לא היה לו נעים לעבור בירוק. כל מלחמות ישראל נוהלו באור אדום כאילו היה ירוק.

   

  כתוצאה מהשפעתה העצומה של ועדת וינוגרד לא יהיו עוד פאשלות. לא יהיו קצינים שלא ייוועצו באמצע הקרב עם עורכי דינם. מי שישרוד את המלחמות הוא מי שהסלולרי שלו יהיה הכי זמין. מלחמות ישראל נסתיימו איפוא עם דו"ח קטלני שגם בלי לקרוא את כל מאות עמודיו נראה מסוכן, כשהוא מעלה את סף הפוליטיזיציה ואת השפעתה על הצבא לאין ערוך.

   

  הדו"ח יביא להחלפת השלטון, וכל הצודקים יריעו. אבל הרי בלי כישלונות אין נצחונות. בלי ירידות אין עליות. בלי תעוזה לעתים אף נחפזת, אין דרך להילחם. המלחמות בהיסטוריה היו ברובן אוויליות. נכון, גם מלחמת לבנון השנייה הייתה אווילית אבל כנראה נחוצה. תראו, אף מדען בהיסטוריה לא צדק אלא אם כן הלך נגד הצדק המקובע. אף ספר טוב לא נכתב מתוך תחושה של צדק. אילולא כן היה אפשר לכתוב את מה שכבר כתבו ולא את מה שעדיין לא נכתב. אף המצאה אמיתית לא הומצאה מספר חוקים.

   

  מעתה ייאלץ צה"ל ותיאלץ הממשלה לחפש שיטה חדשה למלחמות ולמדיניות ישראלית בתנאים עויינים. אולי יגלו את כוחה של תורת הלוחמה הווירטואלית. במקום חיילים נהרוג אויבים מדומים במשחקי מחשב. נחזור בצורה עכשווית למלחמת דויד וגוליית, שמצד אחד המציאה את תורת התחבולות אך בה בעת מצאה דרך למאבק בלי אבידות. אחד בשביל כולם.

   

  בסופו של דבר חטאה ועדת וינוגרד חטא כבד, שעליו ישלמו בנינו. אם נמשיך בדרך הוועדה, בטח נכדינו כבר לא יהיו כאן כדי לשלם. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים