שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בעולם: מדענים יצרו עובר משלושה הורים

  חוקרים בבריטניה הצליחו ליצור במעבדה עובר המורכב מחומר תורשתי של גבר ושתי נשים. התגלית עשויה לסייע לבני זוג הלוקים במחלות גנטיות להביא לעולם צאצאים בריאים. המחלות שניתן יהיה למנוע: אפילפסיה, מחלות ניוון שרירים, עיוורון, חירשות, מחלות כבד קטלניות ואף סוכרת

  פריצת דרך דרמטית במדע הפוריות: חוקרים בבריטניה הצליחו לראשונה ליצור עובר אנושי מהחומר התורשתי שהגיע מגבר ושתי נשים. באמצעות הטכניקה החדשה מאמינים המדענים שניתן יהיה למנוע שורה של מחלות גנטיות מולדות ובהם אפילפסיה, עיוורון, מחלות כבד, חירשות ומחלות ניוון שרירים.

   

  המדענים, מאוניברסיטת ניוקסל ערכו את מחקרם על עשר ביציות מופרות פגועות שהושארו במעבדת פוריות. לאחר מספר שעות מרגע שהופרו, גרעין הביצית המופרית המכיל את החומר התורשתי של האם והאב - DNA, הוסר והועבר לביציות מופרות מהן הוסר החומר הגנטי.

   

  הביציות המופרות אליהן הועבר החומר התורשתי מהביציות הפגומות הכיל רק מידע גנטי של האם, המצוי באברון הקרוי מיטוכונדריה. אברון זה אחראי על יצירת האנרגיה בתא, ומכיל 16 אלף רכיבים מתוך כלל 3 מיליארד הרכיבים המצויים בחומר הגנטי של האדם.

   

  כעת הכילה כל ביצית את אברון המיטוכונדריה המקורי של האם, וחומר גנטי מהביצית המופרית הפגומה. הביציות הללו, המכילות כל אחת חומר תורשתי מגבר ושתי נשים החלו להתפתח באופן תקין, אך בתום שישה ימים הושמדו על ידי החוקרים.

   

  בנסיונות שבוצעו בעכברי מעבדה עלה כי צאצאים המכילים חומר תורשתי מזוג הורים, לא הושפעו מהמטען הגנטי של אברון המיטוכונדריה. כך שלדעת החוקרים, ביציות מופרות כאלה יבטאו רק את המטען הגנטי המקורי של שני ההורים, ולא את הגנטיקה של המיטוכונדריה מהאם המאכסנת.

   

  כאמור, צוות החוקרים השמיד את הביציות המופרות, משום שלא קיבלו אישור להציע את טיפול ההפרייה היחודי מחוץ למעבדה. עם זאת החוקרים מאמינים כי הטכניקה החדישה תאפשר למשפחות הלוקות במחלות תורשתיות העוברות מדור לדור להביא לעולם צאצאים בריאים.

   

  טיפול הפוריות החדש עשוי, לדעת החוקרים, למנוע את העברתן של כ-50 מחלות גנטיות מהורים לילדיהם, חלקן גורמות לפגיעה קשה ואף למוות. בין המחלות שניתן יהיה למנוע ציינו החוקרים את האפילפסיה, מחלות ניוון שרירים, עיוורון, חירשות, מחלות כבד קטלניות ואף סוכרת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  הפיתוח החדש עשוי למנוע העברת מחלות מהורים לילדיהם
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים