שתף קטע נבחר

נרדמנו בשמירה, החרדים ניצחו

ועדת השרים הרחיבה השבוע את סמכויות בתי הדין הרבניים גם לעניינים אזרחיים שבין בני הזוג. רבקה לוביץ' סבורה כי מי שלא רוצה לראות כאן מדינת הלכה ש"סניקית חייב להתעורר, ומייד

רב א' תבע את המועצה הדתית לדין תורה על כך שהמועצה סירבה להנחיל לו את משרת אביו, שעבד כמשגיח, בירושה. מדוע חשב רב א' שהוא יכול "לרשת" את משרת אביו? כנראה שהוא ידע מה שהוא עושה. ואכן, בית הדין זימן את הצדדים לדין, ופסק כי זכותו של הרב א' לרשת את משרת אביו. אל תאמינו לי! פשוט קיראו על כך בפד"ר י' עמודים 35-61. בית הדין האזורי בתל אביב קבע כי: "לאחר שהתובע ימציא תעודת כושר מהגורמים הרבניים הנ"ל למילוי תפקיד רבני... יהיה על הנתבעת (המועצה הדתית. ר.ל).. למסור לו את משרתו ומקום כהונתו של אביו המנוח ז"ל...".

 

שני הצדדים עירערו לבית הדין הגדול על פסק הדין. התובע עירער בטענה כי על המועצה למסור לו את משרת אביו גם מבלי שיצטרך להמציא את התעודות הראויות, ואילו המועצה הדתית ערערה בטענה כי בן אינו יורש את משרת אביו. בפסק הדין של בית הדין הגדול נקבע בדעת רוב כי "משרה של רב המכהן בלשכת רבנות, לתפקיד כללי או לתפקיד מיוחד, נכללת בכלל המשרות שבמסגרת דין ירושה". לפיכך הם פסקו כי "על המועצה הדתית... למנות ללא דיחוי את הרב א' במקומו של אביו המנוח ז"ל, לאותה המשרה של אביו בכל היקפה". דעת המיעוט קבעה כי יש לצאת במכרז לגבי התפקיד משום ש "המקור לזכות ירושה במינויים על הציבור הוא במה שנאמר בתורה על מלך... ועל כן רק במינויים שיש בהם שררה, שזה מעין גינוני מלכות, יש ירושה". טוב שיש דעה שנשמעת מתאימה לערכי המאה ה-21. כמה חבל שהיא היתה דעת מיעוט.

 

הסיפור היה יכול להיות בגדר קוריוז אילולא התרחש באמת בשנת תש"ל, ואילולא עלתה לדיון הצעת חוק שמרחיבה את סמכויות בתי הדין הרבניים לסמכות שיפוט בהסכמה בעניינים אזרחיים שבין צדדים. כלומר, אם עד עכשיו בתי הדין שפטו בעניינים אזרחיים (כגון זה האמור לעיל) מבלי שהייתה להם סמכות לכך, מעכשיו הם ישפטו באותם העניינים כאשר יש להם את מלוא הסמכות לכך. כל זאת, מבלי שהם מחויבים לתת שום דין וחשבון בפני ערכאה אחרת כלשהי.

 

נראה לי שאזרחי מדינת ישראל, וכמה ארגונים לזכויות האדם, נרדמו בשמירה. מישהו חשב שארגוני הנשים יגינו על כוווו-לם. ובכן, ארגוני הנשים, בזכות עבודה של קואליציית "עיקר", השיגו הישג יפה. הצעת החוק, כלשונה, אינה מרעה בהרבה את המצב של נשים הבאות להתגרש כפי שנקבע בבית המשפט העליון בפרשות סימה לוי וסימה אמיר. אבל במקום אחר השיגו המפלגות החרדיות נצחון אדיר. הסטטוס קוו הופר ובית הדין קיבל סמכויות שיפוט בעניינים אזרחיים שלא היו לא בעבר. מי שלא רוצה לראות בהיווסדותה של מדינת הלכה חרדית וש"סניקית שיתעורר עכשיו ומייד. לפני שיהיה מאוחר מדי.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ש"ס. ניצחו ובגדול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים