שתף קטע נבחר

אושר בוועדת שרים: עוד סמכויות לבתי הדין

על-פי הצעת החוק שעברה בוועדה, יועברו סמכויות מבית המשפט לענייני המשפחה לבית הדין הרבני. שר המשפטים, דניאל פרידמן, התנגד: "זוהי הפרה של הסטטוס קוו"

ועדת השרים לחקיקה אישרה בצהריים (יום א') הצעת חוק המעניקה לבתי הדין הרבניים סמכויות שהיו עד כה בידי בית המשפט לעניני משפחה. על פי היוזמה של השרים יצחק הרצוג ורוחמה אברהם בלילא, יוכלו בני זוג שערכו הסכם ממון בתהליך גירושים להחליט כי סעיף הנמצא בו יידון בבית הרבני ובלבד שהדבר ייעשה בהסכמת שני הצדדים או שאחד הצדדים לפחות הוא יהודי.

 

משמעות הצעת החוק היא שידרוג סמכויות השיפוט של בתי הדין הרבניים, מעבר לתחומי נישואים וגירושים ודיני משפחה. בעקבות האישור, יהפכו בתי-הדין הרבניים לערכאה שיפוטית שתוכל להוציא צווים ולזמן עדים בעניינים אזרחיים, כשפסק הדין יוגש להוצאה לפועל.

 

ההחלטה התקבלה בתמיכת כל חברי הקואליציה בוועדה חוץ משר המשפטים, דניאל פרידמן. פרופ' דניאל פרידמן הביע את התנגדותו להצעת החוק, בניגוד לעמדת הממשלה והקואליציה ואמר כי "זהו שינוי של הסטטוס קוו. צריך לבחון גם שינויים לצד האחר". למעשה זוהי הצעת החוק הראשונה שבה השר פרידמן יוצא נחרצות נגד הממשלה.

 

ארגוני הנשים מתנגדים בחרפות לחוק ולדבריהן, במסווה של קידום הליכי דיון חלופיים והליכי גישור ופשרה בבתי הדין הרבניים עשויה הצעת החוק להחמיר את הפגיעה בזכויות הנשים, וכן שהצעה כזו סוללת דרך לעקוף פסיקות בג"ץ מפורשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' פרידמן. נגד עמדת הממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים