שתף קטע נבחר

"אפילו הזונות שלנו בוגרות מכללה". פניני קסטרו

"הבנתי שהגורל האמיתי שלי יהיה במלחמה עם ארצות-הברית", הכריז שליט קובה הפורש לפני כמה שנים. מה הוא חושב על ג'ורג' בוש וישו - ומתי שקל לקצץ את זקנו המפורסם? אוסף ציטוטים ותמונות

לאחר כמעט יובל בשלטון הודיע היום (ג') פידל קסטרו על החלטתו שלא לבקש מהאסיפה הכללית להאריך בשבוע הבא את כהונתו כנשיא קובה. מאז הוביל המנהיג המזוקן את המהפכה הסוציאליסטית באי ב-1959, הפכו כמה מציטוטיו לפנינים של ממש. הנה כמה מהם:

 

"הרשיעו אותי. אין לכך כל חשיבות. ההיסטוריה תמחל לי". קסטרו ב-1953, כשהגן על עצמו כעורך-דין צעיר בבית-משפט בגין מתקפה כושלת שהוביל בסנטיאגו.

 

"התחלתי את המהפכה עם 82 גברים. אם הייתי צריך לעשות זאת שוב, הייתי עושה זאת עם 10 או 15 באמונה שלמה. אין זה משנה כמה אתה קטן, אם יש לך אמונה ותוכנית פעולה", אמר קסטרו ב-1959.

 

צילום: AP

 

"אני לא חושב לגזור את זקני, משום שהתרגלתי לזקן שלי ויש לו משמעות רבה בארצי. לאחר שנמלא את הבטחתנו לכונן ממשל טוב, אגזור את זקני" - קסטרו בראיון לרשת CBS האמריקנית, חודש לאחר המהפכה ב-1959.

 

"מהפכה היא לא מיטה של שושנים. מהפכה היא מאבק בין העתיד לעבר", קסטרו ב-1959.

 

"מעולם לא ראיתי סתירה בין הרעיונות שהחזיקו אותי ובין הרעיונות של הסמל ושל הדמות היוצאת מן הכלל הזו (של ישו)", קסטרו ב-1985.

 

"אחד מהיתרונות הגדולים ביותר של המהפכה הוא שאפילו הזונות שלנו הן בוגרות מכללות" - התבטאות מ-2003, בסרטו הדוקומנטרי "קומנדנטה" של הבמאי האמריקני אוליבר סטון.

 

"הבנתי שהגורל האמיתי שלי יהיה במלחמה שאנהל עם ארצות הברית" - קסטרו ב-2004, הציטוט הפותח את סרטו השני של סטון על קסטרו.

 

"אני לא הראשון וגם לא אהיה האחרון, שבוש הורה לקפח למשך כל חייו אך את רעיונותיי אי אפשר להרוג" - כתב קסטרו במאי 2007 ממיטת חוליו במאמר שפרסם.

 

"אל תתקוף אחרים, אל תאיים על האנושות במלחמה גרעינית. אנשים יגנו על עצמם ובגיהינום הזה נאבד כולנו" - קסטרו בקריאה לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, במאמר שפרסם באוקטובר 2007 תחת הכותרת: "בוש, רעב ומוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בוש, רעב ומוות". קסטרו
צילום: AFP
מומלצים