שתף קטע נבחר

רקטות נורו אל הנגב המערבי - אין נפגעים

ירי הרקטות מרצועת עזה נמשך. תשע רקטות נורו אחר הצהריים מרצועת עזה לעבר ישראל - כולן נחתו בשטחים פתוחים באזור שדרות והנגב המערבי. למרות שהרקטות לא נורו לעבר אשקלון, בעיר הופעלה אזעקה עולה ויורדת שגרמה לפאניקה. כמה עשרות הפגינו מול בניין העירייה

הקבינט דרש להפסיק את ירי הרקטות, ובינתיים המטחים נמשכים: תשע רקטות נורו אחר הצהריים (יום ד') מצפון רצועת עזה ונחתו בשטחים פתוחים באזור שדרות והמועצה המקומית חוף אשקלון. רקטה נוספת נחתה בשטח פלסטיני. פלוגות אל-קודס של הג'יהאד האיסלאמי קיבלו על עצמם אחריות לירי.

 

שש הרקטות הראשונות נורו בסביבות השעה 16:20, וכשעתיים לאחר מכן נורתה רקטה נוספת שפגעה באזור המועצה האזורית שער הנגב. בשעה 19:15 פגעו שתי רקטות קסאם בשטח פתוח ליד לול תרנגולות באחד הקיבוצים בשדות נגב. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במשטרה אמרו כי קיים חשד שאחת הרקטות הראשונות הייתה מסוג משופר - שכן הפיצוץ העז נשמע היטב גם באזור אשקלון, מה שלא קורה בדרך-כלל.

 

באשקלון הופעלה בטעות אזעקה עולה ויורדת, ואלפי תושבים התקשרו מבוהלים למשטרה. לפני כמה ימים הוחלט להחליף את התרעת "צבע אדום" באזעקה קונבציאונלית, שנשמעת היטב בכל רחבי העיר. "זאת היתה הפעם הראשונה

ששמענו את האזעקה העולה ויורדת", מספרת תושבת העיר, אורלי נחום. "אנשים ברחוב לא ידעו איך להגיב כששמעו את זה. אני הייתי באזור לא ממוגן ולכן לא היה לי מה לעשות אלא להסתובב סביב עצמי ולחכות לבום".

 

בעיריית אשקלון התכנסו בכירי העירייה והמשטרה, ודנו בין היתר באזעקת השווא שהופעלה שם. בפיקוד העורף טענו כי בימים האחרונים חולק אזור אשקלון לשניים - כאשר מערכת התרעה אחת מופעלת בחלק הדרומי ואחרת בחלק הצפוני. לדבריהם, המערכת שפעלה היום היא זו הדרומית, שאכן אמורה היתה להתריע. לעומת זאת, במשטרה טענו כי האזעקה הופעלה בשתי שכונות בעיר - ברנע ורמת-אשכול, הנמצאות בצפון ובמרכז העיר. 


תושבי עזה, היזהרו. "צבע אדום" בדרך (צילום: אמיר כהן)

 

כמה עשרות תושבים הפגינו אחרי הצהריים מול בניין העירייה. משה ניסימפור, אחד מפגינים, בנה על רכבו "טיל בליסטי", שלדבריו ישגר לרצועת עזה. בשיחה עם ynet, אמר: "ממשלת ישראל לא מתפקדת כממשלה, מונעת מצה"ל להגן על אזרחי ישראל. לצערי השפה היחידה שהפלסטינים מבינים היא שפה של טרור, וכך אנו נדבר איתם. לאחר שראיתי את תגובות התושבים, הבנתי שאני לא רוצה לחיות בעיר שמופגזת, ולכן בניתי את הטיל הזה".

 

רונן אלוש, ממארגני ההפגנה, הוסיף: "המבצע הצבאי הופסק על-ידי אולמרט בגלל ביקורה של קונדוליזה רייס. לצערנו ארוחת ערב עם רייס חשובה יותר מההרתעה של מדינת ישראל. אנו נפעל בכל הכלים הדמוקרטיים והפוליטיים העומדים לרשותינו כדי שהממשלה הזאת תפעל, או תוחלף".

  

"שלא נגיע גם לאשדוד"

הבוקר הציב משרד הביטחון 120 מיגוניות נוספות בשדרות - חלקן רחבות במיוחד כדי לאפשר כניסה של נכים. בכך סיים המשרד את פרויקט הצבת המיגוניות בעיר מוכת הקסאם.

 

היום נערכה בבניין עיריית אשקלון ישיבה מיוחדת שכינסה הוועדה לפניות הציבור בכנסת, בראשותה של סופה לנדבר (ישראל ביתנו), בעקבות פניות שקיבלה הוועדה מתושבים שהתלוננו על היעדר מוכנות של העירייה, פיקוד העורף ומס רכוש

למצב. לדבריה, רבים מהתושבים - ובראשם האוכלוסיות החלשות והעולים - נותרו מאחור ולא זכו למענה מתאים למצוקתם.

 

מהישיבה נעדרו נציגי משרד ראש הממשלה. ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, סייר באותה השעה עם שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, בבית החולים ברזילי בעיר. נציגי העירייה, פיקוד העורף ומס רכוש, התבקשו להציג בפני הוועדה את היערכותם

להסלמה במצב הביטחוני בעיר, ולבחון מדוע תושבים רבים חשו שאין מענה למצוקתם. "לא חשבנו שאחרי מלחמת לבנון השנייה נצטרך להיות גם באשקלון, ואני מקווה שבפעם הבאה לא נצטרך להיות גם באשדוד", ציינה ח"כ לנדבר.

 

"יש לבחון האם הופקו הלקחים הדרושים ממלחמת לבנון השנייה בכל הקשור לטיפול באזרח ולבחון כיצד ניתן להיערך למצב בצורה טובה יותר", הוסיפה. פורסם לראשונה 05/03/2008 16:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זאב טרכטמן
קסאם בשדרות. ארכיון
צילום: זאב טרכטמן
הצבת מיגוניות בשדרות, היום
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים