שתף קטע נבחר

הקבינט לצה"ל: לעצור לגמרי את ירי הקסאם

שרי הקבינט המדיני ביטחוני דורשים מצה"ל להציג תוכנית להפסקה מוחלטת של הירי לעבר הנגב המערבי. ההחלטה היא תולדה של דרישת השר דיכטר, להפסקת ירי ולא רק צמצומו. עוד הוחלט כי יש לפגוע בשלטון החמאס בעזה. במהלך הישיבה נורו שלוש רקטות מעזה ולא גרמו לנפגעים או נזק

הקבינט לביטחון לאומי הנחה בצהריים (יום ד') את צה"ל להציג תוכניות להפסקה מוחלטת של ירי הקסאם לעבר ישראל. זאת בניגוד לדרך הפעולה בעבר, שנועדה לצמצם את הירי מעזה ולא לעוצרו באופן מלא. בנוסף, הוחלט כי יש לפגוע בשלטון החמאס בעזה.

 

מלחמה בדרום:

 

במהלך ישיבת הקבינט, שהתכנס בשעות הבוקר, נמשך הירי מרצועת עזה. שלוש רקטות קסאם נורו ונפלו בשטחים פתוחים דרומית לאשקלון ובתחום המועצה האזורית שדות נגב. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

בין ההחלטות שהתקבלו בדיון: צמצום התעצמות החמאס - תוך תיאום עם שלטונות מצרים, וקידום המשא ומתן מול הרשות הפלסטינית - תוך שמירת חופש הפעולה למאבק בטרור. השרים החליטו בנוסף כי יש להימנע ממשבר הומניטארי בעזה ומקביל - להאיץ את הטיפול בנושא העורף.

 

שרי הקבינט הנחו את צה"ל לפעול במרחבי שיגור הרקטות, במערך הייצור והאחסון שלהן וביעדים צבאיים ותשתיתיים אחרים. עוד הוחלט כי יש לפעול נגד מוסדות החמאס ברצועה. היעדים יותקפו באישורם של ראש הממשלה, שר הביטחון ושרת החוץ.

 

ראש הממשלה עקץ: שמח על ההסכמה בין ברק ורמון

החלטת הקבינט שהתקבלה היא תולדה של דרישתו של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שאמר כי יש להפסיק באופן מוחלט את הירי ולא להסתפק בצמצומו. המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, נמנע בהצבעה, לאחר שקרא להכרזה חד צדדית על הפסקת אש. רמון הציע כי תקיפות צה"ל יתחדשו במקרה שכזה רק עם חידוש ירי הקסאמים. השר מופז נמנע גם הוא, בטענה כי הנעשה ברצועה הוא "מגה טרור" וכי הצעת ההחלטה אינה תקיפה דיה.

 

השר לביטחון פנים, שבית שכניו באשקלון נהרס מגראד ביום ראשון, אמר ל-ynet לפני הישיבה: "לא מקובלת עלי הטרמינולוגיה של צמצום, הפחתה, כיווץ הירי. אוי ואבוי לנו אם הצבא לא יודע להגיד לנו איך משיגים את היעד הזה". 

 

המשנה לראש הממשלה רמון טען כי הצעת ההחלטה שהתקבלה אינה מספקת. רמון אמר במהלך הדיון שעל ישראל להשיג הישג מדיני, ולהכריז באופן חד צדדי על הפסקת אש מצידה, שבמהלכה יחודשו אספקת החשמל המים והדלק לרצועה. רמון ציין שאם יימשך ירי הקסאם - יהיה על צה"ל להגיב לעבר מקורות האש, גם אם מדובר באזורים מאוכלסים.

סוגייה זו כבר נבחנת בידי גורמים משפטיים, לבקשת שר הביטחון, ברק. ראש הממשלה אולמרט ציין בחיוך במהלך הישיבה כי זו הפעם הראשונה מזה זמן שבה יש הסכמה בין המשנה לראש הממשלה לשר הביטחון.

 

בעוד הקבינט מכונס לדון בפעולה בעזה, תקף יו"ר וועדת הכנסת, ח"כ דוד טל (קדימה), את האפליה שנוצרה לטענתו בין תושבי שדרות לתושבי אשקלון. "לא ייתכן שהמדינה מוכנה להשלים עם ירי טילים על שדרות והיא מגיבה רק כשיש טילים על אשקלון", אמר טל וקרא למקבלי ההחלטות להפסיק את ירי הרקטות לעבר שתי הערים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקבינט החליט. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים