שתף קטע נבחר

קהילה בשבוע: "הצור והצוהר" בצור הדסה

לאור הצלחת ערב טעימות היין בפורים אשתקד, בקהילה של היישוב צור הדסה מתכננים גם ערב וויסקי. זה לא מפליא בהתחשב בכך שכוכבי הקידוש בשבת הם המשקה האלכוהולי ודג ההרינג. מבט לקהילה

דע לפני מי אתה עומד: קהילת "הצור והצהר" שביישוב הקהילתי צור הדסה. זו קהילה משפחתית וצעירה, המונה כ-30 משפחות. היישוב צור הדסה נמצא בפרוזדור ירושלים, כ-10 קילומטרים דרומית-מערבית לבירה.

 

מי ומי ההולכים: בקהילה חברים אנשי חינוך, בעלי עסקים ואוחזים במקצועות חופשיים. ביישוב משפחות מבוססות עם ילדיהם לצד משפחות צעירות, צברים לצד עולים מקצוות תבל. ושימו לב, הרשימה ארוכה: אוסטרליה, אנגליה, גרמניה, דרום אפריקה, הונגריה, צרפת, רומניה, שווייץ.


חברי הקהילה מתכנסים (צילום: באדיבות קהילת "הצור והצוהר")  

 

לשון אחר: התפילה היא בנוסח אשכנז.

 

רב לכם בני ישראל: רב הקהילה הוא הרב לוי יצחק קופר.

 

יתגבר כארי: בימי החול התפילות מקיימות באחד מבתי הכנסת הספרדיים שביישוב. מיעוט המשפחות הדתיות הגרות בישוב הביא לשיתוף פעולה במניין משותף.

  

על דעת המקום: אין תעריף קבוע למקום בבית הכנסת כדי לא להקשות על המתפללים; כל דכפין ייתי ויתפלל. עם זאת, בהחלט מומלץ לתרום - בעיקר לקראת הימים הנוראים, לכיסוי הוצאות שוטפות של בית הכנסת.


מחפשים שידוך? חכו לגוזלים (צילום: באדיבות קהילת "הצור והצוהר")

 

כסא הכבוד: אין מקום או שורה שנחשבת, לפי הכלל החסידי "לית אתר פנוי מיניה".

 

בין הזמנים: התפילה בשבת בבוקר נמשכת כשעתיים, לא כולל הקידוש שלאחר התפילה.

 

שירה חדשה: לא מביאים חזנים מבחוץ, אבל בהחלט מתכבדים באורחים מזדמנים המטיבים לזמר.  

 

קריאת קודש: בבית הכנסת יש ספרי קודש שנאספו מכל מיני מקורות: החומשים הם מהוצאות "קורן", ולצידם חומשי "הרץ" שנתרמו מבית כנסת אחר. הסידורים רובם מההוצאות "רינת ישראל" ו"קורן".

  

דברים שיש בהם שיעור: ביום ראשון יש שיעור בגמרא מפיו של הרב קופר וכן שיעור לנוער, המועבר על ידי שלמה בן דור. בשבת יש שיעור קבוע בפירוש רמב"ן על התורה. כל השיעורים פתוחים לגברים ונשים - לחברי הקהילה וגם לאלו שאינם פוקדים את בית הכנסת באורח קבוע. מלבד זאת מתקיים גם מפגש ראש חודש לנשות הקהילה.


פעילויות לילדים (צילום: באדיבות קהילת "הצור והצוהר")

 

הפסק: בשבת בבוקר מתקיימת דרשה קצרה.

 

צאצאי צאצאינו: תפילת הילדים מנוהלת ביד רמה על ידי צעירי בית הכנסת.

 

תרומות ומעשרות: לפרוכת ולכיסוי של הבמה יש סיפור מיוחד: הפרוכת היא אריגת יד של הרב קאהן ז"ל, שחי בצרפת. הפרוכת שכנה במוזיאון וולפסון עד שבתו של הרב, מיכל כהן, הביאה אותה לקהילה. הכיסוי לבימה נתרם לעילוי נשמת ר' חיים יואב קימלמן, ניצול שואה שהקים משפחה במלבורן, אוסטרליה, ושימש משך שנים רבות כבעל קורא וכחזן.

 

ספר הזכרונות: בפורים אשתקד קיימה הקהילה ערב טעימות יין, שנתפתח בלימוד הלכות. כעת בתכנון: ערב טעימות וויסקי.

 

בישיבה של מטה: לעת עתה ריהוט בית הכנסת מורכב בעיקר מכיסאות פלסטיק של "כתר".

 

בישיבה של מעלה: עזרת נשים היא לצד עזרת הגברים. הכסאות מופנים לירושלים, ולא לעזרת הגברים. השטח מרווח, אווירירי ומסביר פנים.


קובעים מזוזה (צילום: באדיבות קהילת "הצור והצוהר")

 

יחד, יחד: סיכוי לשידוך לא ממש קיים כיוון שהקהילה צעירה עדיין. ובכל זאת, למי שיש סבלנות, כדאי לחכות לגוזלים הראשונים שיגיעו לפרקם בעוד כעשר שנים.

 

דרור יקרא: בלוח המודעות אפשר למצוא את עקרונות ייסוד הקהילה - ה"אני מאמין" של הצור והצהר. כמו כן נמצאים שם זמני תפילות, הודעות על פעילות קהילתית ותקציר גליון "הדס שיטה" האחרון (והפירוט מיד).

 

קוראים ומשתחווים: עלוני שבת בקהילה הם דפי "מבראשית" לצעירים ו"הדס שיטה" – דיונים הלכתיים על נושאים שעלו בקהילה.

  

ברבורים, שלו ודגים: בקידוש אפשר למצוא פירות יבשים וחטיפים - ולצידם כוכבי השולחן: ויסקי והרינג.

 

דרך ישרה: בית הכנסת נגיש לנכים  - הן לעזרת הגברים והן לעזרת הנשים.

 

עוסקים בצורכי ציבור באמונה: הקהילה בפעילות חסד ענפה – בין השאר, תמיכה בנזקקים וסיוע לחוסים ביישוב רוגלית. כן, אנשי הקהילה מפעילים סניף של תנועת נוער בני עקיבא הפתוח לכלל ילדי היישוב. 

 

למען שמו באהבה: ישר כוח לגדי וקסלר - זקן הקהילה, בעל קורא וחזן, ומורה דרך. אמיר גוטל - ממייסדי הקהילה ודואג לתפעול השוטף. ירדן מור יוסף ותמנע גוטל – מפעילות את תפילת הילדים. שרה כהן - מקשטת את בית הכנסת לקראת כל חג. ושאר העוסקים במלאכת הקודש.

 

רוצים שנכתוב גם על הקהילה שלכם? כיתבו אלינו

 

יניב מזומן הוא עמית מחקר בבית מורשה. הטור בחסות בית המדרש-החברתי, בית מורשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זמן קידוש
באדיבות קהילת הצור והצהר
מומלצים