שתף קטע נבחר

מחקר: חתול מפחית הסיכון בשליש להתקף לב או שבץ

מיאו, חתולה: מחקר מקיף שנערך בארצות-הברית מצא כי בעלי חתולים נמצאים בסיכון מופחת בשליש ללקות בהתקפי לב ושבץ מוחי. ההשערה: החתול מפחית מתחים ובכך מוריד את לחץ הדם ומפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם

אמצו חתול: הוא לא רק יקרע את הספה וימרוט את הכריות אלא גם ישפר את בריאותכם. מחקר חדש שכלל אלפי מבוגרים בארה"ב מצא כי אלה שגידלו חתול כחיית מחמד בביתם היו בסיכון מופחת בשליש ללקות בהתקפי לב ושבץ מוחי. המחקר הוצג באחרונה בכנס שבץ בארצות הברית. על פי ההשערות, החתול מפחית מתחים וחרדות ובכך מוריד לחץ דם – אחד הגורמים המשפיעים על סיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.  

 

החוקרים בדקו 4,435 מבוגרים בגילאי 30 עד 75, כמחציתם גידלו חתול מחמד. תוצאות המחקר הראו כי 3.4% מבעלי החתולים מתו מהתקפי לב במהלך תקופה של 10 שנים, אולם בקרב הקבוצה שלא גידלה חתול, שיעור התקפי הלב היה 5.8%. 


כיסוי המיטה הלך, הבריאות נשארה (אם רק תשארו רגועים; צילום: גרגורים) 

 

החוקרים מצאו כי הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי היה גבוה גם כאשר נלקחו בחשבון גורמי סיכון נוספים למחלות לב וכלי דם ובהם רמות גבוהות של שומנים בדם, עישון וסוכרת.  

 

בעלי חתולים רגועים ונינוחים יותר

פרופ' עדנן קוורשי, ראש צוות החוקרים מאוניברסיטת מינסוטה, אמר בראיון ליומון הבריטי "טלגרף" כי ההסבר הביולוגי לסיכון המופחת הוא ככל הנראה הפחתת המתח והחרדות כתוצאה מגידול החתול כחיית מחמד. כשהמתח והחרדה נמוכים, נותרים גם לחץ הדם וקצב הלב נמוכים, ושני אלה הם גורמים לסיכון מוגבר להתקפי לב ושבץ מוחי. עם זאת, הדגיש קוורשי כי בעלי חתולים נמצאו רגועים ונינוחים באופיים, כך שייתכן כי מלכתחילה היו בעלי סיכון מופחת לשבץ ולהתקף לב.    

 

כ-130 אלף ישראלים לוקים מדי שנה בשבץ מוחי, גורם התמותה השלישי בשכיחותו בישראל, הגורם לכ-3,000 מקרי מוות בשנה. הסיכון ללקות בשבץ מוחי מכפיל עצמו כל עשור, מגיל 35 והלאה. מנגד, כ-12 אלף ישראלים לוקים בהתקפי לב, כשהגיל הממוצע להתקף לב ראשון עומד על 65 שנים.  

 

הסיבות להתקף לב ולשבץ מוחי הם חסימה באחד מכלי הדם המובילים חמצן למוח או ללב. התוצאה היא נזק בלתי הפיך לרקמות. חסימה שכזו ברקמת המוח גורמת למגוון רחב של תסמינים, משיתוק בחצי גוף ועד מוות. חסימה בלב גורמת להתקף לב ולסכנת חיים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק בריאות!
צילום: שמואל דברת
באדבות: צער בעלי חיים ת"א
תרגיעו
באדבות: צער בעלי חיים ת"א
באדבות: צער בעלי חיים ת"א
מקטין את הסיכון להתקף לב. חתול
באדבות: צער בעלי חיים ת"א
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים