שתף קטע נבחר

העדה החרדית: להיערך לקרב נגד חוק ההשתלות

בעדה מתגייסים למאבק נגד ה"איום" החדש: חוק ההשתלות. הערב הוצפו הריכוזים החרדים בירושלים במודעות, כשתחת הכותרת "לא תרצח" מתבקש הציבור להיערך למערכה אדירה "נגד החוק שמתיר רציחה במקרה של מוות מוחי"

הרב אלישיב לא לבד: היום (ד') פרסמה העדה החרדית מודעות ברחבי הריכוזים החרדים בירושלים תחת הכותרת - "לא תרצח". במודעות הציבור מתבקש להתכונן למערכה אדירה, "אשר תרעיד את אמות הסיפים" נגד 'חוק מוות מוחי נשימתי' אשר עבר שלשום בקריאה שניה ושלישית בכנסת. במודעות מאשימים אנשי העדה החרדית כי "החוק מתיר רציחה במקרה של מוות מוחי". מצויין כי "כל גדולי גדולי ישראל, כמו גם גדולי ישראל פוסקי ההלכה בדור שעבר, פסקו והורו ברבים שזה מעשה רציחה ממש לכל חומרת הדבר".

 

הציבור עצמו, מתבקש על ידי רבני העדה החרדית לעמוד על המשמר. "במקרה של אשפוז רחמנא ליצלן לעמוד בתוקף על קיום התורה לכל פרטיה, להסביר לרופאים שרצוננו בקיום צו התורה בשלמותה, וגם הרופאים יזהרו שלא לעבור חס וחלילה את פי ה' ושלא לתת יד לרציחה", נכתב. הדברים נחתמים בשליחת רפואה שלמה לכל חולי עמו ישראל ובתקווה ש"נזכה לסיים מקרא שכתוב ואת רוח הטמאה אעביר מן הארץ בבוא לציון גואל במהרה בימינו".

 

מוח או לב?

הבוקר פירסם בטאונה של דגל-התורה, "יתד נאמן", שתי מודעות חריפות של גילוי דעת תורה המביאות את התייחסותם של שניים מגדולי הרבנים בציבור הליטאי לסוגיה. המודעה הראשונה היא למעשה פרסום מחודש של מודעה ישנה יותר, משנת 1991, אז קבעו הרב יוסף שלום אלישיב והרב שלמה זלמן אויערבאך כי קביעת רגע המוות על פי "מיתת המוח" הינה כשפיכות דמים, כלומר - רצח. "בעניין השתלת הלב, או שאר איברים לצורך חולה מסוכן, בזמן שלב התורם פועם ומוחו כולל גזע המוח אינו מתפקד כלל הנקרא 'מיתת המוח' - דעתנו שאין שום היתר להוציא אף אחד מאבריו ויש בזה משום שפיכות דמים", נכתב. 

 

המודעה השנייה נותנת תוקף, מחודש לגילוי הדעת האמור ומופיעה בשמו של הרב אלישיב לבדו, שכן הרב אויערבאך נפטר ב-1995. "כפי שכבר כתבתי - כל עוד שפועם הלב - גם אם החולה במצב של "מוות מוחי" אין שום היתר להוציא שום איבר מהחולה", מדגיש הרב אלישיב.  

 

במקביל, בכתבה שפורסמה בביטאון נמסר כי "בעולם התורה וההלכה הביעו שאט נפש ודאגה חמורה מהפרצה המעוררת חרדה, בהתערבות הבוטה בנושא החמור הנוגע לשאלות של רציחה ופיקוח נפש". בין שני הרבנים קיים קשר משפחתי הדוק, שכן בתו של הרב אלישיב ובנו של הרב אוירבאך, הרב עזריאל אויערבאך, נשואים.

 

קרב רב

על פי החוק שאושר תינתן לכל משפחה הזכות להכריע לפי איזו פסיקה הלכתית הם בוחרים לנהוג - אם לפי מוות לבבי או מוות מוחי. לבדיקת המוות המוחי יוקצו מכונות מיוחדות הבודקות אם אכן המוח חי או שמא מת הוא. הרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, ובגיבויו של הרב עובדיה יוסף, סמכו את ידם על החוק שמטרתו להביא לשינוי מהותי בתחום השתלות האיברים בישראל. את פסיקתם זו גיבו קשת רחבה של רבנים. הרב אלישיב לעומתם, פוסק כי מוות לבבי הינו המוות הוודאי של האדם וכי אין לקבוע את רגע המוות עד שלמעשה, הגוף מפסיק לחיות.  

 


 

חותמים עכשיו:

  

המטרה של ynet: חצי מיליון בעלי כרטיס אדי  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשקווילים הערב בירושלים
צילום: אפרת וייס
הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
מומלצים