שתף קטע נבחר

גורם צבאי: מסוף הדלק יישאר סגור בימים הבאים

במערכת הביטחון בחנו את סוגיית המסוף בנחל עוז, שם נרצחו בפיגוע שני אזרחים ישראלים, והחליטו להשאירו סגור בימים הקרובים. עם זאת, לדברי הגורם הצבאי, בטווח הרחוק עצירת אספקת הדלק לרצועה תגרור לחץ בינלאומי. "אין לנו כוונה לשחק לידי ארגוני הטרור ולהביא למשבר ברצועה", אמר

"מסוף הדלקים בנחל עוז לא ייפתח בבוקר, וככל הנראה ישאר סגור גם בימים הקרובים" - כך אמש (יום ד') ל-ynet גורם צבאי בכיר. במערכת הביטחון בחנו בשעות הערב את סוגיית פתיחת המסוף, וההחלטה העקרונית שהתקבלה היא שהתגובה לפיגוע לא תבוא לידי ביטוי בעצירת אספקת הדלק והסולר לפלסטינים, אלא בדרכים אחרות. עם זאת, לפחות בימים הקרובים לא יגיעו מכליות ישראליות למסוף בנחל עוז. יצוין כי אחד העובדים בצד הפלסטיני במסוף העביר זמן קצר ביותר לפני ההתקפה מידע על כוונת מחבלים לפגוע במקום.

 

העובדה כי המסוף לא יעבוד בימים הקרובים מהווה מסר לארגוני הטרור הפלסטינים ובעיקר לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה, לפיו ארגוני הטרור הם אלה הפוגעים בשגרת חייהם.

עם זאת, הסביר הגורם הצבאי, לטווח הרחוק עצירת אספקת הדלק לרצועה תגרור לחץ בינלאומי ולא תטיב עם ישראל. ככל הנראה, לאחר כמה ימים שבהם יהיה סגור המסוף, הוא ייפתח להעברת דלקים.

 

קצין בכיר בצה"ל אמר ל-ynet כי בעקבות ההגבלות השלטוניות שהוטלו לפני מספר חודשים על שלטון חמאס ברצועה, צומצם מלאי הדלקים שמועבר לרצועה ונקבעה "מכסה הומניטרית". כלומר, כמות דלקים מינימלית המאפשרת קיום אורח חיים תקין. כך למשל, צומצמה אספקת הבנזין מ-500 אלף ליטר בשבוע ל-75 אלף ליטר בלבד. כמו כן, מועברים 800 אלף ליטר סולר בשבוע, לשימוש גנרטורים ועוד 2.2 מיליון ליטר סולר בשבוע, להפעלת תחנות כוח.

 

"לא נשחק לידיהם של ארגוני הטרור"

אלוף משנה ניר פרס, מפקד מנהלת התיאום והקישור בארז, אמר לאחר הפיגוע כי בימים האחרונים הפלסטינים אינם מושכים את הדלק והסולר שמעבירה ישראל, ומנסים ליצור מצג שווא כאילו יש משבר ברצועת עזה,"נעשו ניסיונות להאשים את ישראל שהיא לא מכניסה דלק, אבל זה לא המצב", אמר אלוף משנה פרס.

 

על פי הערכות שיש בידי ישראל, ברצועת עזה יש מלאי דלק וסולר שיאפשר אורך חיים תקין בימים הקרובים.

לכן, הפסקת פעילות המסוף למספר ימים לא תהווה פגיעה משמעותית לאזרחים הפלסטינים. לדברי הגורם הצבאי, "גם הפיגוע הזה מוכיח עד כמה ארגוני הטרור עושים שימוש ציני במתקנים המשמשים לרווחת האוכלוסייה הפלסטינית. אין לנו כוונה לשחק לידיהם ולהביא למשבר ברצועה".

 

לדברי הגורם, "המסוף יהיה סגור בימים הקרובים, אבל נפתח אותו בהמשך. בכל הקשור לתגובה לפיגוע, אנו נמצא את הדרכים לעשות זאת, והפגיעה בחלק מהמחבלים הקשורים לפיגוע מבהירה את הכוונות והיכולות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע בנחל עוז
צילום: זאב טרכטמן
מסוף הדלק. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים