שתף קטע נבחר

כללי המשחק שבין נחל-עוז לעזה

באמצעות פיגועים חוצי-גדר, המבוצעים בידי ארגונים אחרים, מנסה חמאס "לחמם" את הגזרה - מבלי לספק לצה"ל עילה לפעולה נרחבת. ישראל, שמעוניינת אף היא ברגיעה, מקבלת בינתיים את הכללים

בחמאס בעזה מתוסכלים משלושה דברים: ראשית, מהעובדה שהם לא מצליחים להגיע - בתיווך המצרים - לרגיעה, לה הם זקוקים כל-כך מול ישראל; שני, מכך שחרף מאמציהם להביא לשחרור אסירים "כבדים" - עסקת שליט תקועה; שלישית - פעולות של צה"ל בשטח הרצועה מסבות להם ולארגונים הפועלים בשמם נפגעים רבים.

 

כמעט בכל דרך מנסה החמאס בעזה "לחמם" את הגזרה - אבל מבלי לגרור את צה"ל לפעולה נרחבת בעזה. הפיתרון: פיגועים חוצי-גדר באמצעות ארגונים שונים, שאינם נוטלים חלק בשלטון הפורמלי ברצועה - הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית ופלגים פורשי הפתח. פעולות של ארגונים אלה לאורך הגדר נתפשות כחלק מ"כללי המשחק" הבלתי כתובים בין הצדדים, כחלק משגרת הלחימה.

 

ישראל, שמעוניינת גם היא להשיג רגיעה ברצועה, מקבלת את הכללים. כמעט מדי לילה - וכך גם בלילה האחרון, בו נהרג לוחם מיחידת אגוז - פועלים כוחות צה"ל בעומק של עד שלושה קילומטרים מהגדר, ואילו הארגונים הפלסטיניים הקטנים מבצעים פיגועים חוצי-גדר - כמו הירי לעבר השר אבי דיכטר והפיגוע במסוף הדלקים בנחל עוז היום.

 

משחק מלוכלך במעברים

מסופי המעברים ברצועה כבר מזמן אינם מופעלים בידי צוותים ישראלים-פלסטינים משותפים, כפי שהיה עד השתלטות חמאס על עזה. מאז אותה הפיכה, הפרידה ישראל בין הצד הפלסטיני של המעבר לבין הישראלי. המשאיות עמוסות הסחורות נבדקות תחילה בצד הישראלי, ואז נוהגים אותן ערבים-ישראלים לצד הפלסטיני המרוחק - שם פורקים אותן תחת תצפית ישראלית. לאחר מכן מסיעים אותן הנהגים בחזרה לשטח ישראל, לבדיקה חוזרת. למסוף נחל עוז מועבר הדלק במכליות, שם הוא מוזרם בצינורות תת-קרקעיים לשטח הרצועה.

 

הקירבה לצד הפלסטיני הופכת את מתחמי המעברים למקום שקל לגשת אליו, מפני שיש בו תנועה רבה וגם קל יחסית לחפור מנהרה מתוך המתחם הפלסטיני לזה הישראלי. המרחק קצר, והתנועה במתחם הפלסטיני מסתירה את פעולות החפירה. אפשר גם פשוט לעבור את המרחק הזה בריצה ולטפס על הבטונדות המגנות על המתחם. כך לא רק בנחל עוז, אלא גם בקרני, בסופה ובכרם שלום.

 

בניגוד לאינטרס שלהם, פוגעים הפלסטינים במעברים ויורים לעברם אש מרגמות, משום שקל יחסית לפגוע בהם. החמאס מצידו יכול תמיד להתנער מאחריות ולהמשיך להתלונן על ישראל, שאינה מספקת לרצועה ציוד הומניטרי. על הפיגועים, כאמור, אין הוא לוקח אחריות. משחק מלוכלך, אבל למרבה הפלא הוא מצליח בזירה הבינלאומית.  

 

הפיגוע היום במסוף נחל עוז הוא פעולת תגמול של הארגונים העזתים, כולל חמאס, על הפעולות החודרות של צה"ל ברצועה. ייתכן מאוד שלצה"ל ולממשלת ישראל לא תהיה ברירה, אלא להשלים פעולות בתוך הרצועה, שצה"ל כמעט ונמנע מהן עד כה והגבילן לפגיעה בחוליות יורות קסאם בלבד. עתה נראה שצה"ל יסלים את התקיפות האוויריות, וסביר שתהיה גם הסלמה בירי הקסאמים מצד הארגונים הקטנים. חמאס, על כל פנים, מתכוון עדיין להשיג רגיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל בנחל עוז
צילום: צפריר אביוב
מומלצים