שתף קטע נבחר

פסק דין החמץ: העדה החרדית יוצאת למאבק

רבני העדה שלחו מכתב ל-60 בעלי עסקים בירושלים בו הם מזהירים: "העונש על חילול השם, ובמיוחד בעיר הקודש, הוא חמור מאוד, והאחריות תרבוץ עליכם". בחול המועד: הפגנת ענק בכיכר השבת

"אנו בטוחים כי העונש על חילול השם, ובמיוחד בעיר הקודש, הוא חמור מאוד, והאחריות תרבוץ עליכם לבד" – כך מזהירים רבני העדה החרדית במכתב שנשלח היום (ג') אל בעלי העסקים בירושלים, בעקבות הפסיקה התקדימית המתירה מכירת מוצרי חמץ במהלך חג הפסח. בישיבה מיוחדת שקיימו אמש חברי הנהלת העדה הם דנו בדרכי מחאה נגד מכירת החמץ ברחבי העיר, והחליטו לצאת למאבק נגד המהלך שזכה הבוקר לגיבוי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז.

  

כצעד ראשון החליטו הנוכחים לשלוח באמצעות הועדה למען קדושת השבת בירושלים מכתבים ל-60 בעלי עסקים ומסעדות בבירה, בו הם נקראים שלא למכור חמץ בימי החג. במכתבם מזהירים הרבנים כי "הכסף הזה וודאי לא יילך לדברים שתיהנו מזה, ומי יודע לאן זה יילך". בנוסף מתכננים החרדים הפגנה המונית שתתקיים בכיכר השבת ביום שלישי הבא – בעיצומו של חול המועד, במחאה נגד הפסיקה התקדימית. על הקריאה לציבור לצאת ולהפגין חתומים ראשי רבני העדה החרדית ובהם הגאב"ד, הרב יצחק טוביה וייס, ושאר חברי הבד"ץ. 

 

"בכאב רב ובחרדה גדולה שמענו שמועה לא טובה שעומדים אתם למכור מוצרי חמץ בחג הפסח ונחרדנו חרדה גדולה על כך", כתבו הרבנים אל בעלי העסקים, "אנו בטוחים שמעשיכם הם מחוסר ידיעה מספקת מחומר האיסור. לו ידעתם את חומר הדבר - לא הייתם נותנים יד לזה, ועל אחת כמה וכמה מצווה זו, שבמשך אלפי שנים מסרו אבותינו את נפשם, כפשוטו, כדי שלא להיכשל באכילת חמץ, והעדיפו למות מרעב ומייסורים נוראיים שלא לאכול חמץ בפסח". 

 

"ובזאת אנו גם מודיעים כי מעשיכם מכאיבים מאוד לעם ישראל ולתפוצותיו הרואה עצמו נפגע ממעשיכם הנוגדים את דעת התורה. ברגע האחרון אנו מתחננים אליכם - אנא, אל תעשו את המעשה הזה המכרית אתכם מן העם היהודי ואל תבעטו באלוקי אבותיכם אשר ציוונו שלא לאכול חמץ ובוודאי שלא למכור חמץ לרבים.. ברגע האחרון הימנעו ותודיעו שאתם לא מוכנים לשרוף את נשמותיכם על הנאה של רגע, וגם לא על רווח כספי, כי הכסף הזה וודאי לא יילך לדברים שתיהנו מזה, ומי יודע לאן זה יילך".  

 

משבר קואליציוני?

גם בציונות הדתית מוחים נגד עמדתו של מזוז. מארגון רבני צֹהר נמסר בתגובה: "החלטת היועץ המשפטי שלא לערער על פסק הדין בעניין החמץ מחזקת את התחושה כי המערכת המשפטית הפכה כמוקד לחשיבה דמוקרטית ששכח את חלקו בעיצוב פניה של המדינה כמדינה יהודית ולא רק דמוקרטית".

 

"העם היהודי מבקש וחפץ בסמלים המעניקים משמעות לזהותו בהווה וזיקתו לעבר. חקיקה דתית מחד ומעורבות המערכת המשפטית מאידך אינה יכולה לשמש תחליף לשיח עמוק בחברה הישראלית על זהות וסמלים משותפים הנחוץ כל כך לחיזוקה של הזהות היהודית במדינת ישראל. כיפופי הידיים ההדיות בין קבוצות דתיות וחילוניות מסיחים את הדעת מהנושאים המשמעותיים לעיצוב זהותנו היהודית והלאומית במדינת ישראל".

 

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר כי יש צורך דחוף בחקיקת חוק "ההופך את פסיקת השופטת בנוגע לחוק החמץ לאות מתה". ישי הוסיף כי מפלגתו תגיש את הצעת החוק גם אם הדבר יהיה בניגוד לעמדת הממשלה, שדחתה אותו בישיבתה השבועית האחרונה. עם זאת הרגיע יו"ר ש"ס ואמר: "עם ישראל לא ישנה דרכיו בגלל פסיקה הזויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החמץ. העדה החרדית תפגין
צילום: ניב קלדרון
מזוז. מי ינצח?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים