שתף קטע נבחר

למרות פועלו: מנדלה מוגדר "טרוריסט" בארה"ב

שמו של נלסון מנדלה, סמל המאבק באפרטהייד הגזעני בדרום אפריקה ולימים נשיאה, עדיין מופיע ברשימת הטרור של ארה"ב. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס הגדירה את המצב "מביך". בסנאט יש מי שמבטיח לתקן זאת באמצעות חקיקה

המדינאי הדרום אפריקני נלסון מנדלה זכה לקבל בארצות-הברית את עיטורי הכבוד הגדולים ביותר - "מדליית החופש הנשיאותית" מנשיא ארה"ב בבית הלבן ואת "מדליית הזהב של הקונגרס" בגבעת הקפיטול - אך למרבה הבושה שכחו להוציאו מרשימת הטרור של ארה"ב. כך יצא, שעל-פי החוק האמריקנים, היו צריכים לעצור אותו עם נחיתתו על אדמת ארה"ב ולא לפרוס לפניו שטיח אדום.

 

אמש פרסם משרד החוץ האמריקני את הדו"ח השנתי על מצב הטרור העולמי ואבוי לאותה בושה, נלסון מנדלה, האיש שלחם במשטר האפרטהייד בדרום אפריקה, סמל החופש, עדיין מוזכר ברשימת הטרור ונדרש לאישור מיוחד כדי להיכנס לתחומי ארה"ב. מנדלה, שיחגוג ב-18 ביולי את יום הולדתו התשעים, נכלל בארה"ב באותה לצד ראשי אל-קאעידה, חמאס וחיזבאללה.

 

תנועתו הפוליטית, "הקונגרס הלאומי האפריקני" (ANC), נחשבה בשנות השבעים והשמונים לארגון טרור על-ידי המשטר הלבן בדרום אפריקה. מדינות רבות אחרות ובהן ארה"ב וגם ישראל הלכו בעקבות המשטר. מנדלה שוחרר מהכלא ב-1990, אחרי 27 שנים שבהן היה אסיר פוליטי. ב-1994 הוא נבחר לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה.

 

מנהיגי הארגון ובראשם מנדלה עדיין מוזכרים ברשימת הטרור וכך גם מנהיגי דרום אפריקה הנוכחיים, לרבות שר החוץ שלה, שנזקק אף הוא לאישור מיוחד בחתימת מזכירת המדינה כדי להיכנס לתחומי ארה"ב. כשמישהו מחברי "הקונגרס הלאומי האפריקני" מבקש אשרת כניסה לארה"ב, הוא נאלץ לעבור

תחקיר מיוחד. במקרים לא מעטים נדחית בקשת הויזה, גם אם מדובר באישים דרום אפריקנים בכירים.

 

העיתון "יו.אס.איי טודיי" דיווח היום (ה') שאפילו ברברה מסקאלה, שהייתה שגרירת דרום אפריקה בארה"ב בשנים 2000-2006, לא הצליחה לשוב לביקור בארה"ב בשנת 2007 לאחר שבקשתה המיוחדת נחדחתה. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס הגדירה את המצב הזה כ"מביך", יושב ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים הווארד ברמן קרא לו "משפיל", וסנאטור ג'אד גרג כינה את המצב "בלגאן פקידותי" ונשבע לתקנו באמצעות חקיקה בקונגרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
נלסון מנדלה. סמל המאבק באפרטהייד
צילום: איי אף פי
קונדוליזה רייס: המצב מביך
צילום: AFP
מומלצים