שתף קטע נבחר

הצעת חוק: בתי הדין הרבניים לא יעסקו בגיור

לאחר שבית הדין הרבני פסל את גיוריו של ראש מערך הגיור בישראל, הרב דרוקמן, מבקשים בכנסת לפסול את הדיינים מלעסוק בענייני גיור באופן גורף. הצעת חוק בעניין הועלתה על ידי ח"כ זבולון אורלב. הרב דרוקמן על הפסילה: "זהו כתב שקר"

נמשכת הסערה שחוללה פסיקת בית הדין הרבני הגדול, שביטל את גיוריו של ראש מערך הגיור הרב חיים דרוקמן: הבוקר (יום א') הודיע יושב ראש המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, כי הוא מגבש הצעת חוק שתשלול מבתי הדין הרבניים את הסמכות לדון בענייני גיור.

 

"בהחלטה פוליטית ואנטי-ציונית, בית הדין הגדול כרת את הענף שעליו ישב", אמר אורלב. הוא קרא להקים בתי דין חלופיים לגיור מטעם המדינה, בהם יכהנו דיינים ש"שירתו בצה"ל ומתפללים ביום העצמאות עם 'הלל בברכה' לתקומתה של המדינה".

 

בתוך כך התייחס בסוף השבוע הרב חיים דרוקמן לראשונה לביטול הגיורים שביצע, ותקף בחריפות את הפסיקה בעניינו. בראיון לערוץ 7 טען ראש מערך הגיור הממלכתי כי לא מדובר בפסק של בית הדין הגדול, אלא בהחלטה של

שלושה דיינים, שהתקבלה בניגוד לדעתו של נשיא בית הדין, הרב שלמה עמאר. לדבריו, "ישבו שלושה דיינים מבית הדין הגדול וכתבו כתב פלסתר מרושע שאין לו ולאמת והצדק כלום".

 

"הרב אברהם שרמן, שהיה אב בית הדין בדיון, פירסם אותו לפני כשלושה חודשים בכנס דיינים כללי והרצה עליו, והזכיר אותי ב'תוארי כבוד' רבים, תוך כדי אמירת גיבובי דברים", גילה הרב דרוקמן, "בעקבות ההרצאה הזאת טלפנו אלי דיינים כשהם מזועזעים מכך, שבלי לדבר איתי או לשמוע את הצד שלנו, הוא פרסם פסק דין כנגדי".

 

לטענתו, רק שבוע לאחר מכן, ולאחר שפסק הדין כבר ניתן, הוא הוזמן להשמיע את גרסתו. "הגעתי לדיון ואמרתי להם שבכך שהם פרסמו את פסק הדין בלי לשמוע את הצד שלנו הם פסלו את עצמם מלדון, ופניתי לרב עמאר שהורה להם לא לפרסם שום פסק דין אלא להעביר אליו את התיק", מספר הרב דרוקמן, "יומיים לאחר ההחלטה של הרב עמאר הם פרסמו את הפסק".

 

"כל מאן דהוא מבין שזה כתב פלסתר. אלו דיינים? אלו לא יכולים להיות דיינים, שכביכול באצטלה של בית דין, כותבים פסק בלי לשמוע את הצד המדובר. איך אפשר לעשות דבר כזה? ועוד כותבים דבר כזה נגד דעתו של הרב עמאר. מצפצפים על נשיא בית הדין הגדול".

 

צהר: "החלטה שערורייתית"

בתנועה המסורתית קוראים לממשלה בעקבות הפרשה להכיר בגיורים שבוצעו בבתי הדין של כל הזרמים ביהדות. נשיא כנסת הרבנים המסורתיים, הרב ברי שלזינגר אמר כי "ממסד הרבנות הראשית ומוסדותיו נכנעים לתכתיבי עולם חרדי צר אופק המושפע מתפיסותיו של הרב אלישיב ואשר חוטא למטרה המקורית – והיא לכבד את הבריות ולקרבן לתורה".

 

מנכ"ל התנועה, עו"ד יזהר הס, הוסיף: "מעציב לראות שאותם גורמים לכאורה מתונים, כמו הרב דרוקמן וחבריו, משתמשים בטיעונים דומים כשהם פוסלים את סמכותם של בתי הדין המסורתיים והרפורמיים לגייר. על הרב דרוקמן ליטול קורה מבין עיניו ולתמוך בקריאה לממשלה לאמץ הלכה למעשה מדיניות של 'שמיים פתוחים' בענייני גיור".

 

גם רבני צהר תוקפים את הדיינים שלא שמעו את עמדתו של הרב דרוקמן לפני שפרסמו את פסק הדין. בהודעה שפורסמה הבוקר נכתב: "ארגון רבני צהר רואה בחומרה את ההחלטה השערורייתית של בית הדין הרבני הגדול לפסול רטרואקטיבית את כל הגיורים שנעשו בבית דינו של הרב הגאון חיים דרוקמן שליט"א משנת 1999 ועד היום. בית הדין מתעלם מאיסורים מפורשים להונות ולצער את הגר ופוגע בכך בעשרות אלפי גרים ומועמדים".

 

"קביעת עמדה חד צדדית המתעלמת לחלוטין מעמדות הלכתיות אחרות הקיימות בעולם ההלכה המאפשרות פתרון הלכתי למצוקת הגיור במדינת ישראל, הינו שערורייה ופגיעה חמורה בכבודה של תורה. אנו קוראים לבית הדין הרבני העליון לחזור בו מפסק דין זה למען אמיתה של תורה, ולמען מניעת פגיעה בכבודו של מוסד בית הדין הרבני העליון אותו אנו מכבדים ומוקירים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. דיינים יוצאי צבא
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
הרב דרוקמן. כתב פלסתר מרושע
צילום: גיל יוחנן
מומלצים