שתף קטע נבחר

בית הדין הרבני: יהדותם של אלפי גרים - מבוטלת

בהחלטה חסרת תקדים קובע בית הדין הרבני הגדול כי יש לפסול את כל הגיורים שנעשו משנת 1999 ע"י הרב חיים דרוקמן, העומד בראש מערך הגיור. בית הדין דחה את עירעורה של אישה, שהתגיירה לפני כ-15 שנה על-ידי הרב דרוקמן ובית דין אזורי קבע כי היא וילדיה אינם יהודים

"יש לפסול את כל הגיורים שנעשו משנת 1999 על-ידי הרב חיים דרוקמן, העומד בראש מערך הגיור והרב חיים אביאור", כך קבע השבוע בית הדין הרבני הגדול בירושלים שדן בערעורה של אישה על פסק-הדין בבית הדין האזורי באשדוד, שפורסם לראשונה ב-ynet, שם נקבע כי גיורה (שנעשה לפני 15 שנה) בטל וכי היא וילדיה אינם יהודים.

 

בפסק-דין בן כ-50 עמודים, קבע בית-הדין הרבני הגדול, בהרכב הדיינים שרמן, איזירר ושיינפלד נחרצות: ראשית, יש לפסול את כל הגיורים שנעשו משנת 1999 ע"י הרב דרוקמן, העומד בראש מערך הגיור, והרב אביאור. שנית, ניתן לבטל גיור למפרע למי שאינם שומרים מצוות. בית-הדין הגדול קבע כי יהדותה של האישה מוטלת בספק וכי יש לרשום אותה ואת ילדיה ברשימת מעוכבי נישואין.

 

הסיפור החל כאשר רחל (שם בדוי) התגיירה לפני 15 שנה בישראל בבית הדין המיוחד לגיור בראשותו של הרב חיים דרוקמן. אחר הגיור נישאה רחל לבחיר ליבה, בועז (שם בדוי), ומאז הם חיים בישראל. בעקבות משבר הגיעו בני הזוג להסכם גירושין. אלא שבהליך הגירושין בבית הדין האזורי באשדוד החליט אחד הדיינים לדוש קצת בנושא הגיור של רחל. בשיחת אגב שאל אותה הדיין מספר שאלות על שמירת המצוות שלה. משלא נחה דעתו פסק אותו דיין שהגיור של רחל אינו תקף ובשל כך גם הילדים שלה, שנולדו אחר הגיור, אינם יהודים. 

 

נישואיה, על-פי בית הדין – לא היו נישואים – והיא אינה זקוקה לגט ואף נכתב כי "הגט שנכתב ונמסר היה ללא צורך". את כל זאת קבע הדיין לאחר שערך לאשה גט מבעלה כדת וכדין. הדיין הורה לרשום את האשה ואת ילדיה ברשימת מעוכבי הנישואין, וליתר ביטחון – גם את הבעל (יהודי מלידה) צירף לרשימה. השבוע כאמור אישר בית הדין הרבני העליון את ההחלטה. המשמעות: יהדותם של אלפי גרים מבוטלת רטרואקטיבית והם יידרשו להתגייר מחדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן. תחת מתקפה
צילום: אורי פורת
מומלצים