שתף קטע נבחר

שרים בקדימה נערכים לקרב על החלפת אולמרט

ארבעת השרים הבכירים של מפלגת השלטון - לבני, מופז, דיכטר ושטרית - פועלים בקדחתנות מתחת לפני השטח, לקראת האפשרות של פריימריז בעקבות התפטרות ראש הממשלה. "אף אחד לא רוצה להיתפס עם המכנסיים למטה", אומרים בקדימה. מקורב לאולמרט מבקש: "קחו כדור הרגעה"

שרי קדימה נערכים לאפשרות של בחירות מקדימות על ראשות המפלגה, אם ראש הממשלה יחליט להתפטר מתפקידו בעקבות הגשת כתב אישום בפרשת טלנסקי - כך עולה משיחות עם בכירים מאוד במפלגה. עם זאת, מקורב בכיר לראש הממשלה אינו מופתע, ומנסה להרגיע.

 

תיק אולמרט-טלנסקי - התפתחויות עיקריות:

 

לפני ראש הממשלה עומד שבוע עמוס במיוחד בארועים, שיעמדו כולם בצל החשדות הכבדים נגדו. ביום רביעי הקרוב אמור לנחות בארץ נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כחלק מחגיגות ה-60 למדינה. זהו ביקורו השני של בוש תוך כמה חודשים, לקראת סיום כהונתו בסוף השנה. במקביל, צפויים כמה מהלכי חקירה נוספים ב"תיק טלנסקי" וייתכן אף שחשודים בפרשה יילקחו לעימות ביניהם בחדרי החקירות.

 

שרי קדימה, למעט חיים רמון שיצא בסוף השבוע להגנתו של אולמרט, אינם מגיבים רשמית גם כעת לפרשה החדשה. המתמודדים הפוטנציאלים על רשות המפלגה, ציפי לבני, שאול מופז, מאיר שטרית ואבי דיכטר, נזהרים מתגובה. כולם, כך עולה משיחות סגורות, למודי לקח דבריה של לבני לאחר פרסום דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד, אז נותרה בודדה בדרישתה מראש הממשלה להתפטר. דיכטר מצוי במצב רגיש במיוחד, בשל כהונתו כשר לביטחון פנים האחראי על משטרת ישראל.

 

למרות זאת, הארבעה ממשיכים בפעילות ענפה מתחת לפני השטח - הכוללת בעיקר את אנשי המטה הקרובים ביותר, אך לא מן הנמנע שבזמן הקרוב, בהתאם להתפתחויות החקירה, תורחב הפעילות להפעלת פעילים בשטח.

 

"אף אחד לא רוצה שיתפסו אותו עם המכנסיים למטה", אמר אמש (שבת) גורם פוליטי בכיר מאוד בקדימה. "לא מדובר בטירונים פוליטיים. התובנה שקדימה אולי לא תוכל להמשיך לאורך זמן עם אולמרט, מחלחלת אט אט ובודאי למי שרואה את עצמו כמועמד פוטנציאלי", הוסיף.

 

החשש: סקרים שיצביעו על ירידה נוספת לקדימה

שרי קדימה שוללים אפשרות שראש הממשלה אולמרט ינקוט בדרך של "נבצרות זמנית", אשר תאפשר לציפי לבני להיכנס לנעליו לתקופה קצובה. "אם רמון היה המחליף, אולי זה היה נשקל", אמר בכיר מאוד בקדימה, "אבל במצב של כתב אישום, כפי הנראה כרגע, פריימריז היא האפשרות הקבילה מבחינת ארבעת המועמדים".

 

בקרבתו של אולמרט חוששים מסקרים שיתפרסמו בקרוב ועלולים להצביע על ירידה נוספת במעמדה של המפלגה, על רקע הפרשה. אנשי אולמרט פועלים בשלב זה לחיזוק הקשר עם שרי המפלגה, כולל המועמדים האפשריים להתמודד על ראשות המפלגה. להערכת מקורבי ראש הממשלה, אף אחד מארבעת המועמדים לא ינקוט עתה מהלך העלול לפגוע באולמרט.

 

כן פועלים אנשי ראש הממשלה לחיזוק הקשר עם אגפי הקואליציה - מפלגת העבודה, ש"ס והגמלאים - לקראת פתיחת מושב הקיץ של הכנסת, בעוד כשבועיים. החשש הוא שהתקדמות בחקירה, בעיקר מתן העדות המוקדמת של טלנסקי, תערער את הקואליציה הנשענת כיום על 64 ח"כים בלבד.

 

מקורב בכיר לראש הממשלה אמר אמש ל-ynet בנוגע לפעילות המועמדים לראשות קדימה: "זה טבעי לחלוטין - הם פוליטיקאים ולא מפתיע שהם דואגים לעתידם. אבל ככלל, המערכת הפוליטית ובתוכה ש"ס, מפלגת העבודה ומפלגת הגמלאים,

 כמו גם רוב שרי קדימה, מפנימים שראש הממשלה התווה דרך בהצהרתו ביום חמישי - כי יתפטר אם יוגש כתב אישום. כרגע המצב הוא שיש רק חשד לגביו ושום דבר למעשה לא הוכח או נחתך. יש עוד תהליך ארוך. לכן אני אומר לכל אלה שמקדימים את המאוחר: קחו כדור הרגעה".

 

בתוך כך, קיים ראש הממשלה בסוף השבוע התייעצויות עם עורכי דינו, שיגישו השבוע עתירה לבג"ץ בניסיון למנוע גביית העדות המוקדמת מטלנסקי. "לא יעלה על הדעת שבבית משפט בישראל תשמע טענה כזו נגד ראש הממשלה" - הגיבו אנשי אולמרט לדברי פרקליט המדינה לפיהם "טלנסקי חושש לפגיעה בו".

 

ראש הממשלה חשוד בקבלת כספים שלא כדין, בתקופות כהונתו כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת. על-פי החשד אולמרט קיבל לאורך זמן מטלנסקי מעטפות עם כסף מזומן - ככל הנראה מאות אלפי דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. לא תחזור על הטעות מוינוגרד א'
צילום: AFP
דיכטר. במצב בעייתי
צילום: צפריר אביוב
מופז. בממתינים
צילום: דניאל בראון – ג'יני
צילום: AFP
אולמרט. דבר לא נחתך
צילום: AFP
מומלצים