שתף קטע נבחר

קחו לבני נגד בחירות

איש בממשלת אולמרט לא ממהר לבחירות. זו הסיבה שאם אכן ייאלץ לפרוש בגלל הסתבכות הפרשה, יתייצבו בכירי קדימה מאחורי ציפי לבני ואפילו בש"ס יסתדרו עם אשה בראשות הממשלה. השאלה היחידה - כמה זמן תזכה, אם בכלל, לכהן בתפקיד

גם אם מול המצלמות רוב הפוליטיקאים ממשיכים לשתוק כשהם נדרשים להתייחס לחקירה החדשה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שאלת היום במסדרונות המערכת הפוליטית היא "מה יהיה". צו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה מונע מהפוליטיקאים להתחיל במהלכים פוליטיים משמעותיים, בעיקר מתוך ניסיון העבר המר עם חקירות של פוליטיקאים, שהחלו ברעש גדול ונגמרו בקול ענות חלושה.

 

אבל לכולם ברור כי ייתכן שבקרוב תתרחש רעידת אדמה פוליטית, במיוחד אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה. אם אולמרט יאלץ לעזוב את לשכת ראש הממשלה, יופנו כל המבטים לאדם אחד: אהוד ברק. אם התסריט הזה יתמשש, יו"ר מפלגת העבודה יצטרך לקבל החלטה דרמטית, שמשמעותה בחירות מוקדמות.

 

במפלגת העבודה מעריכים כי ברק לא יוכל לפספס עוד הזדמנות לצאת לבחירות על נושא ערכי. הוא אומנם נשאר בממשלה אחרי דו"ח ועדת וינוגרד, אך בריחתו מבחירות חדשות במקרה של התפטרות ראש ממשלה, תמקם אותו בעמדת ההססן. תירוצים של טובת המדינה לא יועילו לו הפעם. התפטרות ראש ממשלה תזעזע את המערכת הפוליטית, ובעבודה משוכנעים כי ברק יהיה חייב לנצל את ההלם הזה כדי לחזק את מעמדו ואת מפלגתו, גם אם הליכוד יהיה המרוויח הגדול.

 

אם אולמרט יתפטר, יש להניח כי בכירי קדימה, גם אלו הרואים עצמם כמועמדים לכתר, יעמדו בשלב הראשון מאחורי היורשת הטבעית, שרת החוץ, ציפי לבני. השאלה הגדולה היא כמה זמן תזכה לבני לשבת על כס ראש הממשלה. מצד אחד, לברק אינטרס ברור לקצר את ימיה בלשכת ראש הממשלה, על מנת למנוע מלבני את האפשרות לבסס את מעמדה בדעת הקהל, ובכך לנצל את הזעזוע במערכת הפוליטית.

 

מצד שני, ייתכן כי דווקא תקופה ארוכה על כס ראש הממשלה תפעל לרעתה של שרת החוץ, ותשחוק את מעמדה. אולי, אומרים בכירים בעבודה, יתברר כי לבני היא לא כזו מציאה. מצד שלישי, קשה לדעת מה באמת חושב ברק. אולי, במסגרת הפנטזיה לאחד בין העבודה ובין קדימה, יעדיף לתת ללבני להתחזק, ואז לאחד עימה כוחות לקראת הבחירות מול הליכוד. לכולם ברור כבר עכשיו שמערכת פוליטית תלת ראשית היא מתכון לחוסר יציבות, בייחוד אם שניים מהראשים פונים לאותו קהל מרכז-שמאלי.

 

עם התכווצות הקואליציה, בעקבות פארסת הגמלאים, הופכת ש"ס למרכיב חשוב עוד יותר. ובש"ס, בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא ממהרים לפסול את האפשרות שציפי לבני תכהן כראש ממשלה. גורמים במפלגה החרדית מסרבים להתייחס באופן רשמי לחקירה, אולם כשהם נשאלים על האפשרות לכהן בממשלה בראשות אשה - איש לא נרתע. "נכון שללבני היו כמה התבטאויות בעבר בנושא דת ומדינה שלא לגמרי תואמות את העמדות שלנו, אבל צריך להקשיב למה שהיא אומרת לאחרונה. לא נפסול אותה על דברים שהיא אמרה לפני כמה שנים".

 

ש"ס לא תמהר להקדים את הבחירות, אך מאותתת ללבני כי בשעת הצורך - יש עם מי ועל מה לדבר. יו"ר ש"ס, אלי ישי, לא חובב הקדמות בחירות, ואם לבני תצליח לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי, ש"ס תבלע את הגלולה ולא תהיה הראשונה לברוח. "אם לבני תהיה ממלאת מקום, ספק אם יהיו זעזועים מבחינתנו. דברים שרואים מכאן - בטח לא רואים משם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יילך? אולמרט
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ציפי לבני
צילום: AFP
יעדיפו אשה על פני בחירות. אלי ישי
צילום: ודים דניאל
מומלצים