שתף קטע נבחר

לפרק את הרבנות

הכרעת הדין שפוסלת את גיוריו של הרב דרוקמן ומשתלחת בו וברב אביאור, אנשים צדיקים וטובי לב, היא מעשה נלוז. ואולי זה יהיה הקש שישבור את גב הגמל. אולי תגיע השעה והציבור הציוני יתחיל בתהליך של פירוק הממסד הזה?

בית הדין הרבני הגדול הקדיח את תבשילו. ללא ספק הכרעת הדין שפוסלת את גיוריו של הרב דרוקמן ומשתלחת בו וברב אביאור, אנשים צדיקים וטובי לב, היא מעשה נלוז, אבל אולי תהפוך לקש שישבור סוף סוף את גב הגמל. אולי תגיע השעה שהציבור הציוני במדינה יתחיל בתהליך של פירוק הממסד הזה, שנשלט כיום על ידי מנהיגות חרדית מנוכרת, צינית, חסרת אחריות לאומית וחסרת ערכים הומניסטיים בסיסיים.

 

בצדק רב נזעקו השבוע רבני הציונות הדתית בזעקות שבר על הפגיעה הקשה ברב דרוקמן וברב אביאור, תוך כדי ניסיון אלים להרוס במחי יד ובאופן חד-צדדי את מפעל הגיורים שלהם בן 15 השנים. אילו נזקקנו לעוד הוכחה עד כמה בית דין זה רחוק מיהדות ומזלזל בדיני התורה הרי ראינו זאת עתה. בדיוק בשבוע בו קראנו בפרשה את הצווי: "וְכִי יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם לֹא תוֹנוּ אֹתוֹ: כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם: (ויקרא פרק יט, לג-לד) מצא בית הדין לנכון להכות ללא רחם וכנגד ההלכה, בדרך בוטה ודורסנית באלפי גרים וגרות.

 

פסק דין זה, הכולל דברי רהב, השמצות נלוזות וחסרות שחר יצאה מתחת ידיהם של שלשה דיינים הידועים זה מכבר בקרב נשים הפעילות למען נשים בבית הדין, כרעים במיוחד לנשים שמגיעות להתדיין בפניהם. ארגוני הנשים אף ניהלו מאבק קשה נגד מינויו של אחד מרבני הרכב זה לבית הדין הגדול, תוך כדי חשיפת עמדותיו ומעשיו הקשים בעבר, הן בדיני אישות והן בתחום הגיור, אשר גבלו לעיתים במעשים מפוקפקים ממש. לצערנו, הנשים, כמו במקרים האחרים, נגד מינויים בלתי ראויים לבית הדין, גם המאבק לא הואיל והשיקולים הפוליטיים גברו והכשירו שרצים רבים שמאפיינים את המערכת הבלתי מוסרית הזו.

 

אמנם, מאבקן של הנשים כשל פעם אחר פעם בשנים האחרונות, אך הנשים לא נואשו וממשיכות כל העת להשמיע את זעקותיהן של מסורבות הגט, מעוכבות הגט וכל בעלות הייסורים שנגזר עליהן לעמוד בפני דיינים ערלי לב, אטומים למצוקותיהן וחרשים לכאבן הנורא.

 

טור שבועי מסור של הטוענת הרבנית רבקה לוביץ' אינו נותן מנוחה. לעיתים עדויותיה ממה שמתרחש בבית הדין מסמרות שיער. היא מתארת בנאמנות מצבים בהם הקורא/ת שואל/ת את עצמו/ה, האם בסדום אנחנו חיים, האם אלו דיינים של עם ישראל או של ממלכת סדום ועמורה?? האם הדיינים הללו עדיין מייצגים איזושהי זיקה לתורה וליהדות באטימותם הרבה?? טוריה של לוביץ' אמורים להדיר שינה מכל יהודי/ה שנותרו רחמים בלבו/ה. היא מגלה שוב ושוב כיצד יחד עם כבודן הנרמס של נשים בבית הדין נרמסת גם כבודה של תורה. בתי הדין הפכו למקום של חילול השם גדול ומתמשך.

 

איך אתה ישן בשקט?

לעיתים לאחר קריאה של עוד טור מטלטל של רבקה לוביץ' אני שואלת את עצמי, איך זה יכול להיות? איך ממשיכים רבנים בעלי לב את שגרת יומם? אנשים ונשים שעדיין מפעמת בהם יראת שמים ומידת הרחמנות היהודית, כיצד הם ישנים בשקט? רבני צוהר, הרב אריאל, הרב דרוקמן, הרב אביאור, הרב שרלו, הרב לאו, הרב אלון ועוד ועוד רבנים יראי שמים, נערצים על הציבור, ראויים לשמם, היכן הם כל השנים הללו נוכח העוול המתמשך? וכי רק בגלל שאלו נשים מותר כך לפגוע בכבודן? וכי עלבונן, כבודן הרמוס, דמן שנשפך, ימיהן ושנותיהן הקבורים תחת שרירות לב ממסדי, פחות ראוי להזדהות מכבודם של רבנים שספגו את ידם העריצה והגסה של דיינים חרדים יהירים?

 

ואולי עתה, כאשר טעמו את טעם העלבון הנורא, יקומו ויעשו מעשה? יקומו ויניעו חקיקה ותקנות שיתחילו לעשות צדק, לא רק עם מגוירות ומגוירי הרב דרוקמן ועם הרב אביאור, אלא עם כלל ציבור הנשים הנדונות להשפלה בבתי הדין.

 

ואולי עתה יקומו ויקימו סוף סוף את בית הדין החדש, הנדרש?

 

לעוד טורים בנושאי נשים, יהדות ומגדר כנסו לאתר קולך

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנה קהת
הרב דרוקמן. לקום ולעשות מעשה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים