שתף קטע נבחר

בוש בכנסת: שנית מצדה לא תיפול, אנחנו איתכם

לאחר ביקורו במצדה, בא בצהריים נשיא ארה"ב למשכן והתקבל בתשואות רמות במליאה. "יום עצמאות שמח", פתח בעברית את נאומו - והערבים נטשו. "ההצעה לדבר עם טרוריסטים הוכחה כטעות היסטורית, כמו עם היטלר". אולמרט הבטיח לממש את חזונו של בוש: "הסכם עם הפלסטינים יאושר בכנסת ברוב גדול וייתמך על ידי מרביתו המכרעת של הציבור בישראל" - וגרר מחאה מהימין

ביקור בוש הגיע לשיאו - בכנסת. נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש התארח בצהריים (יום ה') במשכן הכנסת ונשא נאום נרגש במליאה. הוא התקבל בדקה ארוכה של תשואות ואמר בעברית: "יום עצמאות שמח" - מה שגרר את המשך מחיאות הכפיים החמות, שחזרו גם אחר-כך.

 

בוש התייחס בנאומו לשורת אנקדוטות מההיסטוריה היהודית, ציין את הקמת המדינה היהודית כביטוי להבטחת האל לאברהם, משה ודוד, והדגיש את ה"קשרים הרוחניים" והאחווה בין העמים: "אמריקה גאה להיות בת הברית הקרובה והחברה הטובה ביותר של ישראל בעולם". אחר-כך הזכיר את חסרונו המצער של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון - "חבר קרוב ואיש של שלום" - והוסיף כי תפילותיהם של כל האמריקנים עמו.

 

"שנית מצדה לא תיפול"

את ביקורו בהר המצדה עם ראש הממשלה הבוקר, ניצל בוש כדי להדגיש את אותה ברית: "הייתי במקום בו נשבעים החיילים הישראלים: 'שנית מצדה לא תיפול'.

 אזרחי ישראל - מצדה לא תיפול שוב, ואמריקה תמיד תעמוד לצדכם", אמר במליאה וזכה לעוד מחיאות כפיים סוערות.

 

בוש הגדיר את המאבק באיום הטרור והקיצוניות, "האתגר המגדיר של ימינו". לדבריו, "הרוצחים טוענים שהם פועלים בשם האיסלאם, אך אינם אנשים דתיים. אף אדם שמתפלל לאל אברהם לא יכול לפוצץ חגורת נפץ ליד ילד תמים, או לפוצץ חגיגת ליל סדר פסח, או להטיס מטוס לבנייני משרדים מלאים בעובדים חפים מפשע".


בוש מתקבל על-ידי משמר הכבוד (צילום: טס שפלן, ג'יני)

 

"יש המאמינים שעלינו לדבר עם טרוריסטים. שמענו טענות מטופשות אלו בעבר - גם מסנאטור אמריקני שביקש לדבר ב-1939 עם היטלר. אנו מחויבים למנוע את הטעות הזו, שנסתרה פעמים רבות בהיסטוריה". בהתייחסותו לאלה שמעוניינים לדבר עם טרוריסטים, רמז בוש לדבריו של המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ברק אובאמה, שהביע נכונות לשוחח עם נשיא איראן אחמדי-נג'אד.

 

בוש הדגיש עוד בנאומו: "בישראל יש אולי 7 מיליון תושבים, אבל כשאתם נלחמים בטרור וברשע אתם חזקים כמו 307 מיליון, כי אמריקה עומדת לצידכם". הוא התייחס באופן מיוחד לנושא האיום האיראני.

 "מתן רשות לתומכי הטרור הגדולים בעולם להחזיק בנשק הקטלני ביותר, תהיה בגידה בלתי נסלחת בדורות הבאים. למען השלום, לעולם אסור להרשות לאיראן להחזיק בנשק גרעיני", אמר.

 

לסיום דבריו, חזר על הקשר למקורות וסיכם: "הקמתם חברה מודרנית בארץ המובטחת, אור לאומות השומרות על המסורת של אברהם, יצחק ויעקב. והקמתם דמוקרטיה אדירה שתימשך לנצח. תמיד תוכלו לסמוך על אמריקה שתעמוד לצדכם. יברך אלוהים את ישראל!", אמר לפני שזכה לעוד תשואות, ועמד לשירת התקווה.

 

טיבי נטש: "בוש מנהיג מסוכן"

מיד אחרי הברכה בעברית בתחילת דברי בוש, חברי הכנסת הערבים אחמד טיבי, טלב אל-סנע ועבאס זכור - המציינים היום את ה"נכבה" הפלסטינית - הניפו דפים עם תמונות קורבנות מלחמה ויצאו מהאולם. טיבי אף התעמת עם אורח אחר, שהעיר לו על המעשה מחוץ למליאה, והטיח בו: "אתה פוגע בחבר כנסת, עוף מפה".

 

טיבי הסביר: "בוש הוא מנהיג מסוכן שאינו ראוי למעמד 'הנביא החדש' שהפוליטיקאים בישראל העניקו לו, ולכן יצאנו בהפגנתיות". מנגד, אמר ח"כ סילבן שלום כי מדובר "בצעד ילדותי ומטופש, אך הסתדרנו גם בלי הח"כים הערבים לאחר שיצאו".


בוש ואולמרט, היום במצדה (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

יו"ר הכנסת הציגה את אורן אלמוג, קורבן הפיגוע

עם כניסתו למליאה הוא התקבל בתשואות מכל הנוכחים - בהם גם לא מעט חברי כנסת בדימוס. בין היתר נצפו במשכן פנינה רוזנבלום, פלאטו שרון, סאלח טריף ועוד. במליאה שרו לכבוד בוש באנגלית ובעברית ילדי מקהלת בית הספר האמריקני של הדיפלומטים בישראל, בעוד הנשיא האמריקני נראה מחויך במיוחד וישב לצדה של יושבת ראש הכנסת דליה איציק.

 

איציק קיבלה את בוש ורעייתו לורה במשמר הכבוד ברחבת הכניסה למשכן, ובהמשך נפגשה עמם - יחד עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, נשיא המדינה, שמעון פרס, ויושב ראש האופוזיציה, חבר הכנסת בנימין נתניהו.

 

יו"ר הכנסת פתחה את מסכת הנאומים, וריגשה את הקהל כשביקשה מאורן אלמוג, שבני משפחתו נרצחו בפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה והוא איבד את ראייתו, לקום ממקומו ביציע.

 

בפתח נאומה הזכירה את פגיעת רקטת הגראד אתמול באשקלון. "זו מציאות חיינו בשנים האחרונות, אבל מציאות זו תשתנה, כי יש גבול למידת הרחמים והסבלנות כלפי העם הפלסטיני. אנחנו נגיב ונגיב ביד קשה", ובהמשך הודתה לנשיא ארה"ב על בואו לישראל ואמרה כי הוא ידיד גדול, וכן הדגישה את השאיפה לשלום.

 

אולמרט: "סנקציות על איראן - שלב הכרחי, לא סופי"

אולמרט היה הנואם הבא, לפני בוש. "בעולם שבו ניצח מגדלור- דרור האמריקני קם העם היהודי במאמצים כבירים והתנער מתהום השואה אל פסגת התקומה, וכונן בגבורת בניו את מדינת ישראל הדמוקרטית", אמר. "מאז ולאורך השנים, גם בחילופי הממשלים בוושינגטון והממשלות בירושלים, ברית הידידות בין עמינו וארצותינו נותרה איתנה ורק הלכה והתחזקה, הלכה והתעצמה".

 

על רקע המשך השיחות עם הפלסטינים, וחזונו של בוש להגיע להסכם עד תום כהונתו בינואר 2009, הדגיש ראש הממשלה: "כאשר נגיע בבוא היום להסכם שלום היסטורי בינינו ובין שכנינו הפלסטינים, הוא יובא לאישורו של הבית הזה, שיש בו ייצוג לכל קשת הדעות במדינת ישראל.

 

"ביודעי את התפלגות העמדות בבית הזה ואת רחשי הלב של אזרחי ישראל, אני משוכנע: הסכם שלום שישקף במלואו את החזון שהצגת בפני העולם ביוני 2002,

 ושיושתת על שתי מדינות לשני העמים - מדינה יהודית ומדינה פלסטינית השוכנות בשלום ובביטחון זו לצד זו - הסכם שלום כזה יאושר בכנסת ברוב גדול וייתמך על ידי מרביתו המכרעת של הציבור בישראל", הבטיח לבוש.

 

למשמע דברים אלו, קראו חברי הכנסת מהימין, אריה אלדד ואורי אריאל, קריאת ביניים ואמרו: "בחלומות בלילה". צבי הנדל ואריאל נטשו את המליאה תוך קריאות: "לא תזכה לזה". השניים חזרו למושבם לנאומו של יו"ר האופוזיציה נתניהו.

 

אולמרט התייחס גם לאיום מטהרן: "ישראל סבורה כי למרות שחומרת האיום האיראני מחייבת שלא להוציא מכלל חשבון שום אמצעי אחר, הרי שכיום הצבת חזית מדינית וכלכלית בינלאומית אחידה ונחרצת מול אירן, וסנקציות קשות ואפקטיביות יותר, הן שלב הכרחי, גם אם לא סופי, בדרך הנכונה לבלום את הסכנה". בהמשך, במהלך נאום בוש, נראה אולמרט רדום למדי.

 

נתניהו: "יש לעבור מהתשה להכרעה"

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, פירט בנאומו שלוש משימות שעל ישראל לבצע: "המשימה הראשונה היא למנוע מאיראן, שמכריזה על כוונתה להשמידנו, להתחמש בנשק גרעיני. הזמן אוזל.

 

"המשימה השנייה היא לא לאפשר לאיראן להקים בסיסים נוספים סביבנו, כדוגמת לבנון ועזה. הנסיגות החד צדדיות רק בנו בסיסי טרור אלה, הרחיקו את השלום וקירבו את הטרור. כך קורה לנגד עיננו מדי מדי יום עם ירי הטילים על שדרות, אשקלון ויישובי הנגב המערבי.

 זה חייב להיפסק. מול הטרור, ישראל חייבת לעבור ממדיניות של התשה למדיניות של הכרעה כפי שעשית אתה, אדוני הנשיא".

 

נתניהו הוסיף כי המשימה השלישית היא השגת השלום עם שכניה של ישראל, תוך שמירה על שלמותה הנצחית של הבירה ירושלים.

 

הזוג הנשיאותי, הנמצא ביומו השני של הביקור בישראל, ימשיך אחר הצהריים לסיור במוזיאון ישראל ויתארח במעונם של בני הזוג אולמרט לארוחת ערב.


פורסם לראשונה 15/05/2008 13:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש נואם. הזכיר את חסרונו של שרון
צילום: ערוץ הכנסת
צילום: ערוץ 1
בוש ורעייתו ברחבת הכניסה לכנסת
צילום: ערוץ 1
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "יש רוב מכריע להסכם"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים