שתף קטע נבחר

תושבי הגולן שמעו מישי ומופז: נאבק בנסיגה

ראשי יישובים בגולן נפגשו הערב עם שני סגניו של ראש הממשלה, השרים ישי ומופז, ושמעו מהם הבטחות לגבי המאבק בנסיגה מהגולן. ישי: "סוריה היא יסוד ציר הרשע, אסור להפקיר את ביטחון ישראל ואת ביטחוננו לידי הסורים והחיזבאללה". מופז: "מסירת הגולן כעת היא העברתה של הרמה למעשה לידי איראן"

תושבי רמת הגולן יוצאים למאבק על הבית - ומגייסים תמיכה מתוך הממשלה. ראשי היישובים בגולן נפגשו לפנות ערב (יום א') עם שני סגני ראש הממשלה, שר התמ"ת אלי ישי ושר התחבורה, שאול מופז. בצאתם מהפגישה סיפרו סמי בר-לב ואלי מלכה כי קיבלו את תמיכתם של שני השרים במאבק נגד חתימת הסכם שבמסגרתו יוחזר הגולן לסוריה.

 

השר מופז אמר לנציגי היישובים כי הוא מתנגד לנסיגה מהרמה. "מסירת הגולן בעת הזאת לידי הסורים היא העברתה של הרמה למעשה לידי איראן. מהר מאוד צפויים להיות שם איראנים. אני נגד מתן פיקדונות בפתיחת משא ומתן.

 

"משא ומתן הוא דבר נכון - אך אין לתת כל פיקדונות מראש.

 יש לבחון פתרונות יצירתיים כמו חכירה ל-25 עד 30 שנה, כדי להבטיח את עתיד התושבים ואת האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל", אמר מופז.

 

השר ישי הבטיח לנציגים כי ש"ס תעמוד לצידם במאבק למניעת הירידה מרמת הגולן. "סוריה היא יסוד ציר הרשע. אסור להפקיר את ביטחון ישראל ואת ביטחוננו לידי הסורים והחיזבאללה". נציגי התושבים, סמי בר-לב ואלי מלכה, הביעו רצונם להיוועד עם הרב עובדיה יוסף, וישי הבטיח שיפעל לעשות כן.

 

"אין כאן ספין פוליטי של אולמרט"

נציגי הגולן שנכחו בפגישות בירושלים כללו את ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, ראש המועצה המקומית קצרין, סמי בר-לב, ושני אנשי גולן ותיקים - אורי הייטנר וגבי חמו. מלכה אמר ל-ynet לאחר מכן: "התחלנו היום רשמית את המהלכים הפוליטיים במאבק נגד המשא ומתן על הגולן, ובחרנו להתחיל עם שני סגני ראש ממשלה שמהווים מרכיב חשוב בקואליציה".

 הוא הביע תקווה כי יוכל להיפגש בקרוב גם עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

 

לדעת מלכה, "בניגוד למה שרבים חושבים, אין כאן ספין פוליטי. זהו מהלך ברור, מדוד ומתוכנן של ראש הממשלה, שמתכוון לנהל מו"מ עם סוריה שכולל בתוכו את החזרת רמת הגולן. עוד שבועיים יתחדשו השיחות העקיפות ורק אם אולמרט יזהה נסיגה סורית מהמהלכים בדרך להסכם, המהלך הנוכחי יבלם בדומה לפעמים הקודמות.

 

"אנחנו נחושים להמשיך ולעסוק בקיום האזור בהתיישבות, חקלאות ותיירות, ומאות אלפי המטיילים שמגיעים לכאן מדי סוף שבוע הם ההוכחה מדוע הגולן כה חשוב לישראל", הדגיש ראש המועצה.

 

המשך השבוע הפוליטי בגולן: ועידת המים, ועידת הליכוד

המהלכים שהחלו יימשכו מחר אחר הצהריים, עת תתכנס בכנסת שדולת הגולן יחד עם נציגי היישובים. לראשי הגולן צפויה פגישה עם סיעת הגמלאים בראשותו של השר רפי איתן. לדברי ראשי הגולן, למעלה מ-61 חברי כנסת מסיעות רבות, כבר הצטרפו להצעת החוק לפיה יידרש רוב מיוחס של 80 ח"כים לביצוע נסיגה בגולן, שהם מקווים כי כבר בתקופה הקרובה תעלה לדיון בכנסת.

 

אגב, ביום שלישי תתכנס ועידת המים הארצית במדרשת חיספין שבגולן - באירוע שתוכנן מזה זמן רב, אך כעת יקבל אולי גם משמעות פוליטית. בכינוס ישתתפו שר החקלאות, שלום שמחון, שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר, נציבי רשות המים וחברי כנסת. השבוע הפוליטי בגולן יסתיים ביום חמישי בוועידה של סיעת הליכוד, שהועברה במיוחד לרמה.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שב והתייחס היום למגעים עם סוריה ואמר: "אנו עומדים בפני תהליכים

היסטוריים עם סוריה, וזה עשוי להסיר את האיום מצפון".

 

זמן קצר קודם לכן, בישיבת הממשלה, עידכן ראש הממשלה את השרים בפרטי ההודעה הדרמטית, שיצאה במקביל בירושלים, דמשק ואנקרה. "מאז פרסום ההודעה", הוסיף אולמרט, "התעוררו ספקולציות רבות ופרשנויות. אני רוצה לומר כבר עכשיו, שאין לנו כוונה לנהל משא-ומתן באמצעות התקשורת או הפרחת סיסמאות, אלא בזהירות המתחייבת ובאחריות הנדרשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. הבטיח תמיכה
צילום: טובה דדון
מופז. למען התושבים
צילום: עופר עמרם
הדרך לדמשק עוד ארוכה, כנראה
צילום: רויטרס
סמי ברלב ואלי מלכה. "נחושים להיאבק"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים