שתף קטע נבחר

ברק: המו"מ חשוב, אבל לאסד סדר עדיפויות אחר

בהתייחסו למגעים המתחדשים עם סוריה, הביע שר הביטחון תמיכה במהלך - אבל נשמע מעט סקפטי באשר לסיכוייו להצליח

שר הביטחון אהוד ברק תומך בחידוש המגעים עם סוריה - אבל הוא סבור שלדמשק יש "סדרי עדיפות אחרים".

 

"למדינת ישראל היה שיקול נכון להמשיך ולקיים את המגעים עם סוריה, היא הייתה עושה שגיאה אילו סתמה את הגולל על המשא-ומתן", אמר ברק, בהתייחסו למשא-ומתן בתיווך טורקי שנחשף בשבוע שעבר. מצד שני, ההתרשמות היא שלסורים יש סדרי עדיפות אחרים: המשך שלטון אסד, ביטול הטריבונל הבינלאומי בנושא רצח חרירי והרצון לחזור ולמלא תפקיד מרכזי בלבנון, וכן התקרבות למערב, תוך רשימת תעדוף לקבלת דברים מארצות-הברית ומהעולם החופשי".

 

שר הביטחון, שהיה מסויג במקצת מהחשיפה היתרה לחידוש המגעים, הוסיף: "צריך להכין את עצמנו למשא-ומתן ארוך. חשוב לקיים אותו מעמדת כוח וביטחון עצמי". הוא הבהיר כי לפי שעה, אין משא-ומתן ישיר עם הסורים, ולפיכך הדיבורים הפרקטיים - כמו למשל בעניין הדרישה להחכרת אדמות בגולן - הם מוקדמים.

 

לא בלי אמריקה

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר בישיבה: "שיחות עם סוריה - בין

שחשאיות ובין שלאחר העברתן למסלול גלוי - הן בעלות חשיבות אסטרטגית לישראל, ואני מברך על כך. המטריה הטורקית חשובה, אולם המעורבות האמריקנית הינה קריטית באם יושג הסכם. לא נכון יהיה להגיע להסכם עם סוריה מבלי שארצות-הברית תהיה המדינה המובילה והנושאת בביטחונות לישראל". הוא הוסיף כי בנושא מפקדות החמאס והג'יהאד בדמשק יש לטפל כבר בתחילת השיחות.  

 

ראש הממשלה הבהיר כי "מדובר במשא-ומתן רציני, אשר לא יתנהל בתקשורת". סגנו, יו"ר ש"ס אלי ישי, הזהיר לעומתו: "כל עוד אסד לא משתחרר מ'ציר הרשע' ומחובר לאיראן ולחיזבאללה, דיבורים איתו נותנים לו לגיטימציה ורק משחררים אותו מהמצוקות שלו - זאת טעות. עשינו צעדים אדירים למען השלום, אם לאסד ואם לאבו-מאזן. כל השרים וראשי הממשלות כבר אמרו מה אנחנו מוכנים לתת, אבל הצד השני לא מוכן אפילו להכיר ישראל".

 

ראלב מג'אדלה (עבודה), חבר הממשלה הערבי היחיד, הכריז כי רמת-הגולן היא אדמה סורית. המשא-ומתן, לדבריו, הוא "אינטרס אסטרטגי משותף", וביכולתו לנתק את סוריה מהמחנה האיראני: "למה צריך לטעון שמדובר בספין שנועד לשחרר את ראש הממשלה מהחקירות הפליליות? יש סכנה הרבה יותר גדולה כשסוריה מחוברת לאיראן בציר הרשע. המשא-ומתן הזה עשוי להוציא אותה משם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים